• $12,4902
  • €14,0342
  • 713.051
  • 1776.41
2 Nisan 2017 Pazar

Çalışan emekli ikinci kez kıdem tazminatı alabilir

Emekli olup kıdem tazminatı aldıktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam eden kişi için yeni bir dönem başlar. Çalışan eğer buradan ayrılmak isterse ikinci kez kıdem tazminatı alabilir. Ancak rakam son dönemden hesaplanır.

Bazı durumlarda emekli olmak, çalışmanın sonlanması anlamına gelmiyor. Emekli olduktan sonra 4/a’lı olarak yani eski adıyla SSK’lı olarak çalışmaya devam etmek isteyenler için belirleyici olan bu kişilerin ilk kez ne zaman sigortalı olduklarıdır.

İKİ SEÇENEK VAR

1 Ekim 2008 öncesi çalışmaya başlamış veya emekli olmuş kişiler, emekli olduktan sonra 4/a’lı yani bir işverene bağlı olarak çalışmaya devam etmek isterlerse karşılarına iki seçenek çıkar. İlk seçenek bu kişilerin aylıklarını kestirip, normal bir sigortalı gibi çalışmasıdır. İkinci seçenek ise sosyal güvenlik destek primi ödenmesidir. Bu durumda çalışan emekli, aylığını almaya devam eder. Diğer yandan da işverenden ücret alabilirler. Ancak yüzde 32 oranında SGDP primi ödenmektedir. Bu kişilerin ücretlerinden yüksek prim kesilir, ancak emekli aylıklarında azalma olmaz.

SGDP'YE DİKKAT!

25 yıl aynı işyerinde çalışan kişi emekli olurken 25 aylık brüt ücreti kadar kıdem tazminatını alarak ayrılabilir. Bu kişi çalışmaya devam ederse kıdem tazminatını alması farklılık arz eder. Emeklilik sonrası SGDP ödeyerek yani aylığını kestirmeden çalışmaya devam eden kişi çalışmasını sonlandırmak istediğinde emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı talep edemez.SGDP ödemek yerine aylığını kestirip çalışmaya devam edenler ise, kıdem tazminatı talep edebilir. Bu nedenle emekli olup çalışmaya devam edecekler bu tercihi yaparken kıdem tazminatını da göz önünde bulundurmalılar. SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, işten ayrıldıklarında da aynı emekli aylığını almaya devam ederler.

Sıfırlanarak hesaplanır

Yargıtay, emeklilik nedeniyle işten ayrılan çalışanın tekrar aynı yerde çalışmaya başlaması halinde kıdem tazminatı ödenirse kıdem hakkının sıfırlandığı görüşünde. Dolayısıyla emekli olup kıdem tazminatı aldıktan sonra aynı işyerinde çalışan kişi için yeni bir çalışma dönemi başlar. Çalışanın bu işyerinden tekrar ayrılırken ödenecek kıdem tazminatı da emekli olduktan sonraki dönem üzerinden hesaplanır. Örneğin çalışan 20 yıl aynı işyerinde çalışıp kıdem tazminatını alarak emekli olmuş ve emekli olduktan sonra yeniden aynı işyerinde çalışmaya devam ederek 3 yıl daha çalışmış ise ikinci kez kıdem tazminatına hak ettiğinde yalnızca 3 yıllık süre üzerinden kıdem tazminatı alabilecektir.

Maaş hangi durumda yükselir?

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden ve aylığını kestiren kişiler için durum farklı. Bu dönemde hem aylık almadıkları, hem de yaşlılık sigortasına prim ödedikleri için bu süre sonunda yeniden aylık hesaplanır. Bu durumda çalışması sonlandığında daha yüksek bir aylık alabilir.

Yarın: Gerekli şartları sağlayamadığı için emekli olamayanlar ne yapmalı? Toplu ödeme almaları mümkün mü?

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor