• $16,9806
  • €17,502
  • 984.042
  • 2405.57
26 Kasım 2013 Salı

Bu yıl 95 bin işsiz ‘toplum yararına’ istihdam edildi

Toplum yararına çalışma programı, işsizlere istihdam umudu oluyor. Asgari ücretle iş veren programdan
bu yıl en çok yararlanan il 11 bin kişiyle Şanlıurfa oldu.

İŞKUR uzunca bir süredir toplum yararına çalışma programları yürütüyor. Toplum yararına çalışma programlarının amacı özellikle işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde toplum yararına olan bir işin yapılması ve bu vesileyle işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmasını engellemek. Bu sayede hem işsizlere yeni bir umut doğuyor, hem de bu kişilerin düşük de olsa gelir elde etmeleri sağlanıyor.

HERKES YARARLANAMIYOR

Toplum yararına çalışma, istihdam edilmesi diğer kesimlere nazaran daha zor olan kişileri hedef alan bir program. Bu kişilerin belirli bir süre toplum yararına çalıştırılması ile işgücü piyasasından kopmaması hedefleniyor. Dolayısıyla toplum yararına çalışma programından (TYÇP) yararlanmak için bazı kriterler var. Buna göre, 18 yaşını tamamlamış, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almayan, öğrenci olmayan ve herhangi bir sosyal yardım almayan kişiler çalıştırılabiliyor. Yani hiçbir geliri olmayan, sosyal yardım almayan ve işsiz olması dolayısıyla yoksul duruma düşmüş kişileri hedef alıyor.

ASGARİ ÜCRET VERİLİYOR

Program kapsamında istihdam edilenlere asgari ücret ödeniyor. Ayrıca bu kişilerin işvereni olarak İŞKUR sigorta primlerini yatırıyor. Yani toplum yararına çalışanlar 4/A’lı olarak sigortalanıyorlar ve çalıştıkları süreler emeklilik hesabında dikkate alınıyor. Toplum yararına çalışma programı kapsamında çalıştırılanlar için haftalık çalışma süresi en fazla 45 saat. Ancak TYÇP sözleşmelerinde daha düşük çalışma süreleri belirlenebiliyor.

PROGRAM HANGİ İŞLERİ KAPSIYOR?

PROGRAM kapsamında İŞKUR, sivil toplum kuruluşları, özel sektör işyerleri ve kamu kurum ve kuruluşlarının başvurularını kabul ediyor. Ancak TYÇP kapsamında yapılacak işlerin hangi işler olabileceği belirlenmiş durumda.

MEB’E BAĞLI

Buna göre; çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, dere ıslahı, erozyon engelleme çalışmalarında gerçekleştirilebiliyor.

ÇALIŞMA SÜRESİ EN FAZLA 9 AY

TOPLUM yararına çalışma programının süresi en fazla 9 ay olarak belirlenebiliyor. Bunun yanında programdan yararlanmaya devam etmek isteyen işsizin 3 ay beklemesi gerekiyor. Bir işsiz aynı kurum veya kuruluşla düzenlenen TYÇP’den en fazla 18 ay yararlanabiliyor. Bu yolla kurum ve kuruluşların kadrosuz ucuz işçi çalıştırmasının engellenmesi hedefleniyor.

URFA VE VAN İLK SIRADA

Yılbaşından bu yana TYÇP’den 95 bin 594 kişinin yararlanmış. Şanlıurfa’da 11 bin kişi bu programda yer alırken, Şanlıurfa’yı 8 bin 700 kişiyle Van izliyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı