• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
19 Ocak 2014 Pazar

Bu sene işgücü piyasası açısından yine zor geçecek

Türkiye işgücü piyasasında çok önemli reformlar yapılıyor. Ancak hâlâ çok büyük bir sorunumuz var: Nitelikli eleman yok.

Son 10 yılda Türkiye işgücü piyasası açısından çok önemli reformların yapıldığını söylemek gerek. Teşviklerle genç ve kadın istihdamı belirli ölçüde artırıldı. Kayıtdışı istihdam azaltıldı. Ancak halen sıkıntıların aşılamadığı konular da var. Birincisi kadın istihdamı, ikincisi ise istihdamın eğitim düzeyinin düşüklüğü ve mesleksizlik problemi.

EĞİTİMLİ İŞGÜCÜ DÜŞÜK

Türkiye’de istihdam edilenlerin yüzde 61’i lise altı eğitimli. Diğer yandan gençlerimizin neredeyse tamamı yükseköğrenim görüyor. Ancak yükseköğrenim görülen alanlar ile Türkiye’de iş yaratılabilen alanların uyumlu olmadığını görüyoruz. Üniversite okuyanların yüzde 40’ı sosyal bilimler alanındaki bölümlerde eğitim alıyor. Yani kabaca ifade etmek gerekirse, bu kadar sosyal bilimciye ihtiyacımız yok.
Türkiye’deki mesleksizlik probleminin en büyük göstergesi İŞKUR’un açık iş istatistikleri. İŞKUR’un Aralık 2013 verilerine göre, şu anda Türkiye'de tam 1 milyon 481 bin 196 açık iş var. Yani 1.5 milyon iş için çalışacak kişi bekleniyor.

NE İŞ OLSA YAPARIM ABİ!

Ancak ne yazık ki, bu işlerde çalışabilecek kimse bulunamıyor. İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin yüzde 35’i nitelik gerektirmeyen meslekler de iş arıyor. Yani net bir mesleği yok ve aslında 'ne iş olsa yaparım abi!' konumundalar. Dolayısıyla aslında işsizlik yok, mesleksizlik var demek daha mümkün gözüküyor.

4 SORU 4 CEVAP

Yurtdışı çalışma belgelenmeli
SORU:
Annem 1957 doğumlu ve 1974'te 1 çocuk annesiyken Almanya'da işe başladı. 1984’e kadar çalıştı. Daha sonra Türkiye'ye dönüp 2013’e kadar hiç çalışmadı. Annemin emekliliği mümkün mü? (Cihangir Bütün)
CEVAP: Yaştan emeklilik için annenizin gerekli kriterleri sağladığı görülüyor. Eğer yurtdışında çalıştığı dönemi belgeleyebilirse emekli olma imkanı tanınıyor..

Gemideki işler mücbir sebep
SORU:
2012'de işten çıkartıldım. Gemide çalıştığımdan Türkiye’ye gelemedim. Gelince işsizlik başvurusu yapabilir miyim? (Hasan Dizdar)
CEVAP:
Sizin şu anki durumunuz gibi mücbir sebep halinde bu durumu belgelemeniz halinde işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alamazsınız
SORU:
9 Temmuz 2013’te istifa ettim. 12 Ağustos 2013’te askerliğe başladım. 12 Şubat 2014’te askerliğim bitecek. 1.002 gün primim var. Askerlik dönüşü işsizlik ödeneği alabilir miyim? (İsmail Sorgun)
CEVAP:
İşsizlik sigortasından yararlanmanız için istifa etmemiş olmanız gerekir. Yani ne yazık ki, sizin durumunuzda işsizlik sigortasından yararlanma imkanı olamaz.

Emeklilik için tarih 2029 yılı
SORU:
1976 doğumluyum. İlk kez 1996’da sigortalı oldum. Ne zaman emekli olabilirim?
(Hatice Akgün)
CEVAP: 20 yıl sigortalılık ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. 2029’da yaşı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!