• $8,1562
  • €9,721
  • 454.655
  • 1375.91
27 Haziran 2018 Çarşamba

Borcu olan Bağ-Kur'luya sağlık hizmeti müjdesi

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Bağ-Kur’lular 31 Aralık’a kadar iki aydan fazla prim borcu olsa dahi Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleriyle üniversite hastanelerinden hizmet alabilecek.

1 Ocak 2012’de Türkiye’de genel sağlık sigortası uygulaması hayata geçmişti. Bu tarihten itibaren Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortalısı oldu ve sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başladı. Genel sağlık sigortalısı olanların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için bazı şartlar söz konusu. Bağ-Kur’lular için bu şartların en önemlisi SGK’ya 60 günden fazla prim borcu bulunmamak.

Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında. Genel sağlık sigortası kapsamında olanların prim ödeme yükümlülüğü var. Bazı kişilerin primleri maaşlarından kesilerek işveren tarafından devlete aktarılıyor. Sigortalı çalışanlar için durum böyle.

EŞİ VE ÇOCUKLARI DA

SGK’dan emekli, malul, dul veya yetim aylığı alanlar da genel sağlık sigortasından faydalanabiliyor. Bunun dışında geçici köy koruyucuları, 65 yaş aylığı, engelli aylığı alanlar da genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Genel sağlık sigortalısı olan kişilerin eşleri sağlık hizmeti alabiliyor. Sigortalının okula gitmeyen çocukları 18, lisedeki çocukları 20, yükseköğrenime devam eden çocukları ise 25 yaşına kadar sigortalı olan anne veya babası üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor.

101 TL CEBİNDE KALIYOR

İşçisinin primini düzenli yatıran küçük esnaf, bu işçi için yüzde 5’lik prim teşvikinden yararlanırken, kendi ödemesi gereken priminden bu teşvikten yararlanamıyordu. Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen düzenleme sonrası primini düzenli yatıran ve SGK’ya prim borcu olmayan Bağ-Kur’lular da teşvikten yararlanmaya başladılar. Bu sayede, asgari ücret düzeyinden prim ödeyen bir Bağ-Kur’lunun prim miktarı 2018 yılı için 700,1 TL’den 598,7 TL’ye düşüyor. Yani, her ay 101,4 TL cebinde kalıyor.

YIL SONUNDA BİTİRİLECEK

Bağ-kurlular SGK’ya 60 günden fazla prim borcu varsa sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Bu nedenle Bağ-Kur’lular prim borçlarını iki aydan fazla geciktirmemeye çalışıyor. Ancak cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Bağ-Kur’lular için bu hüküm yıl sonuna kadar uygulanmayacak. Dolayısıyla Bağ – Kur’lular 31.12.2018

tarihine kadar iki aydan fazla prim borcu olsa dahi Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleriyle üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek.

BEŞ PUANLIK PRİM TEŞVİKİ

5 puanlık prim teşvikinin Bağ-Kur’lular için de uygulanması primlerini ödemekte zorlanan Bağ-Kur’luları primleri düzenli ödemek için teşvik ediyor. Şağlık hizmetlerinden de yararlanmak ayrıca bir motivasyon olarak dikkat çekiyor. Uygulanan bu teşvikle primini düzenli ödeyen Bağ-Kur’lu sayısı artmaya başladı.

YAPILANDIRAN HİZMET ALIYOR

Yürürlükteki yapılandırma kapsamında prim borcunu yapılandıran ve ilk taksidi ödeyen Bağ-Kur’lular sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilecek. Bunun dışında prim borcu bulunan ancak yapılandırmaya başvurmayan veya başvursa bile ödemeyi yapamayacak kişiler de yılsonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek. Bu nedenle yapılandırma imkanından yararlanılması bu kişiler için çok önemli. Diğer yandan düzenleme prim borçlarının silinmesi veya dondurulması değil, prim borcu bulunanların sağlık hizmeti alabilmesinin sağlanması önem taşıyor.

<p>Peki, kod 29 olarak bilinen fedih kodunun kaldırılması ne  anlam ifade ediyor? Çalışma hayatından

Kod 29'un kaldırılması ne anlam ifade ediyor?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü