• $8,2696
  • €10,0844
  • 488.323
  • 1460.9
03 Mart 2015 Salı

Borçlanma yapan polisin emeklilik yaşı da düşer mi?

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

SORU: 04.01.2007'de polis memuru olarak goreve basladim. 27.08.1980 doğumluyum. Universite egitimimi meslekten önce 1998 ila 2002 yılları arasında 4 yıllık egitim fakultesi olarak tamamladim. 1998 ila 2002 yılları arasındaki üniversite egitmimi borclanıp odedikten sonra 1999 öncesi tarihi de odemis veya borçlanmış olmuyor muyum? Yani 1999 oncesi sigortalı olan biri gibi olmuyor muyum? İkinci sorum mezuniyet tarihini neden soruyorlar ki ve hiçbir universite beşinci ayda mezun vermez ki ? Ben bu borçlanmayı ödesem sonra mahkeme yoluyla emeklilik yaşımın düşme olasılığı var mıdır? (Mehmet Summak)

CEVAP: 1 Ekim 2008 tarihinde Polis Akademisi ve fakülte veya yüksek okullarda Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumaktayken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler 4/c’li yani eski adıyla Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışmaya başlarlarsa polis akademisi ve fakülte veya yüksek okullarda geçen eğitim sürelerini borçlanma hakları bulunuyor. İsteğe bağlı olan bu borçlanma hakkı kullanılırsa emeklilik yaşının öne çekilmesi söz konusu olabilir. Emeklilik yaşının geri çekilebilmesi için 23.05.2002 tarihi itibarıyla emekli olmak için gerekli 25 yıllık sürenin dolmasına kalan süre üzerinden değerlendirme yapılması gerekiyor.

23.05.2002'YE DİKKAT

Memuriyete başladığınız tarih 04.01.2007 olduğu için bu tarihten geriye 4 yıl gidildiğinde 23.05.2002 tarihinde 25 yıllık süreniz başlamamış olduğu için ne yazık ki emekli olacağınız yaşın düşmesi söz konusu değil. Bu nedenle borçlanma yapsanız bile emekli olacağınız yaş düşmeyecektir. Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne sosyal güvenlik hakkının kısıtlanması gerekçesiyle bireysel başvuru hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için borçlanma yapmanıza gerek yok. Dava açıp kararı bekleyin.

Memurun emekli maaşı kademeye göre artar

SORU: 22 yıllık bilgisayar işletmeni bir hanımım. Temmuz 2015'te emekli olmayı düşünüyorum. Şu anki derecem 2/3 Mart ayından itibaren 1/1' i ve 2200 ek gösterge oluyorum. Acaba bulunduğum derecede 6 ay çalışmam gerekiyor mu? Sicil notumun son 4 yılının 90 ve üzeri olmasıyla bir kademe alıyor ve 1/1'i oluyorum. Temmuz ayında emekliye ayrılsam 2/3'ünden mi ikramiyemi ve maaşı mı alırım, yoksa 1/1'inden mi? (Fadime İner)
CEVAP: Devlet memurlarının emekli aylıkları derece ve kademeleri yükseldikçe artar. Bu nedenle daha yüksek derece
ve kademedeyken emekli olmak emekli maaşını yükseltir. Devlet memurları atanarak daha yüksek bir ek göstergeli göreve gelirlerse bu derece ve kademede en az 6 ay kesenek ödemeleri yani bu görevde en az 6 ay çalışmış olmaları halinde bu derece ve kademeden ek gösterge alabilirler. Fakat atanarak değil kendi tahsil durumu ve hizmet süresi itibarıyla yükselmeleri halinde ek göstergeden yararlanmak için 6 ay bekleme koşulu bulunmamaktadır. Sizin durumunuz da böyle olduğu için 6 ay beklemeksizin emekli olduğunuzda 1/1’den aylığı alabilirsiniz.

ÇALIŞMA HAYATI AKŞAM'DAN SORULUR

SORULARINIZI GÖNDERiN YAZARIMIZ OKAN GÜRAY BÜLBÜL SiZiN iÇiN YANITLASIN

emeklilik@aksam.com.tr

<p>Peki, muafiyet  kapsamındaki işçiler bayramda çalışmaları halinde çalıştıkları günler için ek  üc

Arife ve bayramda çalışan ne kadar ücret alır?

Süper Lig'in yeni takımı GZT Giresunspor, coşkuyla karşılandı

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar