• $15,8343
  • €16,7391
  • 929.895
  • 2403.68
22 Temmuz 2018 Pazar

Bedelli askerlikte işçiye ‘3 senaryolu’ yol haritası

Bedelli askerlikle ilgili kanun teklifi Meclis gündemine gelince ve teklifte 28 günlük temel askerlik eğitimi de yer alınca çalışanların, özellikle işçilerin akıllarında sorular oluştu. Kanun teklifinde işçilerin ücretsiz, memurların aylıksız izinli sayılarak 28 günlük temel askerlik eğitimlerini yerine getirecekleri hüküm altına alınmış. İşçiler işverenlerine, memurlar kamu kurum ve kuruluşlarına celp kağıtlarını vererek ücretsiz veya aylıksız izinli sayılarak 28 günlük temel eğitim görevini yerine getirmek için birliklerine teslim olacaklar. Ancak işçiler için farklı senaryolar söz konusu...

İşte o örnekler:

SENARYO 1: TAZMİNATI ALIRSA

2 ay içinde geri dönme şansı var

İşçi Mehmet, 7 yıldır aynı şirkette çalışıyor. Bedelli askerlik eğitimi için işverene celp kağıdını sunar ve kıdem tazminatının ödenmesini ister. İşveren tazminatı ödeyebilir. Mehmet 28 gün sonra işverene başvurarak kendisini işe almasını isteyebilir. Mehmet’in en geç 2 ay içinde işverene yazılı olarak başvurması gerekir. İşveren uygun şartlara rağmen Mehmet’i işe almazsa bu durumda Mehmet’e üç aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür.

SENARYO 2: TAZMİNATI ALAMAZSA

Haksız bulunursa işinden olabilir

İşçi Ahmet 5 yıldır aynı işyerinde. Bedelli askerlik için celp kağıdını sunar ve kıdem tazminatını ister. İşveren, ödemeyeceğini, kanundaki ifadenin bu süreçte ücretsiz izinli sayıldığını söyler ve sözleşmesini fesheder. Ahmet, birliğine teslim olur ve arabuluculuk sürecini de başlatır. Anlaşma sağlanırsa işveren Ahmet’e anlaşılan rakamı öder. Ahmet işverenden kendisini işe almasını da talep edebilir. İşveren almazsa Ahmet'in mahkemeye kadar gitmesi gerekir. Eğer üst derece mahkeme de Ahmet’i haksız bulursa, Ahmet tazminat alamadan işinden olur.

SENARYO 3: SADECE İZİN KULLANIRSA

Bitince kaldığı yerden devam eder

İşçi Hasan 7 yıldır aynı işyerinde çalışıyor. Bedelli askerlik eğitimini yerine getirmek için işverene celp kâğıdını sunar ve 28 günlük ücretsiz izin talebini işverene iletir. İşveren, bu talebi kabul etmek zorunda. Hasan birliğine teslim olacağı günden itibaren 28 gün ücretsiz izinli sayılır. Eğitimi tamamladıktan sonra işine kaldığı yerden devam eder. Bu süre içerisinde ücretsiz izinli sayılacağı için ücret alamaz. İsterse ileride bu 28 günü borçlanarak emekliliğine saydırabilir.

Çok iyi düşünmek gerek

Kıdem tazminatı talep etmeyi düşünen işçilerin mutlaka hukuki görüş ve destek alarak bu süreci başlatmaları yerinde olacaktır. Aksi taktirde tazminat alamadan işlerinden olmuş olabilirler.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı