• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
17 Temmuz 2015 Cuma

Bayramda yurtdışına tatile giden sağlıktan faydalanabilir mi?

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

TÜRKİYE'DE sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunanların, ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzaladığımız bazı ülkelerde de sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunuyor. Bugün itibarıyla 26 ülkeyle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış durumdayız. Bu ülkelerin 15’iyle sağlık hizmetlerini de kapsayan anlaşmalar söz konusu. Bu ülkelere giden sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları var.

HANGİ ÜLKELERİ KAPSIYOR?

Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan ve Sırbistan'la olan sözleşmelerde sağlık hizmetleri hükümleri var.

SADECE 4/A'LILAR

Bu ülkelerde sağlıktan yalnızca 4/a’lı sigortalılar faydalanabiliyor. Bir tek Almanya’da 4/b’lilerin ve 4/c’lilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı var. Öte yandan sağlık hizmetlerinin kapsamda olduğu ülkelerden Türkiye’ye gelen kişiler de bu kapsamda sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

TÜRKİYE'YE GELEN DE DAHİL

Almanya’dan ülkemize gelen kişiler formüleri SGK’ya sunduklarında kendilerine YUPASS adı verilen sistem üzerinden bir provizyon numarası veriliyor. Bu numarayı alan kişinin sürekli olarak SGK’nın onayladığı belgeyi yanında taşımasına gerek kalmıyor.

SADECE ACİL DURUMLARDA

BU ülkelere giden kişilerin durumu 'geçici bulunma' olarak ifade edilmektedir. Geçici bulunma hallerinde yalnızca aciliyet gerektiren hallerde gerekli sağlık hizmetleri SGK tarafından sağlanmaktadır. Ancak bir tek Almanya’da diyaliz veya kronik hastalıkların tedavileri de bu kapsama girmektedir.

FORMÜLER ALMAK GEREK

SAĞLIKTAN yararlanabilmek için sigortalıların yurtdışına çıkmadan önce SGK’dan 'formüler' adlı belgeyi almaları gerekiyor. Formülerde hangi sağlık hizmetlerinden ne kadar süre yararlanılabileceğine dair bilgiler yer almaktadır. Kişiler gittikleri ülkede o ülkenin yetkili hastalık kasasına belgeyi sunarak hizmetlerden yararlanabilir.

Uygulama 15 ülkede geçerli. Örneğin Türk turistlerin sıklıkla tercih ettiği İtalya henüz sisteme dahil değil.

KATILIM PAYI ÖDENEBİLİR

Belirtilen ülkelerde sağlık hizmetlerinden yararlanan kişiler, o ülkenin mevzuatı gereğince sigortalının ödemesi gereken bir katılım payı söz konusu ise katılım payı ödemek durumunda kalabilirler. Katılım payı SGK tarafından karşılanmamaktadır.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü