• $17,9732
  • €18,4753
  • 1031.25
  • 2885.9
12 Mayıs 2021 Çarşamba

Bayramda çalışan iki günlük ücret alacak

'Tam kapanma'ya rastlayan bayramda bazı işçiler çalışmaya devam etmek zorunda. Bayramda çalışanlar her gün için 2 günlük ücret alır. Bayram eğer işçinin hafta tatiline denk gelirse 2.5 günlük ücret ödenir.

Çarşamba günü Ramazan Bayramı arifesi, perşembe günü ise bayram. Tam kapanma sürecinde pek çok işçi işyerinden uzakta. Bazı işçiler uzaktan çalışıyorlar, bazıları ise kısa çalışmada ya da ücretsiz izinde. Diğer yandan sokağa çıkma yasağından muaf olup çalışmaya devam eden pek çok işçi de var. İşte muafiyet kapsamındaki işçiler bayramda çalışmaları halinde çalıştıkları her gün için iki günlük ücret alacaklar. Bayram eğer işçinin hafta tatiline denk gelir ve işçi çalıştırılırsa bu durumda 2.5 günlük ücret ödenir.

SÖZLEŞMEYE DİKKAT

İşçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılabilmeleri için yazılı olarak onaylarının alınması şart. Bu onay her yılın başında alınabileceği gibi, iş sözleşmesinde de yer alabilir. Eğer iş sözleşmesinde bu yönde bir ifade varsa, bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı kabul etmiş demektir. Ancak iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm yoksa, ayrıca yazılı bir onay da alınmamış ise işçi çalışmak zorunda değildir. İşçinin bu nedenle iş sözleşmesi feshedilirse dava yoluyla kıdem tazminatını ve diğer alacaklarını alabilir.

Bir işçi eğer bayramda çalışırsa hem genel tatil gününde çalışmadan hak kazandığı bir günlük ücretini, hem de çalışması karşılığı bir günlük ücretini alır. Dolayısıyla toplamda iki günlük ücretine hak kazanmış olur. İşçiler genel tatil günlerinde bir saat bile çalışsalar, bir tam günlük ücretlerine hak kazanırlar. Haftalık çalışması 45 saatin üzerine çıkmış ise bu durumda fazla mesai ücretine de hak kazanacaktır.

ARİFE GÜNÜ DURUM

Arife gününde çalışan işçiye fazla mesai ödenmesi gerektiği yönünde yanlış bir algı var. Fazla mesai yapılıp yapılmadığı işçinin hafta tatilinden sonraki günlerdeki çalışmalarının 45 saatin üzerine çıkıp çıkmadığına bakılır. Arife gününden önceki günlerde 45 saatin üzerinde çalışmış işçiye arife günündeki çalışması için fazla mesai ödenir. Ancak bu arife gününde çalışan her işçiye fazla mesai ödenecek anlamına gelmez. Arife günü İş Kanunu'na göre genel tatil günüdür ve genel tatil günlerindeki ücret ödeme kriterlerine göre işçiye ücret ödenir. Arife günü işçinin 13.00'ten sonra çalıştırılması halinde yarım günlük ilave ücret ödenmeli.

CUMARTESİ ÇALIŞANA 2.5 GÜNLÜK ÜCRET

Hafta tatilini cumartesi kullanan işçi çalışmadığı bayram günlerinde 1 günlük, bayramın birinci veya ikinci günlerinde çalışırsa ikişer günlük, cumartesi gününe denk gelen bayramın üçüncü gününde çalışırsa o gün için 2.5 günlük ücrete hak kazanacaktır. Verdiğimiz örnekte cumartesi günü işçinin hafta tatili olduğu için cumartesi günü işçi 2.5 günlük ücretine hak kazanacaktır. Bayramda çalıştırılan işçiye işveren mutlaka iki günlük ücret ödemek durumundadır. İşveren yarın çalıştırdığı işçiye "Ben sana bunun karşılığında önümüzdeki hafta sonu izin vereyim" diyemez. Genel tatil günlerinde çalışmış işçiye işveren mutlaka çalışmasının karşılığı olan ve çalışmadan hak ettiği ücreti ödemek zorundadır.

SGK'YA DA BİLDİRİLMESİ GEREKİR

Genel tatil günlerinde çalışan işçinin hak ettiği bir günlük çalışma karşılığı olmayan ücretin de SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir. Bu sayede genel tatil günlerinde çalışan işçinin hem eline geçen para artar, hem de emekliliğinde alacağı aylığa bu çalışmanın katkısı olur. İşçilerin her ay e–Devlet üzerinden hem sigortalarının yattığını, hem de prime esas kazanç tutarlarını kontrol etmeleri emekli aylıklarının gerçek kazançları üzerinden hesaplanması adına çok önemlidir.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor