• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
23 Mayıs 2019 Perşembe

Bankacıya doğum borçlanması sağlık çalışanına yıpranma payı

SGK, sigortalılara yeni haklar getirdi. Banka sandıkları mensupları doğum borçlanması yapabilecek, tek kişilik şirket ortaklarının sigortalılığı kesilmeyecek, sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı kolaylaşacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayımladığı genelgeyle sigortalıları ilgilendiren yeni düzenlemelere imza attı. Genelgeyle banka sandıkları mensuplarının doğum borçlanması yapabilmesi, kendinden başka çalışanı olmayan esnaf ve şirket sahiplerinin sigortalılığının kesintiye uğramaması, sağlık çalışanlarının yıpranma uygulamasına ilişkin 10 yıl hizmet şartının çalışılan tüm günleri kapsaması gibi pek çok kolaylık hayata geçti. İşte yeni düzenlemelerin ayrıntıları...

Şirket ortağı SSK’lı kalabilecek

Genelgeyle 1 Ekim 2008 öncesinden başlayarak kendi şirketinden veya ortağı olduğu bir şirketten sigortalı gösterilen bir kişi, kendi şirketi sermaye şirketi ise, herhangi bir ayda şirkette kendisinden başka bir sigortalı olmasa dahi SSK’lı olarak gösterilmeye devam edebilecek. Örneğin Ahmet Bey 1 Ocak 2007’de limited şirket ortağı olduğu (A) şirketinden SSK’lı olmuş. Ancak 1 Ocak 2016’da (A) şirketinde Ahmet Bey’den başka sigortalı SGK’ya bildirilmemişse, SGK Ahmet Bey’in de SSK’lılığını iptal ediyordu ve Ahmet Bey 1 Ocak 2016’dan sonra SSK’lı gösterilemiyordu. Bu durumda Bağ-Kur’lu sayılıyordu. Genelge sonrası SGK 1 Ocak 2016’da Ahmet Bey’den başka kimse SSK’lı olmasa da Ahmet Bey’in SSK’lılığını iptal etmeyecek ve emekliliği de bu durumuna göre belirlenebilecek.

10 YIL ŞARTINA YENİ DÜZENLEME

Sağlık çalışanlarının yıpranmalı her 360 günleri için emeklilik için gereken yaş şartından 1 ay indiriliyor. Ancak bu hak için en az 10 yıl çalışmaları şart. Genelgeyle sağlık çalışanlarının yıpranma kapsamındaki yaştan indirim hakkından yararlanabilmesi için gerekli 10 yıllık sürenin hesabında yalnızca yıpranmaya tabi günlerin değil, bütün çalışma süresinin dikkate alınacağı yönünde hüküm hayata geçirildi.

KADINLARA DAHA ERKEN EMEKLİLİK

Banka sandıklarına tabi çalışanlar doğum borçlanmasından sınırlı olarak yararlanabiliyordu. Kadın bankacılar ancak özel sandığı olan bankadan ayrıldıktan sonraki doğumlarını ve başka bir statüde çalışmaları varsa borçlanabiliyordu. Yeni düzenlemeye göre banka sandıklarına tabi çalışan kadınlar, bankadan ayrılmadan da doğum borçlanması yapabilecek. Bu sayere kadın çalışanlar, hem prim gününü artırıp daha erken emekli olabilecek.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler