• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
16 Mart 2014 Pazar

Bakkal da kendi kendinin 'güvenlik uzmanı' olacak

Yeni yönetmeliğe göre emlakçı, bakkal ve apartmanlarda iş güvenliği işverene emanet edilecek. Düzenlemeyle, az tehlikeli işyerlerinde güvenlik uzmanı zorunluluğu kalkıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdiğinden bu yana kamuoyunda en çok tartışılan konu, apartmanların dahi iş güvenliği uzmanı çalıştırması meselesiydi.

İŞYERİ HEKİMİ DE ZORUNLU DEĞİL

Hazırlanan yeni bir yönetmelik, az tehlikeli işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli bulundurulması zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Buna göre, sözkonusu sınıftaki işyerleri için yapılan düzenlemeyle bu hizmetler eğitim almış ‘işverenler’ tarafından yürütülecek. Taslak bu şekilde yasalaşırsa, 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak.

PATRONUN EĞİTİMİ BAKANLIKTAN

Az tehlikeli sınıfta ve 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinin ‘patronları’ Bakanlık tarafından verilen eğitim programını tamamlayarak kendi işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yürütebilecek. Bir anlamda işverenler, kendi işyerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli olacaklar. Taslaktaki bir başka maddeyle toplum sağlığı merkezlerinin de ortak sağlık ve güvenlik birimleri gibi hizmet vermesi öngörülüyor. Bu düzenlemenin de, yeni bir yönetmelikle netleşmesi ve detaylarının şekillenmesi bekleniyor.

485 BİN İŞYERİNE MÜJDE

Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası ayrıntılar netleşecek. SGK’nın kasım ayı verilerine göre, Türkiye’de 10’dan az çalışanı bulunan işyeri sayısı 1 milyon 374 bin 684. Yani toplam işyerlerinin yüzde 85’i. Net olmamakla birlikte, ortalama 458 bin işverenin bu imkandan yararlanacağını söylemek mümkün.

2 SORU 2 CEVAP

Toplu ödeme olamaz
SORU:
Annem 1961 sigorta girişli. 72 yaşında. Geri dönük toplu ödeme şansı var mı? (Kezban Gönül)
CEVAP: Maalesef geriye dönük olarak toplu ödeme ya da hizmet satın alınması söz konusu değil.

Birkaç şirkete çalışabilir
SORU:
İş güvenliği uzmanlarının birden çok şirket ile sözleşme imzalaması mümkün mü? (Nuray Korucu)
CEVAP: Birden çok şirketle part – time iş sözleşmesi imzalayarak bu şirketlere hizmet verebilir. Önemli olan aylık hizmet sınırını geçmemektir.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak