• $16,766
  • €17,4997
  • 976.667
  • 2443.77
2 Mart 2015 Pazartesi

Bağ-Kur‘luya müjde gelirse geriye dönük borçlanma mümkün!

3 SORU 3 CEVAP

SORU: Ortağı olduğum aynı zamanda da çalıştığım limited şirkette Bağ-kur kaydım halen yok. Firmaya 1997 yılında kurucu ortak olarak işe başladım. Halen aktif olarak çalışmaya devam ediyorum. 15 Şubat 1962 doğumlu bayanım. Bu çerçeve içinde borçlanma miktarı, ödeme vadesi, emeklilik hakkı, vs.. bilgilerinizi rica ederim. (Nergiz Coşaroğlu)
CEVAP: Bugün için geriye dönük olarak Bağ – Kur kaydı yaptırmanız ve bu sürelere ilişkin borçlanmanız mümkün değil. Dolayısıyla ne yazık ki hiç sigortalı olmamış gibi değerlendiriliyorsunuz. Ancak Başbakan Davutoğlu bu yönde bir hakkın getirileceğinin sinyallerini vermişti. İlerleyen dönemde bu hak tanınırsa Bağ – Kur’lu olmanız gereken süreler için prim ödeyerek sigortalılığınızı başlatabilirsiniz.

15 Mart 2017 tarihinde emekli olabilirsiniz

SORU: 15 Mart 1966 doğumluyum. 1 Ekim 1989 yılı itibarıyla 4a’lı sigorta girişimliyim. 2 bin 483 gün sigorta toplamım var. 18 Şubat 1998 tarihi itibariyle 4b girişim oldu. Halen devam ediyor. 17 yıl 9 gün Bağ-kur hizmetim var. Bu blgilere göre Bağkur’dan kaç yaşında emekli olaririm?
(Adem Afşin)
CEVAP: Emeklilik prim ödeme gün sayınız tamamlanmış. 51 yaşınızda yani 15 Mart 2017 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Önce SGK’ya başvurun sonra bir dava açın

SORU: 45 yıl hizmet yılı neticesinde yaş haddinden emekli oldum. 15 yıllık ikramiye farkımın ödenmesiyle ilgili ne gibi bir çalışma var. (Dursunali Cebiroğlu)
CEVAP: Bireysel olarak dava açmak gerekiyor. 45 yıl üzerinden oluşan farkı hesaplayıp bu bedel için dava açmanız gerek. Ama öncelikle SGK’ya dilekçe verip SGK’nın cevabını almanız ve daha sonrasında idare mahkemesinde daha önce yayımladığımız dilekçe ile dava açabilirsiniz.

SORULARINIZI GÖNDERiN YAZARIMIZ OKAN GÜRAY BÜLBÜL SiZiN iÇiN YANITLASIN
emeklilik@aksam.com.tr

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı