• $15,9095
  • €16,868
  • 942.675
  • 2393.61
9 Kasım 2018 Cuma

Bağ-Kur emeklisi en düşük 1736 lira maaş alacak

Ekim ayı enflasyonu sonrası ocak zammının Bağ-Kur emeklileri için yüzde 11.82 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu oranda zam yapılması halinde Bağ-Kurluların maaşları 137 TL ila 614 TL arasında yükselecek.

Yazı dizimizin son gününde Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammının ne kadar olacağını anlatacağız. Emekli olduktan sonra Bağ-Kurlu olarak çalışmaya devam edenler için sosyal güvenlik destek primi ödeme zorunluluğu kalktı. Dolayısıyla bu kişiler hem emekli aylıklarını alıp, hem de çalışabiliyor. Emeklilerin zam oranları emekli oldukları statüye göre değişiyor. Bağ-Kur emeklileri yılda iki kez temmuz ve ocak aylarında zam alıyor.

YILDA İKİ KEZ ZAM ALIYORLAR

Tarım Bağ-Kurlu emekli olanlar da yılda iki kez zam alıyor. Zam oranı da bir önceki altı ayın enflasyonuna göre belirleniyor. Yalnızca emekliler değil, Bağ-Kurlu anne-babası veya eşinden dolayı dul ve yetim aylığı alanlar da iki kez zam alıyor Bağ-Kur emeklileri ocak-haziran döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zammı temmuzda aldı. Emeklilerinin maaşlarına temmuzda yüzde 9.17 zam yapıldı. Bu zam sonrası en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı 1.553 TL’ye yükseldi. Tarım Bağ-Kurluların en düşük maaşı ise 1.164 TL oldu.

PRİM KESİNTİSİ SONA ERDİ

Emekli olduktan sonra Bağ-Kur’a tabi olarak çalışanların sosyal güvenlik destek primi ödeme zorunluluğunun da kalkması büyük bir avantaj. Bu sayede emekli, aylığıyla birlikte kazancını da alabiliyor.

137-614 TL arasında artış bekleniyor

Ekim ayı enflasyon oranı sonrası ocak zammı Bağ-Kur emeklileri için yüzde 11.82 oranında gerçekleşmesi söz konusu oldu. Bu oranda zam yapılması halinde maaş zammı 137 TL ila 614 TL arasında değişecek. En düşük Bağ-Kur maaşı zam sonrası 1.736 TL olacak. Tarım Bağ-Kurlular için de en düşük maaş 1.301 TL’ye yükselecek. Kasım ve aralık aylarında enflasyon oranı artarsa zam oranı da böylece artacak, azalırsa da aynı şekilde zam oranı azalacak.

En az % 11.82 zam yapılacak

Ekim ayı enflasyon oranının yüzde 2.67 olarak açıklanması sonrası, dört aylık enflasyon oranı yüzde 11.82 olarak gerçekleşti. Kasım ve aralık aylarının enflasyon oranları da açıklanınca ocak zammı netleşecek. Kasım ve aralık aylarında enflasyon oranı artmasa bile Bağ-Kur emeklileri yüzde 11.82 oranında zam alacak. Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı 3 Ocak 2019’da TÜİK tarafından açıklanacak orana göre kesinleşecek.

Kesin oran 3 Ocak’ta netleşecek

3 Ocak’ta enflasyon oranı açıklanınca 1 milyon 641 bin Bağ-Kur emeklisinin ve Bağ-Kurlu anne-babası veya eşinden ölüm aylığı alan kişinin aylığı zamlanacak. Bağ-Kur’dan malulen emekli olmuş 22 bin kişi, 940 bin ölüm aylığı alan kişi, iş göremezlik geliri alan 230 bin kişinin de aylıkları zamlanacak.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister