• $13,2387
  • €15,0433
  • 758.161
  • 1857.4
4 Nisan 2017 Salı

BAĞ – KUR'lu yetim kızların ölüm aylığında kriterlere dikkat!

Bağ-Kur’dan emekli olan veya ölüm tarihinde Bağ-Kur’lu olanların kız çocuklarına aylık bağlanırken ölüm 
tarihine göre yeni kriterler getirildi. Bağlanırken yanlış taahhütler aylıkların faiziyle geri alınmasına neden olabilir.

Sosyal güvenlik sisteminin kapsamında pek çok riske karşılık yardımlar bulunmaktadır. Ölüm de bu risklerden bir tanesidir. Ölen sigortalının geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Ancak ölüm aylığı bağlanma koşulları ölen kişinin sigortalılık statüsüne ve ölüm tarihine göre farklılaşır.

İMZALI BELGE ÖNEMLİ 

Ölüm sonrasında olayın acısıyla geride kalan kişiler aylık tahsis belgesindeki bazı noktalara dikkat etmeyerek hatalı 
işlem yapılmasına neden olabiliyorlar. SGK ölüm aylığı bağlarken kendisine yapılan bilgilendirmelerin doğru olduğuna güvenerek aylık bağlar. Aylık bağlanırken gerekli kontroller hemen aylık bağlanırken yapılamayabiliyor. Aylığın çabuk bağlanması adına bu kontroller daha sonra yapılıyor ve başvuru yapan kişinin beyanına istinaden aylık bağlanıyor. Daha sonra gerekli kontroller yapılınca aylığın haksız bağlandığı ortaya çıkarsa SGK aylığı kesiyor ve haksız alınan aylıkları geri istiyor. 

YENİ BAŞVURU ŞART 

SGK’nın geride kalan kişilere ölüm aylığı bağlayabilmesi için yazılı olarak başvuru yapılması şarttır. SGK otomatikman aylık bağlamaz. Daha önce 4 Ekim 2000 öncesi ve 8 Ekim 2001 ila 1 Ağustos 2003 tarihleri arasında vefat eden Bağ – Kur’lu babası veya annesinden ölüm aylığını toplam geliri brüt asgari ücretin üzerinde olduğu için aylık alamayanlar yeniden başvuru yapmak durumundalar. 

Mevzuat değişince sorun oluyor 

Bazı durumlardaysa konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor ve aylık bağlama kriterleri değişiyor. Bir değişiklik olduğu zaman konuyla ilgili kişilerin durumu takip etmesi gerekir. Aksi halde haksız aylık alma veya hak ettiği halde aylık alamama durumu söz konusu olabilir. 

2016 yılında değiştirildi 

SGK Yönetim Kurulu 18 Ağustos 2016 tarihinde bir karar alarak bu konudaki kriteri değiştirdi. Bu tarihten sonra Bağ – Kur’lu babasından ölüm aylığı alacak kız çocuklarında ölüm aylığı alınabilmesi için kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık olmamak olarak değiştirdi.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı