• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
24 Haziran 2018 Pazar

Askerliği borçlanan asgari ücretlinin maaşı 102 TL artar

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Askerlik borçlanması erken emeklilik hakkının yanında çalışanın maaşını da yükseltir. Örneğin bekar bir asgari ücretlinin 18 aylık askerlik borçlanmasının net faydası 102.27 TL. Böylece maaşı 1.705 TL'ye çıkar.

Erkek sigortalılar için askerlik borçlanması bazı durumlarda sigortalılık tarihini öne çeker ve erken emeklilik sağlar. Ancak askerlik borçlanmasının tek faydası bu değildir. Bu borçlanmayı yapan kişinin maaşında da artış olur. Sigorta girişinden önce yapılan askerlik borçlanılırsa sigorta girişi geri gider. Sigortalılık sonrası yapılan askerliğin borçlanılması girişi öne çekmez, yalnızca prim günü kazandırır.

1 AY İÇİNDE ÖDENMELİ

Örneğin 6 ay askerlik yapmış bir kişi askerlik dönemi ilk kez sigortalı olduğu tarihten önce ise sigorta girişini borçlandığı süre kadar öne çeker. Kişi kendisine yetecek kadar günü borçlanabileceği gibi askerlik süresinin tamamını da borçlanabilir. Askerlik borçlanması yapabilmek için sigortalıların ikamet ettikleri ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne başvurmaları gerekiyor. ‘Borçlanma talep dilekçesi’ni dolduran sigortalıların bu dilekçeye ek olarak askerlik yaptıkları süreyi belgelendirmeleri de şart. Bu dilekçeyle birlikte askerlik borçlanmasını yapacakları prime esas kazanç düzeyini de belirten sigortalılar, SGK’nın kendilerine tebliğ ettiği rakamı 1 ay içerisinde ödemek durumundalar.

18 AY İÇİN EN AZ 11.691 Lira

Askerlik borçlanması için borçlanma yapılacak dönemdeki asgari ücret üzerinden belirlenen prime esas kazanç tutarının alt ve üst limiti üzerinden hesaplama yapılıyor. Buna göre bu yıl itibarıyla askerlik borçlanmasının bir günü için ödenebilecek en düşük rakam 21.65 TL’dir. 18 ay askerlik borçlanacak kişinin en az 11 bin 691 TL ödemesi gerekiyor. Askerlik borçlanmasını düşükten ödemek prime esas kazanç düşük olduğu için aylık bağlanması durumunda avantajlı olmayacaktır. Tavandan ödemek ise aylık bağlanırken tutarın yükseltecektir.

VERGİ DİLİMİ YÜKSELİRSE DAHA DA KAZANÇLI ÇIKAR

Bu yıl için örnek hesapta bekar bir asgari ücretlinin 18 aylık askerlik borçlanmasının aylık net faydası 102.27 TL olacaktır. Bu sayede asgari ücretli bekar bir çalışanın asgari geçim indirimi dahil ücreti 1.603 TL iken askerlik borçlanması yapan asgari ücretlinin maaşı 1.705,39 TL olacaktır. Sonuçta askerlik borçlanması yapan kişinin faydalanacağı vergi indirimi kendisine daha yüksek ücret olarak geri dönecektir. Askerlik borçlanmasından sonra vergi indiriminden faydalanmak için çalışanın gerekli belgeleri işverene sunması gerekiyor. Diğer yandan vergi diliminin yükselmesi halinde sağlanacak fayda da daha yüksek olabilecektir.

HANGİ STATÜDE OLUR?

Askerlik borçlanmasının hangi sigortalılık statüsü kapsamında değerlendirileceği kişinin o dönemdeki statüsüne göre belirlenir. Kişi askerlik borçlanması yaptığı dönemde 4/a’lı ise borçlanması 4/a’lı olarak, 4/b’li ise 4/b’li olarak değerlendirilir. Sigortalılık döneminin sonunda borçlanma yapılması halinde ise kişinin en son sigortalılık statüsüne göre borçlanma değerlendirilir.

YÜZDE 15’İNİ DEVLET KARŞILIYOR

Ücret geliri elde eden kişiler, SGK’ya ödedikleri askerlik borçlanması tutarını gelir vergisinden indirim konusu yapabilir. 18 ay askerlik borçlanması bedeli olarak ödenen 11 bin 691 TL için toplamda 1.753 TL vergi indiriminden faydalanılabilir. Vergi indirimi askerlik borçlanması bedeline ulaşıncaya kadar bütün aylarda devam edecektir. Vergi indirimi göz önünde bulundurulduğunda borçlanmanın asgari ücretliler için yüzde 15’inin devlet tarafından finanse edildiğini söylemek mümkündür.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü