• $32,5673
  • €35,0211
  • 2428.81
  • 9722.09
22 Aralık 2020 Salı

Asgari ücrette kritik toplantı: İlk rakamlar açıklanacak

Yeni asgari ücret için üçüncü toplantı bugün yapılıyor. Türk-İş heyetinin sunum yapacağı bu kritik toplantıda, ilk rakamların da telaffuz edilmesi bekleniyor.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında bugün üçüncü toplantısını yapacak. Çevrimiçi düzenlenecek toplantıda, işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyeti sunum yapacak. Bu toplantı sonrası son toplantının tarihi belirlenecek ve 2021 için geçerli asgari ücret bu son toplantı sonrasında belirlenecek. TÜİK temsilcilerinin bir işçinin asgari geçim tutarını bugünkü toplantıda komisyonla paylaşmasının ardından, görüşmelerde ilk rakamların da telaffuz edilmesi bekleniyor.

NELER TALEP EDİLİYOR?

Türk-İş, komisyonda işçi tarafını temsilen yer alıyor. Çalışmalar başlamadan önce Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak bir metin yayımladı. İşçi tarafının ortak talepleri şöyle:

• İşverene sağlanan sosyal güvenlik prim desteğin benzeri işçilere de verilmeli ve işçi SGK prim payı 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmalı.

• Pandemide işçilere yapılan ödemelerin alt sınırı asgari ücret olmalı.

• ‘Aile yardımı’ çalışmayan eş için uygulamaya konulmalı. İşveren tarafını temsilen komisyonda yer alan TİSK’in talepleri ise şöyle:

• Asgari ücret desteği uygulaması devam etmeli.

• Asgari ücret işveren desteği yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseltilmeli.

• Dengeli bir asgari ücret belirlenmeli.

BİRÇOK AYLIĞI ETKİLEYECEK

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık net 2 bin 324 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücretin değişmesiyle sosyal güvenlik sisteminde prime esas kazanç alt ve üst seviyeleri, idari para cezaları, işsizlik sigortasından ödenen en yüksek aylık, asgari geçim indirimi gibi pek çok parametre değişime uğruyor. Hatta 65 yaş aylığı için gelir kriteri, gelir testi sınırı, gündelikçi için ödenen prim, bireysel emeklilik devlet katkısı tutarı gibi parametreler de asgari ücrete göre değişiyor. 

<p>Kahve bir yudum dahi almadan  sadece kokusuyla sizi etkileyebilir. Kahve kokusu hafızayı canlı tu

Kahve içmek vücudumuzu nasıl etkiliyor?

Kaçıran pişman oluyor: 100.000 TL ile 250.000 TL arası! İşte ikinci el araba modelleri…

Uçan araba 'AirCar' ilk yolculu uçuşunu tamamladı

Türkiye'nin her yerine gönderiyorlar! Devlet desteği ile kadınlar üretti