• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
14 Aralık 2019 Cumartesi

Asgari ücrette beklenti 2425 lira, destek sürmeli

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin gözü kulağı zam pazarlığında. Bir işçinin yaşam maliyeti baz alındığında ortalama %20’lik bir artış makul gözüküyor. Tabii bu hesaplama için işveren desteğinin sürmesi de kritik.

Asgari ücret pazarlığında ikinci toplantı Türk-İş ev sahipliğinde yapıldı. Yeni asgari ücret ay sonunda belli olacak. Asgari ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir. Türk-İş asgari ücretin en az 2578 TL olması gerektiğini ifade etti. DİSK ise, 3200 TL olarak belirlenmesi gerektiği şeklinde görüş sundu.

TÜRK-İŞ’İN TEKLİFİNE YAKIN

Asgari ücrette, geçtiğimiz dönemdeki artış oranlarına bakılarak bu yıl için bir öngörüde bulunmak mümkün. 2016 ve 2019 yıllarında asgari ücret bir önceki yıla göre yüzde 25’in üzerinde arttı. 2016’daki artış sonrası işverene maliyetinin azaltılması için asgari ücret desteği hayata geçirildi. Geçen yıl da asgari ücret yüzde 26 arttı. Bu verilere göre, son 4 yıldaki ortalama artış oranı yüzde 19.2 oluyor. Bu hesapla, 2020 için ücret artışının yüzde 20 olacağını öngörürsek, brüt asgari ücret 3070 TL olacak. Bu da net asgari ücretin bekar bir asgari ücretli için 2425 TL olması anlamına geliyor. Artış oranı yüzde 25 olursa net ücret 2526 TL olacaktır. Bu da Türk-İş’in teklifinin karşılanacağı anlamına geliyor.

GÜNLÜK KALORİ VE YAŞAM MALİYETİYLE HESAPLANIYOR

- Asgari ücret günlük ihtiyaçlar üzerinden belirleniyor ve yalnızca çalışan kişi baz alınıyor.

- Temel ihtiyaçların giderilmesi için harcanması gereken tutardaki artışlar dikkate alınıyor.

- Hesaplamada en temel kriter, bir kişinin günlük kalori ihtiyacının ne kadar olduğu (açlık endeksi). Bu miktarın temel olarak hangi gıdalarla karşılanabileceği belirlendikten sonra piyasa fiyatları üzerinden belirleme yapılıyor.

- Bu tutar, yalnızca açlık sınırını ifade ediyor. Bunun üzerine gerekli diğer harcamalar, su, elektrik, ulaşım maliyetleri de eklenince yaşam maliyetindeki artış zaten alt sınır olarak yüzde 20’yi buluyor.

- Asgari ücret zaten bir kişinin temel ihtiyaçların karşılanması için belirlendiğinden, tutarın enflasyon karşısında erimemesi için, satın alma gücünün de eklenmesi gerekiyor.

%20 ZAM İŞVERENE NE MALİYET GETİRİR?

Asgari ücretin belirlenmesindeki belki de en kritik unsur işverene maliyeti. Bu yıl asgari ücretin işverene maliyeti 3006 TL. İstihdam azaltmayan işverenlere de çalıştırdıkları her işçi için destek veriliyor. 500 ve üzerinde işçi çalıştırana bu destek 100 TL iken, 500’ün altında işçi çalıştıran için destek tutarı 150 TL. Artış yüzde 20 olur ve brüt asgari ücret 3070 TL olarak belirlenirse asgari ücretin işverene maliyeti 3607 TL olacak. Destek sürer ve miktarı da 150 TL olarak kalırsa maliyet 3457 TL’ye inecek. Bu durumda asgari ücretin ne kadar olacağının yanında asgari ücret desteğinin sürmesi de çok önemli.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı