• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
8 Aralık 2015 Salı

Asgari ücret belli şimdi sıra istihdam tedbirlerinde

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaparak, 1.300 liralık teklifini iletti. Ancak işveren cephesinin endişeleri de mutlaka dikkate alınmalı.

Seçim öncesi en çok konuşulan konulardan birisi asgari ücretti. AK Parti iktidara gelip icraata başlayınca asgari ücret konusunda adımlar atılmaya başlandı. Geçen hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Aslında asgari ücretin ne kadar olacağı belli. Hükümet ilk toplantıda teklifini 1.300 TL olarak iletti. Komisyon asgari ücretin miktarından çok, işverene maliyetinin azaltılması için neler yapılabilir konusuna odaklanıyor. 2015 yılın ikinci altı ayı itibarıyla Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki asgari ücretin satın alma gücüne baktığımızda Türkiye’nin asgari ücret uygulayan 27 ülke içerisinde satın alma gücüne göre 14. sırada yer aldığı görülüyor. Asgari ücret uygulamayan ülkeleri de hesaba dahil edersek durumumuz iyi değil.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ

Diğer yandan asgari ücretle çalışanların oranı açısından da konuya bakarsak asgari ücretteki bir artışın şart olduğu görülüyor. Türkiye’de çalışan her iki kişiden birisinin asgari ücretten SGK’ya bildirildiğini görüyoruz. AB üyesi ülkeler içerisinde bu oranın en yüksek olduğu ülke Türkiye. Bütün bu nedenlerle çalışanların ellerine geçen asgari ücretin artırılması gerektiği açık. Ancak asgari ücret artışı konusunda işveren cephesinin de haklı olduğu noktalar var.

PRİM ORANI İNEBİLİR Mİ?

Asgari ücret artışının tüm maliyetinin işverene yüklenmemesi için formülize edilebilecek ilk uygulama sosyal güvenlik prim oranının azaltılması olabilir. Özellikle mali dengesi olumlu olan kısa vadeli sigorta kollarına ödenen prim oranının yüzde 2’den yüzde 1’e düşürülmesi düşünülebilir. SGK yetkililerinin de bu konuda olumlu görüşleri bulunuyor.

Yeni teşvikler gelebilir

BU konuda işveren cephesinin endişeleri mutlaka dikkate alınmalı. Piyasa koşullarında asgari ücretteki artış sonrası alt işveren statüsündeki pek çok şirket, asıl işverenden gelen talepler neticesinde personel azaltmak zorunda kalabilir. Bu gibi sonuçların doğmaması için gerekirse yeni ve kolay anlaşılıp uygulanabilir teşviklerin hayata geçirilmesinden, sigorta prim oranlarının düşürülmesine kadar geniş çerçevede politika önerileri gündeme getirilebilir. Aksi takdirde asgari ücretteki artış hiçbir kesimi mutlu etmeyecektir.

Yıl boyunca geçerli olacak

Asgari ücret yıl başında ilk altı ay ve ikinci altı ay için geçerli olmak üzere belirlenmektedir. Ancak bu yıl 1.300 TL’lik rakam yıl boyunca geçerli olacak. Bu nedenle komisyon bu yıl rakam üzerinden değil, artışın etkileri üzerinden tartışmalar yürütüyor.

AGİ NE OLACAK?

ASGARİ ücretin bir bölümünün vergi dışı bırakılması anlamına gelen asgari geçim indirimi (AGİ) net rakamın artması sonucunu doğuruyor. 1.300 TL olarak zikredilen rakamın AGİ öncesi rakam olması sağlanacak. Bu nedenle evli ve çocuk sahibi asgari ücretlilerin eline daha yüksek bir rakam geçecek.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı