• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Eylül 2013 Perşembe

Artık ‘denetimleri haber alma’ bitti, SGK mobil teftişe çıkıyor

Türkiye’de yüzde 38 civarında olan kayıtdışılık oranı için 2023 hedefi yüzde 15. Bu yönde çalışmalarını sürdüren SGK mobil araçlarla işyerlerini kapı kapı gezecek ve kayıtdışıyla ilgili incelemelerde bulunacak. Araçlar teşvik sistemini de anlatacak.  

Türkiye işgücü piyasasındaki olumlu gelişmelere rağmen kayıtdışı çalışmada sınırlı bir iyileşme görülüyor. Halen çalışan iki kadından birisi kayıtdışı istihdam ediliyor. Tarımda çalışan kadınlar arasındaki kayıtdışılık ise yüzde 95. Yani neredeyse tarımda kayıtlı çalışan kadın yok. Genel kayıtdışılık oranı ise yüzde 37.8. Kayıtdışı istihdamda 2023 yılı hedefi yüzde 15. 

PATRONA HABER UÇUYORDU

Kayıtdışının önlenmesinde teftiş yöntemi ülkemizde bu zamana kadar en çok başvurulan yöntemdi. Yani düzenli aralıklarla işyerlerine müfettişler vasıtasıyla denetim yaparak, kayıtdışı istihdam tespit edilmesi halinde ceza uygulanması yöntemi izleniyordu. 

ARTIK ‘ÇAT KAPI’ YAPACAKLAR

Ama bu yöntem etkin ve verimli değil. Önceden denetimi haber alma bu uygulamanın verimini düşürüyor. Çalışma Bakanlığı kayıtdışıyla mücadele için yeni etkin bir denetim mekanizması geliştirdi. Buna göre SGK ile işbirliği halinde kayıtdışı istihdamı engellemek adına mobil gezici araçlarla denetim gerçekleştirecek. 

100 MOBİL SGK ARACI YOLLARDA

Bu denetimlerin amacı, işverenlere rehberlik ederek sigortalılık işlemlerini kolaylaştırmak ve bunun yanında işverenlerin yararlanabileceği teşvikleri ve devlet desteklerini anlatabilmek. 100 adet mobil denetim aracı, kayıtdışıyla mücadelede açısından yeni bir dönemin kapısını açabilir. 

HEPSİ SON TEKNOLOJİYE SAHİP

Aynı zamanda mobil denetim araçları internet bağlantısı ve yazıcı donanımına sahip bu araçlar etkin bir rehberlik ve bilgilendirme faaliyetinin uygulanabileceği yeterlilikte bulunuyorlar.

ALO 170’E ŞİKAYETLER AKTARILABİLİR  

ALO 170 çalışanların şikayetlerini aktarabilecekleri bir hat. Bu yöntemle de mobil araçlarda olduğu gibi kayıtdışıyla etkin bir mücadele gerçekleştirilebilir. Ayrıca sigortasız çalıştırma ve yine sigortaya ücretin eksik bildirilmesi durumlarına karşılık hukuki mekanizmaların devreye geçirilmesi ve ALO 170’ten başlayarak bütün şikayet mekanizmalarının devreye geçirilmesi çalışanın sadece kendisi için değil, tüm çalışanlar için olumlu sonuçlar ortaya koyacaktır. Ayrıca mobil denetimin ve SGK’nın prim gelirlerini artırma yönündeki bütün bu faaliyetler kayıtdışılıkla mücadelede hedef doğrultusunda önemli adımların atıldığını ortaya koyuyor. 

KENDİ ÇOCUĞUNU BÖYLE ÇALIŞTIRIRMI?

Kayıtdışı istihdam pek çok boyutu ile birlikte ele alınması gereken bir konu. Ekonomik boyutları olduğu gibi ahlaki boyutu da olan bir mesele. İşverenler kendi çocuklarının sigortasız çalıştırılmasına nasıl razı olamayacaklarsa, kendileri de başkalarının çocuklarını sigortasız çalıştırmamak mecburiyetindeler. Kayıtdışı istihdamın önündeki maliye yüklerde azaltılmalı.

3 SORU 3 CEVAP

Uzmanlık kapısı biyologlara açık
Soru: Son düzenlemeyle biyologlar C sınıfı iş güvenliği uzmanı olabiliyorlar mı? Ekrem Tınaz

Cevap: Biyoloji mezunlarının iş güvenliği uzmanı olabilmesi mümkün. Önceki yazılarımız da iş güvenliği uzmanı ihtiyacı hakkında bilgi vermiştik.

Mezun olana prim borcu çıkar, dikkat
Soru: Haziranda üniversiteden mezun oldum. 1 hafta önce gelir tespiti yaptırdım acaba bana borç çıkar mı? Tolga Turna

Cevap: Lisans mezunu olduğunuz için size bir prim borcu yükü çıkarılması kaçınılmaz.

Dul aylığı alıyorsa başka maaş olmaz
Soru: Babamdan Emekli Sandığı’ndan maaş alıyordum. Evlendim maaşım kesildi, bunu annem alabilecek mi? Ebru Kurt

Cevap: Anneniz dul aylığı alıyordur başma aylık alamaz. 
 

 

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı