• $8,7985
  • €10,4809
  • 504.357
  • 1398.52
28 Kasım 2013 Perşembe

Anneler ihbar etti SGK 14 bin kadının ölüm aylığını kesti

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Evlenmelerine rağmen ölen babalarından aylık almak isteyen kadınlar hileli boşanma yoluna gitti. Fakat kızlarının aldığı aylık yüzünden maaşı düşen anneler Maliye’ye şikayet edince, 14 bin kadının aylığı kesildi.

SOSYAL Güvenlik Kurumu ölüm aylığı alan kişileri denetim altına aldı. Babasının veya annesinin ölümü nedeniyle kendisine aylık bağlanan erkek çocukları 18 yaşını, lise eğitimi görüyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenime devam ediyorsa 25 yaşını geçince aylıkları kesiliyor. Kız çocuklarında ise yaş kriteri yok, ancak evli olmama şartı var. Bir de çalışmamaları gerekiyor.

EVLENİRSE ALAMIYOR

Kız çocukları evlenince aylıkları kesiliyor. Ancak evlenen fakat daha sonra boşanan veya dul kalan kız çocuklarına aylıkları yeniden bağlanıyor. Durum böyle olunca ölüm aylığını almak için hileli boşanma yoluna gidildiği görüldü.

MÜFETTİŞ BASABİLİR

SGK boşanmanın hileli olup olmadığına müfettişlerin denetimleri ve ihbarlar üzerine gerçekleştirilen teftişlerle karar veriyordu. Bu konuda çok ilginç bir nokta, bu yönde gelen ihbarların pek çoğunun kız çocuklarının annesinden gelmesi.

KOMŞU DA ANNEDEN YANA

Peki neden? Kız çocuğunun yeniden ölüm aylığı almasıyla kendi ölüm aylığı düşen annelerin bu durumu ihbar ettikleri görülüyor. Bunun yanında komşuların ve akrabaların da bu yönde ihbarları oluyor.

‘YARGITAY GERİYE DÖNEMEZSİN’ DEDİ

YARGITAY, boşanma sonrası birlikte yaşamanın ölüm aylığı kesilmesi nedeni olamayacağına karar verdiği için SGK sadece ölüm aylığını kesiyor. Geriye dönük bir borç çıkartamıyor. Böyle olunca da SGK istese de kız çocuklarının boşandığı tarihten itibaren alınan aylıkların faiziyle geri ödemesi söz konusu olmuyor.

GEÇMİŞ BORÇLAR İÇİN DAVA AÇIN

2008 yılından bu yana yaklaşık 14 bin kişinin aylığı hileli boşanma nedeniyle kesilmiş durumda. 14 bin kişi bu karar sonrası kendilerine çıkartılan geriye dönük borç ile ilgili dava açarak bu borçtan kurtulabilirler. Ancak yeniden aylık bağlanmasını talep etmeleri için birlikte yaşamadıklarını ispat etmeleri gerekiyor.

<p>Altın fiyatlarında son dakika itibarı ile yatay seyir devam ediyor. Vatandaşlar, altındaki dalgal

Altın fiyatları neden düşüyor? Gram altın alıp satacaklar dikkat

''Türk Yıldızları'' Sakarya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde müsilaj yoğunluğu arttı

Rekor kıran keşif: 13.1 milyar yıllık süper kütleli karadelik rüzgarı