• $9,5365
  • €11,0923
  • 547.007
  • 1455.42
20 Ekim 2013 Pazar

Anne yalnız kalmayacak baba da esnek çalışacak

Yıl sonuna kadar doğum izninin 18 haftaya çıkması kesin gibi. Düzenlemeyle doğum izninin bitiminden çocuk 1 yaşına gelinceye kadar 6 aya kadar yarı zamanlı çalışmak mümkün olacak. Bu sürede maaşları ise tam ödenecek. İstenirse erkek ve kadın bu izinleri paylaşabilecek. 

Doğum izni konusu son günlerde pek çok kez kamuoyunun gündemine geldi. İzin süresi sigortalı çalışan kadınlarda şu an için 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası olmak üzere toplamda 16 hafta. Çoğul gebeliklerde 8 haftalık süreye 2 hafta daha ekleniyor ve bu süre 10 haftaya çıkıyor. 

DÜNYA İZİN ŞAMPİYONU İSVEÇ

Dünyada yeni annelere en geniş hakların tanındığı ülke İsveç. 480 gün yani 68 haftalık doğum izninin uygulandığı ülkede ilk 60 gün hem anne, hem baba için ücretli izin kullanılabiliyor. Yıl başına kadar hayata geçirilmesi beklenen yeni düzenlemede doğum izni süresinin 18 haftaya çıkarılması bekleniyor. Bunun yanında doğum izninin bitiminden yeni doğan çocuk 1 yaşına gelinceye kadarki süre içerisinde anne veya babanın ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay ve üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı çalışabilmesi düşünülüyor. 

İŞVEREN KABUL ETMEK ZORUNDA

Yani ilk defa anne olan sigortalı kadın, izninin ardından 2 ay yarı zamanlı çalışmak isterse işveren bu isteği yerine getirmek zorunda olacak. Ayrıca bunu da talep edebilecek. Yani eşi üçüncü çocuğunu doğuran erkek talep ederse 6 ay yarı zamanlı çalışıp tam ücretini alacak ve çocuğun bakımını üstlenecek.

İŞ YARIM OLSA DA MAAŞ TAM 

Bu sürede kadın işçi yarı zamanlı çalışmasına rağmen ücretini tam olarak almaya devam edecek. İşveren kadın çalışana ücretinin yarısını verecek ancak aradaki fark devlet tarafından karşılanacak. Planlanan yeni düzenlemede yarı zamanlı çalışmanın süt izninin yerini alması bekleniyor.

SORUMLULUK PAYLAŞILACAK

Doğum izni sonrası alınacak ücretsiz iznin hem anne, hem de baba tarafından kullanılabilmesi planlanıyor. Yani doğum sonrası 6 aylık izin süresinin 3 ayını anne, 3 ayını baba kullanabilecek. Bu şekilde çocuk bakımının yalnızca annenin sorumluluğu olarak görülmesi engellenerek bu işin baba tarafından da paylaşılması hedefleniyor.

5 SORU 5 CEVAP

Memur ve işçinin izni farklı

SORU: Memur olarak çalışanların ilk altı ay 3 saat süt izni varken, işçi olarak çalışanların yalnızca 1,5 saat süt izninin olması sizce de bir haksızlık yaratmıyor mu? Aylin Köklü 
CEVAP: Bu konuda gerekçesiz bir farklılık söz konusu. Memur çocuğunun da, işçi çocuğunun da aynı süt izni süresine sahip olması gerekir. Her ikisinin de süt ihtiyacı aynı. Bu bence de haksızlık yaratıyor. 

Ne zamanı kapsar daha belli değil 

SORU: Ben doğum iznine ayrıldım ama henüz kanun çıkmadı. Ben doğum yapmadan kanun çıkarsa yararlanabilir miyim? Aynur Sade 
CEVAP: Kanun yasalaştığında ve doğum izni süresi ile ilgili bir değişiklik olduğunda doğum iznine ayrılanlar fakat henüz doğum yapmamış olanlar, doğum iznine ayrılmış ve doğum yapmış olanlar için bir geçiş hükmü konulacaktır. Yasa çıkınca bu durumlar açıklığa kavuşur.

657’de izin hakkı artık 2 yıl

SORU: Memur olarak bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Doğum yapmam halinde iki yıl ücretsiz izin alabileceğimi duydum. Bu doğru mu? Kader Yılmaz 
CEVAP: 657 Sayılı Kanuna tabi olarak çalışanların doğum sonrası ücretsiz izin hakkı iki yıla çıkarıldı. Dolayısıyla siz de eğer 657 sayılı Kanun’a tabi olarak çalışıyorsanız doğum sonrası ücretsiz izin hakkınız iki yıl. İş Kanunu’na tabi olarak çalışanların ücretsiz izin hakkı ise 6 ay. 

Mahkemeye gidin tazminatınızı alın 

SORU:  İşverenim süt iznimi birleştirip kullanarak işime ondan sonra dönmemi istiyor. Bense çocuğuma süt verebilmek için günlük olarak kullanmak istiyorum. Yapabileceğim herhangi bir şey var mı bu konuda? Fulya Çetin 
CEVAP: Bu durumu belgeleyerek İş Mahkemesinde dava açıp kıdem tazminatınızı, ücret ve diğer haklarınızı alabilirsiniz.

İnternet verileri  güncel olmayabilir 

SORU: SGK sorgulamada 2012 yılında SSK’m ödendiği halde sorgulama sayfasında bir dönem ödenmemiş görünüyor acaba güncel mi değildir ya da nasıl öğrenebilirim? Korkut Şanlı 
CEVAP: İnternetteki sorgulama sonuçlarınız güncel olmayabilir. En yakın SGK merkezine dilekçe vererek kayıtlarınızı öğrenebilirsiniz. 

 

 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu