• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
28 Temmuz 2015 Salı

Almanya'da işe giren kişi Türkiye'de de girmiş sayılır

1 Ocak 1975 doğumlu bir erkek sigortalı 1 Ocak 1995'te Almanya'da çalışmaya başlamışsa aynı tarihte Türkiye'de sigorta girişi varmış gibi değerlendirilerek, 55 yaşında emekli olabilir.

YURTDIŞINDA yaşayan vatandaşlarımız çalışma hayatlarının sonunda genellikle Türkiye’ye dönme kararı alıyorlar. Özellikle Almanya, Hollanda gibi ülkelerde çalışmaya giden birinci ve ikinci kuşağın Türkiye’ye geri dönüş yaptıklarını görüyoruz.

BORÇLANMA MÜMKÜN

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sosyal güvenlik haklarının korunması iki yöntemle söz konusudur. Bunlardan ilki vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu ülkelerle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanması. Türkiye'nin 26 ülkeyle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunuyor. Bu ülkelerde çalışan vatandaşlarımız çalışmalarının karşılığında elde ettikleri hakları sözleşmedeki hususlar çerçevesinde her iki ülkede de kullanabiliyor. İkili sosyal güvenlik sözleşmelerinin yanında gurbetçilerin sosyal güvenlik hakkını koruyan bir diğer uygulama yurtdışı borçlanmasıdır. Yurtdışı borçlanması hakkı, yalnızca ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerdeki vatandaşlarımızı değil, yurtdışındaki tüm vatandaşları kapsıyor.

SİGORTA GİRİŞİ ÇOK ÖNEMLİ

Türkiye’de sigorta girişi bulunmayan ve yurtdışında çalıştığı ülkedeki sigorta girişi Türkiye’de sigorta girişi olarak değerlendirilmeyen kişiler yurtdışı borçlanması yaptıklarında ise, sigorta giriş tarihleri borcu son ödedikleri tarihten borçlanma yaptıkları gün sayısı çıkartılarak bulunur. Yani daha zor ilerliyor.

18 ÜLKEDE GİRİŞ GEÇERLİ OLUYOR

Türkiye’nin imzaladığı 26 sözleşmeden 18’inde sigorta girişinin Türkiye’de de sayılacağı yönünde hüküm var. Yani Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna – Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İsviçre, Kanada, Kebek, KKTC, Lüksemburg, Makedonya ve Slovakya’da çalışmaya başlayan bir kişi Türkiye’de de çalışmaya başlamış gibi değerlendiriliyor. Örneğin 1 Ocak 1975 doğumlu bir erkek sigortalı 1 Ocak 1995’te Almanya’da çalışmaya başlamışsa bu tarih başlangıç sayılır.

DİĞERLERNİN NE YAPMASI GEREK?

18 ülke dışında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış olduğumuz Danimarka, İngiltere, İsveç, Libya, Norveç, Romanya, Sırbistan ile hizmet birleştirmesi uygulamasının söz konusu olduğu İspanya, İtalya ve Portekiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki süreleri borçlananların bu ülkelerdeki sigorta girişleri sigorta girişi olarak değerlendirilmiyor. Bu ülkelerdeki süreleri borçlananların Türkiye’de daha önce sigorta girişi varsa borçlanılan gün kadar süre geriye götürülüyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı