• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
23 Mart 2019 Cumartesi

Akşam atılan e-mail bile fazla mesaiye delil olabilir

Fazla mesai yaptığını iddia eden işçi, mahkemede bunu ispat etmelidir. Bunun için de yazılı belgeler tanık beyanları ve işyeri kayıtlarıyla durumu ispatlayıcı delillerin mahkemeye sunulması çok önemli.

İşçiyle işveren çalışma süreleri konusunda genellikle uyuşmazlık yaşar. Bu nedenle de çalışanların çoğu kez fazla mesai davası açtığını görürüz. Bu kapsamda fazla mesai yaptığını iddia eden işçi, mahkemede bunu ispat etmelidir. Bunun için de yazılı belgeler, tanık beyanları ve işyeri kayıtlarıyla durumu ispatlayıcı deliller mahkemeye sunulmalıdır. İşçilerin en çok kafasını karıştıran konu, bordrolara atılan imzalardır. İşçinin imzalamış olduğu bordroda fazla mesai sütunu bulunmuyor veya bu sütun boş ise işçi mahkemede o ay fazla mesai yaptığını ispat edebilirse fazla mesai ücretine hak kazanır.

BELGELER ÇOK ÖNEMLİ

Fazla mesainin ispatlanmasında işçinin çalıştığı süreleri gösteren her türlü belge delil olarak mahkemeye sunulabilir. İşçinin işverenine gönderdiği bir rapor, ilettiği bir mail de fazla mesainin ispatı için delil oluşturur. İşçinin işverenin verdiği bir faturayı ödediğine dair dekont da işçinin o sürede çalıştığının ispatı olabilir. Yargıtay eski bir kararında, işçinin işyerinin önündeki bankamatikten para çektiğini gösteren belgeleri, işçinin bu saatlerde çalıştığının belgesi olarak kabul etmiştir. Yani işçinin çalıştığını gösterir belgelerin tamamı mahkemeye delil olarak sunulabilir.

Aynı bölümde veya yönetici olması şart

Yargıtay’ın kararına göre, bir işçinin mahkemede fazla mesai yaptığını ispatlayabilmesi için tanık beyanlarına başvurması halinde tanığın işçiyle aynı birimde çalışan bir kişi olması veya çalışma düzenini bilmesi gerek. Ayrıca tanık işçinin yönetici konumunda bulunan veya çalışma düzenini bilebilecek nitelikte birisi yani işyerinde çalışan bütün işçilerin çalışma düzenini bilebilecek bir kişi olması da mümkündür. Bu nedenle işçiler fazla mesai için dava açarken seçecekleri tanıklara dikkat etmeliler.

Giriş-çıkış kayıtları istenmeli

İşçinin fazla mesai yaptığını ispat etmesinin bir diğer yolu, mahkemeye başvurarak işyerindeki giriş çıkışları gösteren elektronik kayıtların veya görüntülerin istenmesini talep etmesidir. İşveren kayıtları mahkemeye sunmak durumundadır. Ancak çoğu zaman işverenler mahkemeye bu belgeleri sunmaz. Dolayısıyla işçinin en önemli delili tanık beyanları haline gelir.

Tanık beyanı da kabul ediliyor ancak seçim yaparken dikkat!

Yazılı belgelerle fazla mesai yapıldığı kanıtlanamıyorsa, iş arkadaşları arasından tanık beyanları dinlenebilir. Ancak Yargıtay tanıklık durumunda çalışma arkadaşlarının birlikte çalışıldığı döneme ilişkin beyanlarını kabul ediyor. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin 2018/21054 numaralı kararına konu olayda işçi, fazla mesai yaptığını iddia etmekte ve bu iddiasını tanık beyanıyla ortaya koymaktadır. Ancak davacı işçinin tanığı, kendisiyle aynı birimde çalışmayan bir diğer işçidir. Bu durumda Yargıtay tanık konumundaki işçinin, davacı işçinin çalışma düzenini bilemeyeceğini ve fazla mesainin ispatlanamayacağına hükmetmiştir. Yargıtay yerel mahkemenin işçi lehine verdiği kararı bozmuş ve yalnızca bu tanık beyanıyla genel tatil günü çalışıldığına ve fazla mesai yapıldığına karar verilemeyeceğine hükmetmiştir.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi

Polonya'nın güneyi beyaza büründü