• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
1 Aralık 2018 Cumartesi

Ağır engelli çocuğuna bakan kadına erken emeklilik

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Çalışma hayatındaki kadınlardan, ağır engelli çocuğu bulunanlara erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Bu durumdaki kişilerin, 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her 1 gün; 1.25 gün olarak emekliliklerine ekleniyor.

EVDE BAKIM PARASI DA ALABİLİYOR

1- Soru: Eşim engelli kızıma baktığı için çalışamıyor ve sigortası da yok. Yıllardır evde engelli çocuğuna bakanların sigortası devlet tarafından ödenecek deniyor ama 20 yıldır bekliyoruz. Gelirimiz belli bir limitin üstüne çıkarsa da hemen eşimin bakım maaşı kesiliyor.

1.25 GÜN OLARAK SAYILIYOR

Cevap: Şu an böyle bir düzenleme yok. Diğer yandan çalışma hayatındaki kadınlardan, ağır engelli çocuğu bulunanlara erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Bu kişilerin, 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her 1 gün; 1.25 gün olarak emekliliklerine ekleniyor. Örneğin 58 yaşında emekli olabilecek kadının 1 Ekim 2008 sonrasında 4 yıl çalışmışsa emeklilik yaşından 1 yıl indirilmesi mümkün. En az yüzde 50 engelliye bakan kişilere evde bakım parası da ödeniyor. Bunun alınabilmesi için engellinin olduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden yani 967.27 TL’den düşük olması şart.

EN AZ 600 GÜN PRİM

2- Soru: İşsizlik şartlarını yerine getirdim ancak 600 günü dolduramadan askere gittim. Döndüğümde 600 günü tamamladım ancak bu şartları üç buçuk yılda tamamlayabildim. İşsizlik maaşı hakkım var mı? (İbrahim Polat)

Cevap: İşsizlik sigortasından ödenek alabilmek için 3 yılda son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödenmiş olma şartı var. En az 600 gün priminiz varsa işsiz kaldığınızda maaş alabilirsiniz.

SSK VE BAĞ-KUR’A PRİM MAAŞI ARTIRIR

3- Soru: Bir özel hastanede kadroluyum, iki özel hastanede de part time olarak bordrolu şekilde çalışacağım. Bir de tıbbi danışmanlık şirketi kurdum. SSK ödemem yapılıyor, kendi şirketim üzerinden Bağ-Kur’a ödeme yapmama şansım var mı?

Cevap: Siz de eğer isterseniz bir işverene bağlı olarak çalıştığınız için Bağ-Kur’a prim ödemeyebilirsiniz ancak isterseniz dilekçe vererek hem Bağ-Kur’a, hem SSK’ya prim ödeyerek, ileride daha yüksek aylıkla emekli olabilirsiniz.

3 ŞARTLA 65 YAŞ AYLIĞI

4- Soru: Amcam Almanya’dan emekli ve oradan maaş alıyor. Türkiye’de sigortalı olduğu günler için de aylık 180 TL civarında Emekli Sandığı’ndan bir ödeme alıyor. Yengem 65 yaş aylığına başvurursa, eşinin aldığı 180 TL’lik ödeme bir sorun teşkil eder mi?

Cevap: Yengenizin 65 yaş aylığı alabilmesi için emekli olmaması, SGK’dan dul veya yetim aylığı almaması ve çalışmaması gerekiyor.

<p>Antalya'nın Manavgat ilçesinde binlerce hektarlık alanda etkili olan orman yangınında, yaşlı bir

Yaralı Alman vatandaşına ayranlı müdahale

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi