• $28,9534
  • €31,2238
  • 1864.19
  • 7913.76
3 Eylül 2023 Pazar

8 bin 77 lira ek ödeme ocak zammında dikkate alınacak

Temmuzda memurlara yapılan 8 bin 77 liralık ek ödeme, ocak zammında da dikkate alınacak. Yani 'ek ödeme' kalemi, maaşın 'ana unsuru' haline geldi. Böylece ocakta ek ödeme dahil maaşlar üzerinden zam yapılacak.

Torba yasayla, memur ve emeklilerin temmuzdan itibaren yılın ikinci ayında alacakları maaş netleşmişti ve buna göre; tüm kamu personeline 8 bin 77 lira seyyanen ödeme yapılarak, en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya yükseltilmişti. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan memurlarla ilgili 2024-2025 dönemini kapsayan 7'nci Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nde, memurların en önemli kazanımlarından biri 8 bin 77 lirda olarak uygulanan ek ödemenin 2024 yılı Ocak ayında yapılacak zam oranında dikkate alınmasının kararlaştırılması oldu. 8 bin 77 lira niteliği gereği bir 'ek ödeme' olduğu için ocak ayı zammında dikkate alınmayacaktı. Ancak toplu sözleşme sürecinde bu konuda mutabakat sağlanınca tüm memurlar hali hazırda ek ödeme dahil maaşları üzerinden ocak ayında zam alacaklar. Ayrıca 8 bin 77 liralık ek ödeme tutarı da zam oranı kadar artacağı için altı ayda bir artacak. Böyle olunca bu ek ödeme kalemi maaşın ana unsuru haline gelmiş oldu. Diğer yandan bu tutar memurların emekli ikramiye hesabına dahil edilmeyecek.

ZAM ORANLARI NETLEŞTİ

Bu arada Hakem Kurulu'nun kararı ile memur ve memur emeklilerine 2024 ve 2025 yıllarının Ocak ve Temmuz aylarında uygulanacak zam oranları belli oldu. Buna göre; 2024 yılının Ocak ayında yüzde 15, Temmuz ayında yüzde 10 zam söz konusu. Bu zam oranına enflasyon farkı da eklenecek. 2025 yılının Ocak ayında yüzde 6, Temmuz ayında ise yüzde 5 zam uygulanacak.

REFAH PAYI EKLENEBİLİR

Hakem Kurulu'nun belirlediği zam oranına enflasyon farkı eklenecek. Enflasyona göre uygulanacak fark Hakem Kurulu'nun kararı Toplu Sözleşme Metni'ne dönüştüğünde netleşecek. Diğer taraftan bu oranlara ilgili dönem öncesinde refah payı eklemesi yapılması da mümkün. Oranın memur sendikaları tarafından düşük bulunması sonrası bu yönde ciddi bir beklenti oluştu. Refah payı eklenirse bu oranların artması söz konusu olacaktır. Ancak şu an için bu oranlar kesinleşmiş durumda. Hakem Kurulu'nun kararlarına itiraz mümkün değil.

EMEKLİLER BEKLEMEDE

Toplu sözleşme yalnızca görevdeki memurları değil memur emeklilerini de kapsıyor. Hakem Kurulu'nun belirlediği zam oranları emeklilere de uygulanacak. Ancak emeklilerin en önemli talebi 8 bin 77 liralık ek ödemenin kendilerine de ödenmesiydi. Bu talep karşılık bulmadı. Bu yöndeki beklentinin yıl sonundan önce karşılanması bekleniyor. Bunun için yapılacak kanuni düzenleme ile memur emeklilerinin emekli aylıklarının artırılması sağlanabilir. Özellikle emekliler kamu görevinde geçirdikleri uzun sürelerin karşılığı olarak bu yönde ciddi bir beklenti içerisindeler.

ORAN YÜZDE 50'Yİ BULABİLİR

Toplu Sözleşme Metni çerçevesinde enflasyon farkının zam oranı ile aynı olarak belirlenmiş olması halinde temmuz–aralık sürecinde yüzde 50'lik altı aylık enflasyon oluşursa memur maaş zammı yüzde 15'e ilave yüzde 35 olacağı için oran toplamda yüzde 50'yi bulacaktır. Bu noktadan sonra refah payı artışı da yapılırsa memur ve memur emeklileri için enflasyona karşı korumaya ilave olarak maaş artışı da ortaya çıkmış olacaktır.

<p>Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Akşam TV Muhabiri Esma Nur Ülker'in sorularını yanıtladı

TürkMedya Ailesi Sultangazi Belediyesi'ne Misafir oldu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''