• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
30 Mart 2014 Pazar

65 yaş aylığındaki muhtaçlık sınırı 255 liraya yükseldi

Yapılan değişiklikle 65 yaş aylığındaki muhtaçlık sınırı 119 TL'den 255 TL'ye yükseltildi. Bu aylık, hiçbir sosyal güvencesi olmayan yaşlılara ödeniyor.

65 yaş aylığı, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumdaki kişiler için düzenlenmiş çok önemli bir sosyal yardım mekanizması. Bu aylığı, sadece 65 yaşını geçmiş, emekli maaşı olmayan, sigortalı çalışmayan, yetim veya dul aylığı almayan muhtaç durumdaki kişiler alabiliyor. Bunun yanında yetim aylığı alan bir kişi, aldığı aylık ‘muhtaçlık sınırının altında bile olsa’ 65 yaş aylığından yararlanamıyor. Bu para, bir toplumun yaşlılarına verdiği değeri ve sosyal devlet olma özelliğini ne derece yerine getirdiğini de gösteriyor.

NASIL HESAPLANIR?

Muhtaçlık sınırı 65 yaş aylığı alabilmek için gerekli nitelikleri taşıyan kişiler için uygulanan bir tespit yöntemi. 65 yaş üstü kişi için yaşadığı ev içinde kişi başına düşen gelir hesaplanıyor. Hesap yapılırken 65 yaş üstü kişinin yaşadığı evdeki diğer kişilerin aylık her türlü gelirlerinin toplamı, hanehalkı sayısına bölünüyor. Bu sayede kişi başına düşen ortalama aylık gelir bulunuyor.

65 YAŞ AYLIĞINDA NE DEĞİŞTİ?

Geçtiğimiz hafta yapılan değişiklikle alınan karara göre, 65 yaş aylığındaki muhtaçlık sınırı 119 TL’den 255 TL’ye yükseldi. Örneğin, bu değişiklik öncesinde aynı hane içerisinde yaşayan “tek çocuklu bir karı koca ve 65 yaş üstü annesi, yalnızca oğlu veya kızı asgari ücretle çalışıyor olsa dahi, 65 yaş aylığı alamıyordu. Çünkü yapılan bu değişiklik öncesi bu hanede kişi başına düşen aylık ortalama gelir 218,52 liraydı. Yapılan bu değişiklik sonrası sınır 255 liraya yükseltildiği için aynı kişi 65 yaş aylığı alabilecek.

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILACAK?

65 yaş aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını adrese kayıtlı nüfus sisteminde kayıtlı ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar. Başvurunun şahsen ve yazılı olarak yapılması gerekiyor. Başvuru yapmak için gerekli başvuru formu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın internet sitesinde mevcut. Yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden bu formu elde ederek doldurmak mümkün. 65 yaş aylığı için başvuru sahiplerinden başvuru formu dışında bir belge istenmiyor.

GELİRDE DE DEĞİŞİKLİK VAR

YAPILAN değişiklikle muhtaçlık sınırı dışında, muhtaçlık sınırına esas gelirlerde de önemli bir adım atıldı. Yönetmelik öncesi, hanehalkının geliri hesaplanırken, oturulan ev eğer hanehalkından birisine aitse veya kira ödenmiyorsa, konutun rayiç bedelinin 240’da biri hanehalkının gelirine ekleniyordu. Yönetmelik değişikliği ile bu madde kaldırıldı.

2 SORU 2 CEVAP

Hesabın ‘kişisel olması’ sonucu değiştirmiyor

SORU: 2004 Kasım ayında işe başladım. Bana önce iş öğren sonra maaş vereceğiz dediler ve 7 ay çalıştım işi öğrendim. Sigorta yapmadılar. Firmanın Maliye ve SGK’ya kayıtlı olmadığını gördüm. 2009’a kadar bu şekilde devam ettik. 2009’da firma kayıt oldu. Bu sefer de işveren sigorta yapmayacağını söyledi. Hala çalışıyorum, maaşım hep bankaya yatırıldı. Ama şirket müdürü ve sahibi para gönderme işini şahsi hesaplarından yapıp, şirket hesabını kullanmadılar. G geriye dönük 10 yıllık sigortamı alabilir miyim?
CEVAP: Yapmanız gereken, ilk olarak durumu ALO 170 hattıyla paylaşmak. İsminizi vermeden ihbarda bulunun. Sonuç alamazsanız mahkeme yoluna gidebilirsiniz. Bankadan yapılan ödemeyi belgelemeniz yeterli olacaktır. Ödeme yapılan hesabın kişisel hesap olması sonucu değiştirmez.

Sigortalı çalışan bir kişiye yetim aylığı bağlanmaz

SORU: 2009’da babam, 2010’da da annem vefat
etti. 1960 doğumluyum, hiç evlenmedim. Ben SSK'dan emekliyim. Babam ve annem Bağ-Kur'dan emekliydiler. (Semra Hoşgör)
CEVAP: Emekli maaşları 2008 yılı sonrası bağlandığı için sigortalı olarak çalışan birisine yetim aylığı bağlanmaz.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı