• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ağustos 2014 Pazar

65 yaş aylığı için gelir sınırına dikkat

Geliri sınırın altında kalan 65 yaşın üstündeki kişiler aylık almaya hak kazanıyor. Fakat hane gelirinde bir artış yaşandığında, bunu devlete bildirmeleri gerekiyor. 3 ay içinde 'Maaşımı kesin' demeyene ceza var.

65 yaşını geçmiş ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin geri kalan hayatlarını insan onuruna yakışır bir şekilde sürdürebilmeleri için uygulanan 65 yaş aylığı, bir bakıma devletin yaşlılarına verdiği değeri de gösteriyor. Ancak 65 yaş aylığı uygulamasındaki bazı noktalar yaşlılarımızı zor durumlara düşürebiliyor. Bu konuda gerekli adımların atılması yaşlılarımızı rahatlatacaktır.

KİMLER 65 YAŞ AYLIĞINI ALABİLİR?

65 yaş aylığı alabilmek için 3 temel şart bulunuyor. Bunlardan ilki 65 yaşını doldurmuş olmak. Diğer yandan hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilere bağlanabiliyor. 65 yaş aylığı almak için emekli olmamak, SGK’dan dul veya yetim aylığı almamak, herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekiyor. Emekli olan 65 yaş üstü bir kişi yoksulluk riski ile karşı karşıya olsa bile aylığı alamaz. Kocasından veya anne-babasından ölüm aylığı alan kişi de aylıktan yararlanamaz. Aylıktan yararlanmak için bir de nafaka almıyor olma şartı var.

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİ KADAR

65 yaş aylığı alabilmek için gerekli üçüncü şart ise 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hanenin gelirinin belirli bir limitin altında olması. Bu limit asgari ücretin aylık net tutarının 3’te biri. Yani bu yılın ikinci altı ayı itibarıyla 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hanede, kişi başına düşen ortalama gelir 270,2 TL’nin altındaysa bu kişiye bağlanabiliyor.

HANEDEKİ KİŞİ SAYISINA GÖRE

65 yaş üstü kişinin, oğlu, gelini ve torunu ile birlikte bir evde yaşadığını varsayalım. 65 yaş üstü kişinin gelininin çalışmadığını, oğlunun asgari ücretle çalıştığını düşünelim. Bu durumda hanede kişi başına düşen aylık ortalama gelir 270,2 TL’nin altında olacağı için 65 yaş üstü kişiye aylık bağlanabilecektir. Ancak torununun üniversiteden mezun olup iş hayatına başlamasıyla işler değişir.

Faiziyle birlikte geri istenir

Torunun da asgari ücretle çalışmaya başlaması halinde hanede kişi başına düşen aylık ortalama gelir 270,2 TL’nin üzerine çıkacağı için 65 yaş üstü kişinin bu durumu bulunduğu ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na bildirmesi gerekmektedir. Üç ay içerisinde bildirmeyen ve aylık almaya devam eden yaşlıdan haksız yere aldığı aylıklar faiziyle birlikte geri isteniyor. Dolayısıyla gelir sınırı nedeniyle yaşlılarımız iki mağduriyet birden yaşayabiliyor.

632 BiN KiŞi AYLIK ALIYOR

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre 2013 yılında toplam 632 Bin 407 kişi 65 yaş aylığından yararlanmış durumda. Bu kişilere toplam 1 milyar TL’nin üzerinde ödeme yapılmış. Dolayısıyla aktarılan kaynağın büyüklüğü dolayısıyla suiistimallerin önüne geçilmesi önemli.

Ödemeler PTT Kart'la veya doğrudan evde 65 yaş aylığının ödenme biçimi yaşlılarımız için kolaylıklar içeriyor. Yaşlılarımız PTT kart temin ederek ödemelerini kuyruk beklemeden PTT şubelerinden alabildikleri gibi, eğer talep ederlerse maaşları sosyal hizmet uzmanları tarafından evlerinde de ödenebiliyor.

3 Soru 3 cevap

Borçlanma talebini iletin

Soru: Doğum borçlanması 3. çocuk torba yasada kabul edildi. 1. Sorum ne zaman ödeme yapabilirim. 2. Sorum benim annem 1986’da SSK girişli 10/01/1991 de doğum yapmış 27/02/1992 işe başlamış. Biz ödeme yaparken tamamını ödeyebilir miyiz yoksa çalışmaya başlayana kadar ki süreyi ödeyebiliriz? (Cüneyt Akın)
CEVAP: Torba yasa hayata geçtikten sonra borçlanma talebinizi iletebilirsiniz. Doğum borçlanmasında çalışılmamış 2 yılın borçlanılması mümkündür. Bu nedenle siz sadece çalışmaya başlayana kadar ki geçen süreyi borçlanabilirsiniz.

Ölüm aylığı 25 yaşında kesilir

Soru: Babam 2005’te vefat etti. Emekli maaşını 18'ime kadar aldım sonra kesildi. 2012'de üniversite kazanınca, maaş yine bağlandı. Şu an kesildi. Okul bitti ama dönemim uzadı. Diplomayı aldığımda tekrar açıktan yazılsam maaş bağlar mı acaba? (Tayfun Yarlığan)
CEVAP: Ölüm aylığı 18 yaşında kesilir. Kişinin yükseköğrenime devam etmesi halinde ise yaş sınırı 25’e yükselir. Bu nedenle yeniden yazılsanız aylığı alamazsınız.

Belgeleriyle ispatlanmalı

Soru: 7 yıldır lazer makinesi kullanıyorum. İşverenden 1,5 yıl önce koruyucu gözlük istedim, vermedi. Bir firmadan fiyat teklifi aldım. Bunu işverene de mail atmıştım. Ancak o mailleri saklamak aklıma gelmedi. Bu duruma göre tazminat alabilme ihtimalim var mıdır? (Recep Kurt)
CEVAP: İş güvenliği uzmanının gerekli görmesine rağmen işveren size kişisel koruyucu donanım vermemişse ve bu durumu kanıtlayacak belgeler de elinizde varsa iş sözleşmenizi feshederek kıdem tazminatı alabilirsiniz.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!