• $9,5782
  • €11,1224
  • 554.999
  • 1520.98
24 Ağustos 2018 Cuma

5 yıl geriye dönük ölüm aylığı almak mümkün

SGK’dan ölüm aylığı alabilmek için gerekli şartları sağlamak ve SGK’ya başvurmak gerekiyor. Eğer kişi ölüm aylığı hak etmesine rağmen SGK’ya başvurmadıysa, beş yıl geriye dönük olarak ölüm aylıklarını talep edebilir.

Soru: Eşimden dolayı dul aylığı alıyorum. Geçen hafta babamdan da aylık alabileceğimi öğrendim. Babam 7 yıl önce ölmüştü. Geriye dönük ölüm aylıklarını almak için SGK’ya başvurabilir miyim? (Şadiye Sarı)
Cevap: SGK’dan ölüm aylığı alabilmek için hem gerekli şartları sağlamak, hem de yazılı olarak SGK’ya başvurmak gerekiyor. Eğer kişi ölüm aylığı hak etmesine rağmen SGK’ya başvuru yapmadıysa, 5 yıl geriye dönük olarak ölüm aylıklarını talep edebiliyor. Ancak 5 yıldan eski süreler için ölüm aylığı talep edilemiyor. Geriye dönük olarak 5 yıllık süre için başvuru yaparak babanızdan hak ettiğiniz aylığı alabilirsiniz.

2002 öncesinde başlamış olmalı

Soru: Ben 05.01.2007 yılında polis olarak mesleğe başladım. 1998 yılında üniversiteye başladım. 12.07.2002'de mezun oldum. 4 yıllık üniversiteyi borçlanırsam emekliliği geriye çeker mi?

Cevap: Emeklilik yaşının geri çekilebilmesi için 23.05.2002 itibarıyla emekli olmak için gerekli 25 yıllık sürenin dolmasına kalan süre üzerinden değerlendirme yapılıyor. Memuriyete başladığınız tarihten geriye 4 yıl gidildiğinde 05.01.2003 tarihinde 25 yıllık süreniz başlamamış olduğu için emeklilik yaşınızın düşmesi söz konusu değil.

Fazla mesai kıdem tazminatına eklenmez

Soru: İşyerinden ayrılan bir arkadaşımıza kıdem tazminatı ödenirken fazla mesaileri dikkate alınmadı. Ben de önümüzdeki ay 15 yıl, 3.600 günle işten ayrılacağım, bana da fazla mesai olmadan ödeyecek. Dava açmam mı gerekiyor? (Salih Kapı)

Cevap: Kıdem tazminatları brüt ücret üzerinden hesaplanır. Fazla mesailer brüt ücrete dahil olmadığı ve fazla mesai yapılan aylar için ödeme yapıldığı için kıdem tazminatında dikkate alınmaz.

Emekli aylığını kestirmek gerek

Soru: Bir yazınızda ‘2008 öncesi işe girip 2008’den sonra emekli olanlar, yurtdışında çalışabilir’ demiştiniz. Benim 1987 Türkiye giriş, 1988’den beri Almanya’da çalışıyorum. 54 yaşındayım, emeklilik müracaatında bulunabilir miyim? (Mustafa Kaya)

Cevap: Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmuş kişiler, yurtdışında çalışamaz. Çalışırlarsa Türkiye’den borçlanmayla bağlattıkları emekli aylıklarını kestirmeleri gerekir.

İkramiyeye dikkat!

Soru: Bir kamu bankasında çalışıyorum. 657’ye tabi devlet memuru olarak atamam gerçekleşecek. İzindeyken memur olarak başlamam mümkün mü, yoksa istifa edip mi başlamam gerekiyor? İkinci sorum; evleneceğim ve kıdem tazminatı için istifadan önce mi evlenmem gerekiyor?

Cevap: Eğer istifa etmeniz istenir ve sonrasında geçişinizin yapılacağı söylenirse bu durumda ileride işçi olarak geçirdiğinizsüreler için ikramiye alamazsınız. Ancak iş sözleşmeniz memur olarak atanacak olmanız nedeniyle feshedilerek geçiş yapılacaksa ikramiye alırken işçi olarak geçirdiğiniz süre için de ikramiye alabilirsiniz.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor