• $8,3024
  • €10,1318
  • 489.31
  • 1444.87
29 Aralık 2013 Pazar

5 milyon asgari ücretlinin gözü yarınki son toplantıda

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Daha önce dört kez toplanan ancak asgari ücreti belirleyemeyen komisyon, yarın rakamı açıklamak üzere bir araya geliyor. Sigortalı çalışanların yarısını oluşturan asgari ücretliler, bu kez artıştan umutlu.

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu’nun beşinci ve son toplantısı yarın yapılacak. Toplantı sonunda 2014 yılında ödenecek asgari ücret açıklanacak. Çalışanlar yarınki toplantıdan yüksek bir artış bekliyorlar. Önümüzdeki dönemde yapılacak üç seçim, bu umudu artırıyor. Tüm bunlarla birlikte, çalışanlarına insanca yaşama şansı tanıyan, ‘ay sonunu nasıl getiririm’ düşüncesinden uzak hakça bir rakamın belirlenmesi sosyal devletin çok önemli bir görevi ve sorumluluğudur.

16 YAŞ AYRIMI KALKTI, HERKES EŞİT

Ülkemizde çalışanların önemli bir bölümü ne yazık ki, asgari ücretle çalışıyor. Hal böyle olunca asgari ücretin ne kadar olacağı pek çok kişinin evine giren parayı belirliyor. Oysa bu para, asgari miktarı belirlemek için kullanılan bir mekanizma. Yani işverene ‘Herkesi asgari ücretten çalıştır’ diyebilmek için belirlenmiş bir rakam değil. Komisyon, bu yıl ilk olarak 6 Aralık’ta toplandı. Bu toplantıda anlaşma olmayınca ikinci kez 18 Aralık’ta yine anlaşma olmayınca üçüncü kez 23 Aralıkta biraraya geldi. Bu toplantıdan da anlaşma çıkmayınca dördüncü kez toplanan komisyon asgari ücretin belirlenmesini yarınki toplantıya bıraktı. Ancak Türk-İş’in önerisiyle dördüncü toplantıda önemli bir adım atıldı. Daha önce 16 yaşın üstü ve altı kişiler için ayrı ayrı belirlenen asgari ücret, bu yıldan itibaren bu ayrım olmaksızın tüm çalışanlar için belirlenecek.

AB ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRET

TÜRKİYE, EN DÜŞÜK GRUPTA YER ALIYOR

ASGARİ ücret konusunda AB’de üç grup ülke var. Birinci grup, AB’ye yeni üye ülkelerle birlikte eski doğu bloku ülkeleri. Türkiye ne yazık ki, ekonomik olarak çok daha iyi durumda olsa da, 344 euroluk asgari ücretle eski doğu bloku ülkeleriyle aynı grupta. İkinci grup ise daha çok Güney Avrupa ülkeleri. Üçüncü ve son grup ise Hollanda, Lüksemburg, Fransa gibi yüksek asgari ücretlerin olduğu grup. Türkiye düşük asgari ücret belirleyen ülkeler içerisinden asgari ücretli çalışanların toplam çalışanlar içerisindeki oranının en yüksek olduğu ülke. Yani Türkiye’de hem asgari ücret düşük, hem de asgari ücretle çalışan sayısı oldukça fazla.

AİLE GEÇİMİ HESEBA KATILMIYOR

ASGARİ ücret belirlenirken bir kişinin günlük kalori ihtiyacı yanında bazı sosyal harcamalar düşünülerek hesap yapılıyor. Buradaki en hassas nokta, asgari ücretin yalnızca bir kişinin ihtiyaçları gözetilerek belirlenmesi. Çünkü Türkiye şartlarında pek çok kişi asgari ücretle ailesini de geçindirmeye çalışıyor.

%21'İ DE VERGİLERE GİDİYOR

ASGARİ ücretin düşük olmasının bir diğer nedeni, vergi ve sigorta prim yüklerinin fazlalığı. Brüt miktar bu dönem için 1.021,5 TL. Ancak asgari ücretlinin eline geçen miktar 803,68 TL. Brüt asgari ücretin % 21’i vergi ve sigorta primlerine gidiyor. Vergi yükü devam ettikçe asgari ücretin yükselmesi pek mümkün olamaz.

<p>İsrail polisi Mescid-i Aksa'da Filistinlilere saldırıyor! Bölgedeki son durumu TRT WORLD Kudüs Mu

Kudüs'te son durum ne?

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı