• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
11 Ağustos 2013 Pazar

30’dan az kişinin çalıştığı işyerinde ‘güvence’ olmaz

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Keyfi işten çıkarmaların önüne geçmek için gerçek anlamda bir ‘sigorta’ olan iş güvencesi için de çalışanlarda bazı şartlar aranıyor. Örneğin, çalışılan işyerinde en az 30 kişi istihdam edilmeli, işçinin en az 6 aylık kıdemi bulunmalı…    Bunlar yoksa işverenler mazeret göstermeden çalışanını işten çıkarabilir.  

İş güvencesi, en genel anlatımıyla, keyfi işten çıkarmaların önüne geçilmek için tasarlanmış. Yani işverenin keyfi olarak iş sözleşmesini feshetmelerini engellemek için işçilere bazı haklar tanınmış. İş güvencesi kapsamındaki bir işçinin işten çıkarılması için geçerli bir nedenin varlığı gerekir. Gözden kaçan nokta ise güvence, İş Kanunu’na tabi olarak çalışan tüm işçileri kapsamaz.
 
GÜVENCE KİMİ KAPSAR? 

İş güvencesi kapsamında olmanın temel olarak üç şartı var;
- İşyerinde en az 30 işçi çalışmalı,
- İşçinin en az 6 aylık kıdemi bulunmalı,
- İşçi belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmalı. Bu üç şarta ek olarak iş güvencesi hükümlerinden yararlanmak isteyen kişinin işveren vekili veya yardımcısı konumunda olmaması gerekir. İşyerinde en az 30 kişinin çalışması şartında, işverenin aynı iş kollarındaki tüm işyerlerinde çalışanların toplam sayısı hesaba katılır. 

AYNI PATRON, FARKLI YER

Ayrıca 30 kişinin hesabında o işyerinde belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar dikkate alınır, belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar göz önüne alınmaz. 6 aylık kıdemin hesaplanmasında ise yine aynı işverenin birden çok işyerinde geçirilen sürelerin birleştirilmesi söz konusu. Kişi aynı işverene bağlı iki farklı işyerinde 3’er aylık sürelerle çalışmışsa, 30 kişi şartı da sağlanıyorsa iş güvencesi de var demektir.
 
GEÇERLİ NEDEN ŞARTI 

İş güvencesi kapsamında bulunan bir işçinin iş sözleşmesinin feshedilmesi için mutlaka geçerli bir neden aranır. Geçerli olamayacak nedenler arasında ise 
- Sendika temsilciliği yapmak, 
- Sendikal faaliyetlere katılmak,
- Patron aleyhine dava açmak, 
- Irk, renk, cinsiyet, medeni hal, hamilelik, doğum, din, siyasi görüş gibi nedenler ise sayılmaz.

PATRON İŞE GERİ ALMAZSA NE OLUR?

Çalışan işe iade davası açıp kazanırsa ve işveren mahkeme kararına uymazsa mahkemenin takdirine göre en az 4 en fazla 8 aylık ücreti tutarında tazminatı işçiye ödemek zorunda. Ayrıca işçi mahkeme süresince kararın kesinleşmesine kadar geçen çalıştırılmadığı sürelere yönelik olarak en fazla 4 aylık ücreti tutarı kadar doğmuş haklarını işverenden alır.  

3 SORU 3 CEVAP

MALULEN EMEKLİ OLABİLİYORSUNUZ

SORU: 3 kez beyin kanaması geçirdim, hipertansiyonum var. Malulen emekli olabilir miyim? (Cüneyt Can) 
CEVAP: Bin 800 gün ödenmiş sigorta priminiz var ve en az 10 yıldır sigortalıysanız belirttiğiniz durumlar malul sayılmanız için yeterli olabilir. Kesin sonuç için sağlık raporu almalısınız.

HASTANEDEN ÖZEL RAPOR ALMALISINIZ

SORU: 52 yaşındayım. Kronik romatitatrit ve astoporoz hastasıyım. maluliyetten yararlanıyor muyum? Mehmed Yakın 
CEVAP: Rahatsızlıklarınızın malullük sebebi sayılıp sayılmayacağının sevk edeceği hastanenin raporu verir. Bunlar için 1.800 gün prim ve en az 10 yıldır sigortalılık şartı var.

4-A'DAN EMEKLİ OLMAK AVANTAJLI

SORU: 31 Mart 1971 doğumluyum. 21 Eylül 1994’te SSK’lı işe başladım. 9 Ocak 2003’te Bağ-Kur’lu oldum. Nereden emekli olmam avantajlı? Aydın Alaca 
CEVAP: Priminiz dolmuş. 6 yıl, 1 ay, 12 gün daha çalışıp 55 yaşın- da emekli olabilirsiniz. Emeklilik için 4/A’lı olarak haktan yararlanmanız daha avantajlı. 

<p>Yumenoshima Okçuluk Alanı'nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff H

Altın çocuk Mete Gazoz

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı