• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
24 Mart 2014 Pazartesi

30 yıldan daha çok çalışan memurların ikramiyesi artacak

Artık 30 yıldan fazla çalışıp emekli olacak memurun emekli ikramiyesi yükselecek. Mevcut sistemde, sadece 30 yıllık hizmete bakılıyor, fazla çalışılan yıl ise hesaba katılmıyordu.

Perşembe günü Kamu Personeli Danışma Kurulu bu yılki ilk toplantısını yaptı. Bu toplantıda daha önce üzerinde uzlaşma sağlanan ve sağlanamayan konular masaya yatırıldı. Hükümet ve memur konfederasyonlarının anlaşmaya vardığı konular listesi ümit verici.

CEZALILARA UMUT DOĞDU

Disiplin cezalarının affı konusunda da uzlaşmaya varıldı. Yine aday memurların yani asaleti tasdik edilmeyen memurların, adayken aldıkları uyarı ve kınama cezaları konusunda uzlaşma var. Bu durumda olan aday memurlar aldıkları ceza uyarınca memuriyetten çıkartılma tehlikesi ile karşı karşıyalar. Bu durumdaki kişilerin cezalarının kaldırılarak memuriyete devam etmeleri için çalışmalar başlatıldı. Anlaşmaya varılan konulardan belki de en önemlisi, 30 yıldan daha fazla çalışarak emekli olacakların ikramiyesinin arttırılması...

30 YIL ÜSTÜNE DE İKRAMİYE

İkramiye hesaplanırken, 30 yıldan daha fazla çalışarak emekli olanların sadece 30 yıllık hizmetleri dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. Bu şekilde memuriyete devam eden ve 30 yıldan fazla memuriyeti olan kamu görevlilerinin, ikramiye hesabında kademeli olarak 35 yıla kadarki çalışma sürelerinin dikkate alınması amaçlanıyor.

SÖZLEŞMELİLER DE KADROYA GEÇTİ

Şimdiye kadar, uygulamaya geçen düzenlemeler de var. Bu konuda atılmış en önemli adım, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi. Bunun dışında özelleştirme sonrası kadroları değişen kişilere maaş zammı gerçekleştirildi. 4/C’li hamile personele gece nöbeti ve vardiya verilmemesi ve ücretlerinde iyileştirme yapılması da gerçekleşmiş durumda...

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME TAM HAKKIYLA SAĞLANMALI

Memur ve hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri aslında tam anlamıyla bir toplu sözleşme niteliği taşımıyor. Bu nedenle memurlar hak arayışlarında eksik mekanizmalar ile mücadele ediyorlar. Uluslararası Çalışma Örgütü nezdinde de Türkiye’yi sıkıntıya düşüren bu konunun çözümlenmesi son derece önemli. Demokratik unsurların tam anlamıyla hayata geçirilmesi tüm kesimler için daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı