• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
22 Temmuz 2015 Çarşamba

30 gün içinde başvurmayanın işsizlik maaşı hakkı yanar

İşsizlik sigortasına iş sözleşmesinin feshedildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapılması şart. Bu süre aşıldıktan sonra geç kalınan her gün, maaş alınacak süreden düşülür. Ve bu durumda da hak kaybedilir.

SORU: 8 yıl önce 10 yıl boyunca çalışmış olduğum bankadan sağlık sebebiyle ayrıldım. O dönemde SGK’ya verilmek için işsizlik sigortası ödemesiyle ilgili bir belge bana verildi. Fakat ben işten ayrılır ayrılmaz bir arkadaşımın yanında sigortalı gözükecektim ancak bu gerçekleşmedi ve ben işsizlik sigortamı almadım. Geriye dönük olarak tekrar başvurup alabilir miyim, sonuçta o para benim adıma hâlâ orada duruyor olmalı diye düşünüyorum. Bilgi verirseniz sevinirim. (Songül Deniz)

CEVAP: İşsizlik sigortasına iş sözleşmeniz feshedildikten sonra 30 gün içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu aşıldıktan sonra geç kalınan her gün, maaş alınacak süreden düşülür. Ancak sizin durumunuzda süre geçmiş olduğu için yapılabilecek bir şey yok. Çalışanların işsizlik sigortasına işsiz kalır kalmaz başvuru yapmalarında fayda var. İşsizlik parası sizin için ayrılan bir hesapta tutulan bir para değil. Başvuru yapmanız halinde tarafınıza bağlanan bir paradır.

UZMAN JANDARMANIN 2.5 YIL ERKEN EMEKLİ OLMA ŞANSI VAR

SORU: Uzman jandarma olarak 20 yılımı doldurdum, yaşı beklemeden emeklilik müracaatında bulundum. Jandarma Genel Komutanlığı'na göre, çalışmaya devam edersem 2019'da emekli olacağım, 20 yılı doldurduktan sonra bırakırsam 2020'de emekli maaşımı alacağım yazmakta. Sizin yazınıza göre daha erkene çekilebilir galiba. 3 yıl önce maaşımı alabilir miyim? (Murat Yılanoğlu)

CEVAP: Uzman jandarmalara çalıştıkları her bir yıl için 90 gün fiili hizmet süresi zammı eklenir. Bunun üst sınırı 8 yıldır. Ayrıca fiili hizmet süresi zammının yarısı 3 yılı geçmemek üzere emeklilik yaşınızdan da düşülür. Buna göre ilk kez sigortalı olduğunuz tarihe göre belirlenen koşullardan 2.5 yaş daha erken emekli olabilirsiniz.

DAVANIZI 5 YIL İÇİNDE AÇMALISINIZ

SORU: Merhaba 2000 yılında Sultanbeyli’de bir okulda ders saati ücretli öğretmen olarak işe başladım. Ancak sigortamı yapmamışlar. Geçmişe dönük ispatlarsam haklarımı elde edebilir miyim? (Bihter Yalçın)

CEVAP: Hizmet tespit davalarında 5 yıllık hak düşürücü süre söz konusudur. Yani 5 yıla kadar açılmayan davalar sonrasında sigortalının herhangi bir hak iddia etmesi mümkün değildir. Sizin durumunuzda hizmet tespit davası açmanız ve bu çalışmalarınızı ispat etmeniz ne yazık ki mümkün değil. Bu nedenle emeklilik koşullarınız da daha geç bir tarihe göre belirlenecektir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı