• $15,5426
  • €16,2682
  • 911.429
  • 2390.79
19 Temmuz 2018 Perşembe

28 gün izinli sayılacaklar tazminat sansı da var

Bedelli askerlik hakkından yararlanacak işçi ve memurlar 28 günlük temel eğitim boyunca 'ücretsiz izinli' sayılacak. Çalışanlar askerliği tamamladıktan sonra işlerine devam edecek.

Bedelli askerliğe ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Uzun zamandır bedelli askerlik bekleyen kişiler teklifin gündeme gelmesiyle hareketli günler yaşamaya başladı. Bedelli askerlik düzenlemesinde yaş sınırı 25, ücret ise 15 bin lira olarak belirlendi. Bu haktan yararlananlar ayrıca 28 gün temel askerlik eğitimi alacak. Burada en çok merak edilenler ise; bedelli askerlik yapacak işçi ve memurlar işyerlerinden veya çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşlarından nasıl ayrılacak, tazminat alabilecekler mi? İşte çalışanların merak ettiği tüm ayrıntılar...

iZiN iÇiN NE GEREKiYOR?

Bedelli askerlik koşullarını sağlayan işçiler, 28 günlük temel askerlik eğitimini yaptıkları süre boyunca ücretsiz izinli sayılacak. Bu kişiler 28 gün sonunda temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetlerini tamamladıklarında işlerine devam edecek. Bedelli kriterlerini sağlayan ve başvuru yapanlar, kendilerine tebliğ edilen ve bedelli askerlik eğitimini yapacakları birliklerine teslim olmaları gereken tarihi içeren belgeyi işverene vererek ücretsiz izin alabilecek.

PATRON UYMAK ZORUNDA

İş Kanunu’nda ücretsiz izin hakkı, doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izin talebi dışında işverenin onayına bağlıdır. Ancak kanun teklifindeki açık ifade nedeniyle bedelli askerlikten faydalanacak kişilerin ücretsiz izin talepleri işveren tarafından onaylanmak durumunda. Dolayısıyla kriterleri sağlayan ve belgesini işverene veren işçi 28 gün boyunca ücretsiz izinli sayılacak ve döndüğünde işine kaldığı yerden devam edecek.

Kıdem için dava açmak gerekebilir

Askerlik için işinden ayrılan işçiler kıdem tazminatı alabilir. Ancak bedelli askerlik yapacak işçilerin ücretsiz izinli sayılacağı hüküm altına alındığı için kıdem tazminatı ödenmeyecek. Ancak işçiler, dilekçe vererek kıdem tazminatlarını talep edebilir. İşveren ödemezse işçinin dava açması gerekecektir.

PRiMLERi ÖDENECEK Mi?

Ücretsiz izinli sayılarak temel eğitimini almaya giden işçi için işveren 28 gün boyunca sigorta primi ödemeyecek. Bu kişiler için ‘21-Diğer Ücretsiz İzin’ kodunu seçerek bildirim yapılacak. İşçiler, ücretsiz izne ayrılmadan önceki son bir yılda en az 90 gün yani üç ay çalışmışlar ve adlarına sağlık sigortası primi yatırılmışsa, bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları, eşleri veya babaları askerdeyken sağlık hizmeti alabilecek.

MEMURDA DURUM NASIL?

Bedelli askerlikten faydalanacak ve 28 günlük temel askerlik eğitimi alacak memurlar da, bu süre boyunca kurum ve kuruluşları tarafından aylıksız izinli sayılacaklar. Bedelli askerlik hizmetini yerine getirecek kişiler 28 gün boyunca aylık almadan izinli sayılacak. Bedelli askerlik kapsamındaki temel askerlik eğitimini yapmak için 28 gün boyunca kurumlarından ücretsiz izinli sayılacak memurlar adına 28 gün boyunca sağlık sigortası primi yatırılmaya devam edilecek.

Emeklilik için borçlanma fırsatı

İşçiler bu sürede ücretsiz izinli sayılacakları için adlarına prim yatırılmayacak. Memurların da yalnızca genel sağlık sigortası primleri yatırılacak. Bu nedenle birliklerine teslim olan işçi ve memurlar isterlerse ileride bu 28 günlük süreyi borçlanabilir ve emekliliklerine 28 gün ekleyebilir.

Devletin kasasına 20 milyar girebilir

Bedelli askerlik düzenlemesi, kapsama girdiği belirtilen 1 milyon 324 bin kişinin tamamının uygulamadan yararlanması halinde, devletin kasasına yaklaşık 20 milyar liralık katkı sağlayacak. Kısa süre içinde yasalaşması beklenen düzenlemeden elde edilecek gelirle savunma desteklenecek.

MİLLİ SAVUNMAYA KAYNAK

Kapsama girenlerin tümünün bedelli askerlikten yararlanması halinde, devletin kasasına 19 milyar 860 milyon lira girecek. 500 bin kişinin başvurması halinde gelecek katkı 7.5 milyar lira, 300 bin kişinin başvurması halinde ise 4.5 milyar lira olacak. Düzenlemeden elde edilecek gelirle savunma sanayiine destek sağlanacak.

1.3 MİLYON iLGiLENDiRiYOR

31 Aralık 1993'te ve daha önce doğan yükümlülerin, bedel ödemek ve toplam 28 günlük temel askerlik eğitimine tabi tutulmak suretiyle askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları amaçlanıyor. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik düzenlemesinde yaş sınırının 25, ücretin ise 15 bin lira olarak belirlendiğini bildirdi.

GENÇLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bedelli askerlik yasa teklifi yüce Meclisimize sunulmuştur. Vatanımıza, milletimize ve gençlerimize hayırlı, uğurlu olsun” ifadesini kullandı.

GELiRi HAZiNE’YE GiDECEK

Sağlanacak gelir Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacak. Bu gelir, savunma sanayii ve silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları kapsamında dağıtılabilecek.

TeklifteKİ, 28 günlük temel askerlik eğitiminde bir düzenleme olmayacak. Öğrencilerin ne yapacağı da merak edilenler arasında. 25 yaş aktif öğrencileri kapsamadığından bir sorun yaşanması beklenmiyor. Yüksek lisans yapanlar için de devam zorunluluğu olmadığı için sıkıntı yaşanmayacek.

YURTDIŞINA 2 BiN EURO

Yurtdışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek yurtiçinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az üç yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında uzaktan eğitim alacak ve 2 bin euro bedel ödeyecek.

ENGELLiLERE EĞiTiM YOK

Bundan önceki düzenlemede 200 bin kişi müracaat etmişti. Bu kez de toplam 1.324.000 kişiyi ilgilendiren düzenleme yapıyoruz. Katılım geçmiş düzenlemenin daha üzerinde olacak.

Askerliğe elverişsiz derecede engelli olanlar da aynı bedeli ödeyerek söz konusu düzenlemeden faydalanabilecek. Ancak bu kişiler 28 günlük eğitimden muaf tutulacak.

BANKALAR KREDİ VEREBİLİR

Bedelli askerlik için şu an özel bir kredi yok. Ancak gençler ihtiyaç kredisi çekebiliyor. En düşük oran olarak, Ziraat Bankası yüzde 1.63 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi veriyor. Örneğin 12 ay vadeyle kredi çeken bir genç, aylık 1.419 lira taksitlerle ödeme yapabilir. Vade 48 aya çıkarıldığında ise aylık taksitler 489 lira civarında seyrediyor.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı