• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Ağustos 2017 Salı

2000'den sonra emekli olan da intibak bekliyor

İntibak, emeklilerin maaşını yükseltebilen önemli bir düzenleme. 2000 öncesi emekliler bu hakka kavuşmuştu şimdi sırada 2000 sonrası var. Emeklilerin açtığı davalar Anayasa Mahkemesi'ne taşındı, artık sonuç bekeniyor.

Emeklilerin beklediği güzel haberlerden biri de intibak. Emeklilerin maaşını yükseltebilecek bir düzenleme 2000 sonrası emekli olmuş kişiler için de intibak hakkının tanınması olacak. İntibak geçmiş yıllarda ülkenin refah payı artışı maaşlarına yansıtılmamış emeklilere bu artışın zam olarak yansımasıdır. İntibak sayesinde emekli oldukları tarihteki emekli aylığı hesaplama yöntemlerinin farklı olması nedeniyle emeklilere farklı emekli maaşı bağlanmasına son verilmiş oluyor. 2000 öncesi emekliler için intibak uygulaması hayata geçirilmişti.

ESKİLERİN ZAMMI TAMAM

Yapılan çalışmalar neticesinde, yaklaşık 438 bin emeklinin maaşında 50 TL, 324 bin emeklinin maaşında 50-100 TL, 715 bin emeklinin maaşında 100-200 TL, 284 bin emeklinin maaşında da 200-350 TL iyileştirme yapıldı. 1 Ocak 2000 tarihi ve sonrasında emekli olanlar için ise intibak gerçekleştirilmedi. İşte sorun da tam bu noktada başladı. 2000 sonrası emeklilerin intibaka çok daha fazla ihtiyacı var.

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

2008 sonrası emeklileri için ise emekli aylıklarının hesaplanma yöntemi tamamen değiştiği için intibak hayati önemde. 2000 sonrası emekli olan kişilere yönelik intibak yasası çıkartılması konusunda açılan pek çok dava bulunuyor. Davalardan sonuç alınamayınca konu Anayasa Mahkemesi'ne taşındı.

Maaşlarda 355 liraya kadar artış yapılması mümkün

Düzenlemenin hayata geçmesiyle emekli aylıklarına 50 TL ila 355 TL arasında iyileştirmenin gelmesi söz konusu olacaktır. Ancak davanın sonuçlanmasının ardından hükümetin intibak konusunda yeni bir yasa çıkarması ve intibaka konu olacak kişilerin dosyalarının incelenerek bu kişilerin emekli maaşlarının yeniden hesaplanması gerekecek. Dolayısıyla intibak sonrası zamlı emekli aylıklarının ele geçmesi uzunca bir süre alacaktır. 2000 öncesinde emekli aylıklarının yeniden hesaplanması için SGK harıl harıl çalışmıştı. Bu çalışmalarda ne yazık ki bazı emeklilerin emekli aylıklarının da düşmesi de söz konusu olmuştu.

Ayrı ayrı dava açılmayacak

Anayasa Mahkemesi intibakta düzenleme yapılması gerekliliği konusunda karar verirse emeklilerin tek tek dava açmasına gerek kalmayacak. Hükümet bu konuyla ilgili bir düzenleme yapacak ve intibak 2000 yılı sonrası emekliler için de uygulanmaya başlanacak.

Anayasa Mahkemesi'nde

İntibak konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu'nun olumlu görüşü var. Ancak İdare Mahkemeleri'nde davalar reddedildi. Sonra konu Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Mahkemenin kararının olumlu olması halinde hükümetin konuyla ilgili düzenleme yapması gerekliliği ortaya çıkacaktır. Anayasa Mahkemesi hükümete süre tanıyacak ve intibak uygulanması için süreç başlatabilecektir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar