• $9,6099
  • €11,1668
  • 556.561
  • 1492.93
7 Ocak 2014 Salı

18 yaş öncesi yapılan sigorta emeklilik yaşını etkilemiyor

SOSYAL güvenlikte en çok merak edilen konu emeklilik tarihidir. Çalışanların çoğu ne zaman emekli olabileceğini öğrenmek ister. Bu da son derece normaldir. Uzun yıllar çalışan, sabahları erken kalkarak işlerine gitmeye çalışanlar, emekliliklerinin geleceği günlerin hayallerini kurarlar. Emekli olacakları günü öğrenerek bu tarihe kadar adeta ‘şafak sayan’ pek çok çalışan var.

İLK KEZ SİGORTALI OLUNAN TARİH
Ne zaman emekli olunacağını ve emeklilik şartlarını belirleyen en önemli unsur ilk kez sigortalı olunan tarihtir. Sosyal güvenlik sistemimizde iki kez çok önemli değişimler olduğu ve emeklilik şartları değiştirildiği için ilk kez sigortalı olunan tarihe göre emeklilik şartları farklılık gösteriyor. Emeklilik için gerekli üç şarttan birisi sigortalılık süresi. Sigortalılık süresi ilk kez işe girilen tarihte işlemeye başlıyor ve bu tarihten sonra kişi çalışsa da, çalışmasa da işlemeye devam ediyor. Diğer ikisi ise, prim ödeme gün sayısı ve yaş şartı.

PRİM GÜN SAYISINA EKLENİYOR
Emeklilikteki bu şartlar nedeniyle çocuklarının geleceklerini düşünen pek çok aile, çocukları 18 yaşına girmeden önce sigortalılıklarını başlatıyorlardı. Ancak şu anki mevzuat uyarınca 18 yaş öncesi sigortalı olarak gösterilenlerin giriş tarihi 18 yaşa girdikleri gün olarak belirleniyor. Dolayısıyla şu an için 18 yaş öncesi sigortalı olmanın, süre bakımından sağlayacağı bir avantaj yok. Ancak 18 yaşından önce sigortalı olunan tarih, emeklilik için gerekli yaş ve prim ödeme gün sayısının belirlenmesinde önemli.

HESAPLAMA NEYE GÖRE YAPILIYOR?
ÖRNEĞİN 1 Ocak 1990 doğumlu bir kişinin 1 Ocak 2007 tarihinde sigortalı olması halinde 1 Ocak 2008’e kadar geçen süre, bu kişinin prim ödeme gün sayısına ekleniyor. Ancak bu kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarih olarak 1 Ocak 2008, yani 18’i doldurduğu gün dikkate alınıyor.

SUİİSTİMALİ ÖNLEMEK İÇİN
SİGORTALILIK süresinde 18 yaş şartı suiistimallerin önüne geçilmek amacıyla uygulanıyor. Aileler o yıllarda emeklilikte yaş şartı olmadığı için çocuklarının prim ödeme gün sayılarını ve sigortalılık sürelerini bir an önce doldurmaları adına çoğu kez çocuklarını gerçekten çalışmıyor olmalarına rağmen sigortalı gösteriyorlardı.

1999’DA EMEKLİLİK ŞARTLARINA EKLENDİ
SOSYAL güvenlik sisteminde yapılan değişiklik sonrası 1999 yılında emeklilik şartları arasına yaş da eklenince, 18 yaş öncesi sigortalılık süresinin eskisi kadar önemi kalmadı. Yaş şartından önce sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını dolduran kişiler emekli olabiliyordu.

3 SORU 3 CEVAP
Yurtdışını ispat etmesi gerekiyor

Soru: Eşim 1974 doğumlu. 1997 yılında SSK girişi var. 2000’den bu yana yurtdışında çalışıyor. Emeklilik için ne yapması gerekiyor? (Ayşegül Işık)
Cevap: Çalışmalarını belgeleyerek SGK’ya yurtdışı borçlanması için başvurması gerekiyor.

İşsizlik maaşınızı kaybedebilirsiniz
Soru: İşsizlik maaşı alıyorum. Sigortasız çalışmam halinde maaşım kesilir mi? (Önder Savcı)

Cevap: İşsizlik sigortasından yararlanılan dönemde herhangi bir işte çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik ödeneği kesilir. Bu kişilere yeniden işsizlik ödeneği de bağlanmaz. Bu şekilde işsizlik ödeneğinizi kaybedersiniz.

Yıllık izin için 1 yıl çalışmanız lazım
Soru: Yıllık izin hakkı için işyerinde ne kadar süre çalışmış olmam gerekiyor? (Selvi Koyuncu)

Cevap: Sözkonusu işyerinde bir yıl çalışmış olmanız gerekiyor. Bu süreye deneme süresi uygulanmış ise bu süre de dâhildir.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri