• $9,3083
  • €10,8402
  • 529.459
  • 1429.85
9 Ağustos 2020 Pazar

18 yaş öncesi sigortalılık prim gün sayısına eklenir

18 yaş öncesi sigortalılık bugünkü haliyle emekliliği etkilemiyor, sadece şartların belirlenmesinde işe yarıyor. Sigorta giriş tarihi 18 yaşına girilen gün olarak belirlenirken, öncesi de prim ödeme gün sayısına ekleniyor.

Sosyal güvenlikte en çok merak edilen konu emeklilik tarihidir. Ne zaman emekli olunacağını ve emeklilik şartlarını belirleyen en önemli unsur ise, ilk kez sigortalı olunan tarihtir. Sigortalılık süresi ilk kez işe girilen tarihte işlemeye başlıyor ve kişi çalışsa da, çalışmasa da işlemeye devam ediyor. Sigortalılık süresiyle birlikte emeklilik koşulları açısından gerekli iki şart daha var. Bunlar prim ödeme gün sayısı ve yaş şartı. Yaş şartı da, 1999’dan itibaren devreye girdi ve çalışanları zorlamaya başladı. Prim ödeme gün sayısını ve sigortalılık süresini doldurduğu halde emeklilikte yaşı bekleyen pek çok çalışan var. Pek çok aile çocuklarının bu şartlara takılmaması için 18 yaşına girmeden önce sigortalılıklarını başlatıyordu. Ancak şuan ki mevcut mevzuat uyarınca 18 yaş öncesi sigortalı olarak gösterilenlerin giriş tarihi 18 yaşına girdikleri gün olarak belirleniyor.

SAHTELER İPTAL EDİLDİ

Dolayısıyla bunun sigortalıya süre bakımından sağlayacağı bir avantaj bulunmuyor. Ancak 18 yaşından önce sigortalı olunan tarih, emeklilik için gerekli yaş ve prim ödeme gün sayısının belirlenmesinde önemli. Ailelerin bu nedenle ilk kez sigortalı olunan tarihe göre kademeli geçişte halen bir iki yaş daha erken emekli olmak mümkün olduğu için çocuklarını sigortalatmaya çalıştığını biliyoruz. Ancak 2008 reformu öncesinde fiili çalışmaya dayanmayan sahte sigortalılıklar iptal edildi. 

YAŞ ŞARTIYLA PEK ÖNEMİ KALMADI

Sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikler sonrası 1999 yılında emeklilik şartları arasına yaş da eklenince, 18 yaş öncesi sigortalılık süresinin artık eskisi kadar önemi kalmadı. 

SUİİSTİMALLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ 

Sigortalılık süresinde 18 yaş şartı suiistimallerin önüne geçilmek amacıyla 1981’den itibaren uygulanıyor. Aileler o yıllarda emeklilikte yaş şartı olmadığı için çocuklarının prim ödeme gün sayılarını ve sigortalılık sürelerini bir an önce doldurmaları adına çoğu kez çocuklarını gerçekten çalışmıyor olmalarına rağmen sigortalı gösteriyorlardı. Durum böyle olunca 15 yaşında sigortalılık süresi işlemeye başlayan bir sigortalı kadının 20 yıl sonra yani 35 yaşında emekli olma hakkı doğuyordu. Suiistimallerin engellenmesi adına 1981’de bu konuda değişiklik yapıldı. 18 yaş öncesi sigortalılık, yalnızca prim ödeme gün sayısına eklendi.

<p>Afganistan'da yönetimi ele geçiren  taliban dünya gündeminden düşmüyor. Şimdi ise bir taliban val

Afganistan'ı haritada bulamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu