• $16,8343
  • €17,6199
  • 977.717
  • 2469.38
31 Mart 2015 Salı

10.613 şehit yakını 'kamuda istihdam hakkı'yla işe girdi

Şehitlerin ailelerinin ve gazilerin kamuda istihdam hakkı var. Çok fazla bilinmese de bu haktan bugüne kadar 10 bin 613 kişi faydalandı. 17 Mart tarihinde de bu kapsamda 4 bin 325 kişinin ataması yapıldı.

TERÖRLE mücadele kapsamında şehit olmuş kişilerin yakınlarının, sivil şehitlerin ailelerinin ve gazi olmuş kişilerin kamuda istihdam hakkı bulunuyor. Ancak pek çok şehit yakını veya gazi bu hakkı bilmediği için ne yazık ki kamuda istihdam edilme hakkından yararlanamıyor. Bugüne kadar 10 bin 613 hak sahibi bu kapsamda kamuda istihdam hakkına kavuştu. Ancak konuyla ilgili yönetmeliğin kapsamının çok geniş olması nedeniyle pek çok kişinin başvurma hakkı var. 17 Mart tarihinde bu kapsamda 4 bin 325 kişinin ataması yapıldı.

Madenci yakınları da bu kapsamda

Terörle mücadele kapsamında görev yapan devlet memurları ve memurların saldırıya maruz kalan eş, çocuk, anne baba ve kardeşleri istihdam hakkına sahip. Yani kendilerine terörle mücadele kapsamında aylık bağlanan kişiler kamuda istihdam hakkı elde edebiliyorlar. Kamuda istihdam hakkı sivil şehit sayılanları da kapsıyor. Örneğin Soma’da hayatını kaybeden madencilerimizin yakınları da kamuda istihdam hakkından yararlanabilirler.

Eşi veya çocuğu yoksa kardeşinin

Ayrıca şu kişilerin kamuda istihdam hakkı var:
- Kendisine nakdi tazminat veya aylık bağlanan harp ve vazife malullerinin kendisi,
- Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının erbaş ve erler dahil askeri personeli ile Emniyet Teşkilatından Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personelden vazife malulü sayılanların kendisi, ayrıca bu kişilerin eşi veya çocuğu, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere bir kişinin istihdam hakkı var.

ATAMALAR KURAYLA

HAK sahipleri, bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuracaklar ve istihdam talep formu dolduracaklar. Kimin hak sahibi olduğuna ise illerde vali veya görevlendirdiği vali yardımcısının başkanlığındaki komisyon karar verecek. Atamaları 31 Aralık 2015 tarihine kadar kura yöntemiyle yapılacak. Bu tarihten sonra ise atamalar doğrudan Devlet Personel Başkanlığı’nın onayı alınarak ve başvuru sonrası 45 gün içinde yapılacak.

2 SORU 2 CEVAP

Asgari ücretin üçte birinden azsa borç silinir

SORU: Üniversite bittikten sonra herhangi bir gelir testi yaptırmadım. Üniversite bitiminden 2.5 sene sonra işe girdim öncesinde gözükmeyen borç birden faiziyle önüme geldi. Şimdi benim maaşım da var, bu kişibaşı gelir miktarı babamla benim ya da sadece benim maaşıma göre yapılıp aile kişi sayısına mı bölünüyor? Toplamda 4.700 TL civarı bir borç gözüküyor bunun 700 lirası geçikme zammı adı altında kesilmiş. Duyduğuma göre g-2 i g-1 e çekilebiliyormuş, borcun faizi ve ana borcun büyük bir kısmı silinebiliyormuş. (Mehmet Güven)
CEVAP: Üniversiteden mezun olduktan sonra gelir testi yaptırmanız gerekiyordu. G-1 seviyesinde olduğunuz için gelir testi sonrası belirlenerek sizin adınıza primlerin devlet tarafından ödenmesi mümkün. Gelirinizin asgari ücretin üçte birinden düşük olduğu dönemdeki süre için adınıza çıkan prim borcunu 31 Mart'a kadar gelir testi yaptırarak bugünkü yaşadığınız hane içerisindeki kişi başına düşen gelir üzerinden revize etmeniz mümkün. Aynı hanedeki babanızın da gelirleri toplanarak hanede yaşayan kişi sayısına bölünecek ve çıkan rakam üzerinden prim ödemeniz gerekecek. Bu rakam asgari ücretin üçte birinden düşük olursa geçmiş borcunuzu sildirebilirsiniz.

25 yaş altı üniversite öğrencisine gerek yok

SORU: 25 yasindan gün almadım, üniversite mezunuyum işsizim. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? (Fatih Kazdal)
CEVAP: Üniversiteden mezun olduktan sonra gelir testi yaptırmanız gerekiyor. 25 yaş şartı öğrenim görmeye devam etmeniz halinde geçerli. O yüzden gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Bulunduğunuz il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız gerekiyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı