• $9,2547
  • €10,7929
  • 530.556
  • 1434.41
10 Ekim 2013 Perşembe

1 açık işe 17 kişi düşüyor, pozisyon yine de dolmuyor

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 2.3 milyon. Bunun 813 bini ne iş olsa yaparım diyor. Fakat 48 bin iş kontenjanı buna rağmen hâlâ boş duruyor.

TÜRKİYE işgücü piyasasının çok önemli bir sorununun ara eleman eksikliği olduğu biliniyor. Yani maalesef ülkemizde herkes okuyup memur olmak istiyor ancak o kadar memura ihtiyacımız yok. Bunun yanında kimse torna tezgâh operatörü olmak istemiyor, ancak işverenler yana yakıla torna tezgâh operatörü arıyor. Bu durum geçen hafta içinde açıklanan Ankara İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarında bir kez daha görüldü. İŞKUR verilerine göre Ağustos ayı itibarıyla 120 bin açık iş var. Yani işverenler yaklaşık 120 bin pozisyon için eleman arıyor. Ancak ne yazık ki bu tür işlerde çalışacak uygun nitelikte eleman bulamıyorlar. Türkiye işgücü piyasasının çok önemli sorunu bu 120 bin işin hangi mesleklerde olduğu sorusunun cevabında yatıyor. 

120 BİN ELEMAN ARANIYOR

İşverenlerin ihtiyaç duyduğu 120 bin elemanın 48 bini belli bir nitelik gerektirmeyen mesleklerde aranıyor. Yani aranılan elemanların yüzde 40’ı herhangi bir nitelik gerektirmeyen işler için aranıyor. 

FORKLIFT SÜRECEK İNSAN SAYISI AZ

İşverenlerin aradıkları elemanların genel niteliğine baktığımızda satış danışmanı, garson ve reyon görevlisi mesleklerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Yani hizmetler sektöründe elemana ihtiyaç var. Bu alandaki eleman ihtiyacı 10 bin kişi. Sanayide öne çıkan meslekler ise gaz altı kaynakçılığı, forklift operatörlüğü ve CNC tezgâh operatörlüğü. Bu üç meslekte 2.500 elemana ihtiyaç duyuluyor. 

KATEGORİ SAYISI ÇOĞALTILMALI

Bu istatistikler dışında çok önemli bir uyarı da İŞKUR’a yapılmak zorunda. Çünkü işverenler yaklaşık 20 bin açık iş için “diğer meslekler” tercihini kullanmış. Yani İŞKUR seçenekleri çoğaltarak işverenlerin tercihlerini kategorilendirirken daha fazla alternatif sunmalı. 

TEMEL PROBLEM MESLEKSİZLİK

2013 Yılı ağustos ayı verilerine göre İŞKUR’a kayıtlı 2 Milyon 372 bin işsiz var.  Bu işsizlerin 813 bininin herhangi bir mesleği yok. Yani ‘ne iş olsa yaparım’ diyen 813 bin işsiz var. İşverenlerin 48 bin nitelik gerektirmeyen elemana ihtiyacı, 813 bin de mesleği olmayan kişi varken halen işsizliğin olması ise başka bir soru işareti. Aslında Türkiye iş gücü piyasasının en önemli sorunu mesleksizlik.  

BU SORUN NASIL ÇÖZÜLEBİLİR?

Mesleki eğitimin özendirilmesi, işgücü piyasası araştırmalarının daha sık yapılarak işgücü ihtiyacına göre eğitim sisteminin belirli bir bölümünün dizayn edilmesi gibi seçenekler uygulanabilir. Türkiye’de bölgeler arası gelişmişlik farklarının da kaldırılması önemli olacaktır.

<p>Kamyonet sürücüsü hızını alamadı. Direksiyon  hâkimiyetini kaybetti. Bir anda devrilen kamyonetin

Yokuştan aşağı inerken devrildi

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?