• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
21 Eylül 2023 Perşembe

Vicdanın, insani değerlerin ve adaletin sesi Türkiye

New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndayız. Pek çok dünya liderinin bulunduğu New York'ta belki de en çok ilgi çeken ve konuşması merakla beklenen liderlerin başında Cumhurbaşkanı Erdoğan geliyordu.

New York'taki varlığıyla tüm Türk milletinin gurur duyacağı bir mekân olan Türkevi'nde dünya liderleriyle yaptığı görüşmeler ile önemli meselelerde diplomasi trafiği yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapacağı konuşma için nefesler tutulmuştu.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktığında o uzun zamandır beklenen konuşması dünya liderlerinin çoğundan farklıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir küresel yönetim mimarisinden bahsetmesi önemliydi. Birleşmiş Milletler'in ve Güvenlik Konseyi'nin mevcut yapısının adaletsizliğine karşı yine "Dünya beşten büyüktür" sloganıyla tüm dünya kamuoyuna çağrı yaptı. Zira Birleşmiş Milletler'in artık uluslararası camianın pek çok sorununu çözmekten aciz bir yapıda olmasının küresel adaletsizliğe, istikrarsızlığa ve çatışmaları sonlandıramayan bir çözümsüzlüğe sebep olduğu ortada.

Cumhurbaşkanı'nın vurgulu bir şekilde değindiği bir diğer konu da Karabağ meselesiydi. Birleşmiş Milletler kürsüsünden Karabağ'ın Azerbaycan'ın toprağı olduğunu açıkça haykırarak "bir millet iki devlet" şiarına yakışır bir tavır ortaya koyuyordu. Bu tam da Azerbaycan'ın Karabağ'da Ermeni terör unsurlarına karşı başlattığı operasyonun başladığı ve başta ABD Dışişleri Bakanı olmak üzere Batı'nın Azerbaycan'a tehditler savurduğu bir ânda gerçekliyordu. Bu bakımdan yalnızca Türkiye'ye değil; Türk Dünyası'na da liderlik yapan bir liderin tavrıydı.

Aynı şekilde Çin'in Uygur Türklerine yaptığı zulme değinip Uygur Türklerinin haklarını her daim savunacağını ilan etmesi yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünyaya ve özellikle de Çin'e verdiği, tarihe geçecek bir insanlık dersiydi.

Filistin, Myanmar gibi zulümlere işaret etmesi de yine Birleşmiş Milletler'de Erdoğan'ı ve Türkiye'yi dünyada temsil ettiği değerler bakımından farklı bir noktaya koyuyordu.

Yine PKK ve FETÖ'nün terör örgütü olduğunu, bu terör örgütlerine destek vermenin bir insanlık suçu olan terörizme destek vermek anlamına geleceği Erdoğan'ın konuşmasının önemli bir başlığını oluşturuyordu.

Bilhassa son vurgu da bu farklılık bağlamında büyük bir değeri temsil ediyordu. Ailenin bir kurum olarak küresel bir saldırı altında olduğu ve aileyi savunmanın toplumları ve insanlığı savunmak anlamına geldiği âdeta tüm o küresel kültürel hegemonyanın aile karşıtı söylemine karşı dev bir meydan okuma olarak yükseliyordu.

Türkiye bugün dünyada tüm o hâkim, Batı-merkezci söylemin belirlenmiş düzleminin dışında olan ve dahası ona meydan okuyan, insanlık ve vicdan merkezi duruşuyla yine dünya kamuoyunda kendi duruşunu inşa etmeye devam ediyor.

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...