• $32,19
  • €34,898
  • 2414.02
  • 10792.5
20 Mart 2023 Pazartesi

Türk dünyası neden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekliyor?

Geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi nedeniyle Türk devletlerinin liderleri Ankara'da bir araya geldi. Zirvede Türkiye'nin yaşadığı deprem felaketleri gündeme alınırken bugüne kadar böyle uluslararası toplantılarda çok yaşanmayan bir şey oldu: Türk devletlerinin liderleri yaklaşan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açıkça destek verdiklerini ilan ettiler.

"Türkiye'nin küresel ekonomi ve politikadaki yeri ve etkisi giderek artıyor. Modern ve kudretli Türkiye'nin bugünkü tüm başarılarında ve elde ettiği kazanımlarında hürmetli Cumhurbaşkanı'nın emsalsiz katkıları olduğunun altını özellikle çizmek istiyorum. Dolayısıyla tüm kardeş halklarımız adına, Türk halkına seçimlerde aday olan kardeşimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemeleri çağrısında bulunuyoruz".

Bu sözler Türk Devletleri Teşkilatı Dönem Başkanı ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in konuşmasından. Benzer sözleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban da sarf etti ve seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasında olduklarını açıkladılar.

Kuşkusuz seçimler bağlamında Türk dünyasından gelen bu alışılmadık desteğin sebepleri var. Öncelikle bir asırdan fazla süredir uğrunda on binlerce kişinin canını feda ettiği bir davanın, Türk dünyasının bağımsız devletler hâlinde birliğinin gerçekleşmesi bunun başlıca sebebi. Pek çok neslin, aydının, liderin rüyasının gerçeğe dönüşmüş hâli olan Türk Devletleri Teşkilatı'nın başlangıcı 2009 yılında Erdoğan'ın da inisiyatifiyle kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'ne dayanıyor. Sonrasında 2021 yılında Türk Devletleri Teşkilatı adını alan; ulus-ötesi yapılanmaların ve ittifakların önem kazandığı bir zamanda kardeş Türk ülkelerini aynı çatıda, siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel idealler ekseninde birleştiren birliğin öncüsü yine Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştu.

Geçmişte özellikle Sovyet esaretinden kurtulmalarının ardından uzun süre Rus baskılarının ve Rusya'nın müdahalesinin tedirginliğini yaşayan Türk devletlerinin bu birlikte güçlü bir şekilde yer almaları ve Türkiye ile olan ilişkilerini zirveye çıkarmaları için gereken cesaret ve özgüveni kazandıracak pek çok gelişme de yaşandı. Bunların başında da şüphesiz Karabağ Zaferi geliyordu.

30 yıl boyunca Rus destekli Ermenilerin işgali altında kalan, türlü zulümlerin yaşandığı işgal altındaki toprakların çoğunun kurtarılması için verilen 2. Karabağ Savaşı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'a verdiği maddi – manevi tüm destek, cesaret, silahlar ve neticede kazanılan zafer tüm dünyada olduğu gibi Türk dünyasında da büyük yankı yaptı. Hem bütün o Rus desteğine, kalkanına hem de tüm Batı sisteminin tehditlerine rağmen sadece Türkiye'nin desteği Azerbaycan'ın tarihi zaferi için yeterli olmuştu.

Demek ki artık Türk dünyası için Rusya'ya da Batı'ya da karşı kendilerine her türlü güçlü desteği verebilecek bir Türkiye vardı. İşte bu cesaret ve özgüven Türk devletlerinin 30 yıldır ihtiyaç duyduğu Türkiye'nin gücünün artık hangi noktaya vardığını ve Erdoğan'ın Türk devletleri ihtiyaç duyduğu anda nasıl yardıma koşabileceğini gösteriyordu. Şüphesiz bu bütün Türk dünyasının kaderini değiştiriyordu. Elbette bu sırada Türkiye'deki muhalefetin büyük kısmı Azerbaycan ve Türk dünyası konularında hiç duyarlılık göstermiyor ve dahası Ermenileri destekleyenlere bile denk geliniyordu. Dünya Türklüğü bunu da not etmişti.

Aynı şekilde Kırım'ın Rusların işgaline uğramasına karşı hâlâ uluslararası örgütlerde direnen, Doğu Türkistan'daki zulmü BM zirvelerinde gündeme getiren, Kerkük'teki ve Suriye'deki Türkmenleri her şartta koruyan, Kıbrıs Türklüğünün mücadelesi için elinden geleni yapan ve TDT'ye üye yapan da Türkiye'ydi. Tacikistan sınır meseleleri sebebiyle Kırgızistan'a saldırdığında saldırıları bir telefonla durduran da Cumhurbaşkanı Erdoğan'dı.

Neticede Trablusgarp'tan Katar'a; Azerbaycan'dan Doğu Akdeniz'e; Suriye'den Irak'a kadar her tür küresel ve bölgesel operasyona karşı güçlü bir şekilde karşı koyup oyun bozan ve dahası da birçok alanda kendi oyununu kurabilen bir Türkiye var. Türk dünyasını birleştirip, asırlardır kurulan hayalleri gerçeği dönüştüren bir Türkiye...

<p>Titra Teknoloji tarafından 2019 yılında yapımına başlanan  ALPİN insansız helikopterin araştırma

İHA helikopter göreve hazır

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?