• $28,933
  • €31,2471
  • 1888.35
  • 7978.82
6 Kasım 2023 Pazartesi

İçtiğin şey kahve değil, bebek kanı

İsrail katliamlarına devam ediyor. Bugüne kadar 4 bine yakın çocuğu, 3 bine yakın kadını öldürdü. Nasıl olsa, ne yaparsa yapsın Batılı devletlerden destek buluyor, Arap rejimlerinden de tepki görmüyor... Tam olarak güvendiği şey de cinayet işlerken bulduğu cesaretin kaynağı da meydanın böyle kendisine kaldığını düşünmesi.

İsrail'in devlet terörü sadece Batı'nın devletlerinden değil, Yahudi lobilerinin etkisindeki medya kuruluşlarından, kültür-sanat mecralarından ve dev sermaye gruplarından da büyük destek görüyor. Batı medyası İsrail'in propaganda makinesi olarak çalışıyor, sanatçı sıfatı taşıyanlar da silahsız İsrail askeri gibi saldırıyor. Bizim bireyler olarak bunlara karşı yapabileceklerimiz sınırlı.

Ama İsrail'in katliamlarını destekleyen şirketlere yapabileceklerimiz var. Bilhassa bazı şirketler var ki açıkça, davul zurnayla İsrail ordusuna para desteği sağladığını, İsrailli askerlere bedava hamburger bile verdiğini kamuoyuna ilan ediyor.

Bir de yine başka firmalar var ki mesela Filistin bayrağı renklerinden oluşan kağıtları şöminede yakarak Noel dönemi kampanyalarının reklamını yapabiliyor. Kimler kimler yok ki bu İsrail'e destek açıklayanlar listesinde... Mesela şu meşhur kahve zinciri listenin başını çekiyor. Vasat kahveleriyle anlamadığım şekilde çok popüler olan bu kahve zinciri maalesef ülkemizde tuhaf bir biçimde bir statü kaynağına da dönüşmüş durumda. Avrupa'daki ülkeler arasında en çok şube sayısına Türkiye'de ulaşması ise gerçekten inanılmaz. Böyle eleştirince de "iyi ama insanlar rahat rahat saatlerce tek kahve alarak oturabiliyor, başınıza garson dikilmiyor" gibi tepkiler geliyor. Tamam doğru da şu an bunu sağlayan ve çok daha iyi kahveleri olan bir sürü yerli kahve zinciri de var. Dahası o yerli şirketler bebek katillerine destek de vermiyorlar. Açıkça söylemek lazım: O kahve zincirinden içtiğiniz şey kahve değil, Filistinli bebeklerin kanları!

Aynı şeyi bebek katili İsrail askerlerine bedava hamburger dağıttığını açıklayan o dev hamburger şirketleri için de geçerli. Gazozlu içecek firmalarından, giyim firmalarına bu listeyi uzatmak mümkün.

Peki, ne yapmak mı lazım?

Asgari bir insan izzetini ortaya koymak, haysiyet sahibi olduğumuzu göstermek zorundayız. Bunu da o şirketlerin ürünlerini satın almayarak, satın alanları uyararak kitlesel bir boykotla gerçekleştirebiliriz. Çünkü bu katil yandaşlarının anlayacağı dil tam olarak bu. Nitekim daha şimdiden o malum kahve zincirinin Türkiye'deki cirosunun %25 düştüğü söyleniyor. Ama yetmez, o kahveciye, malum hamburgercilere, İsrail destekçisi gazozlu içeceklere, giyim firmalarına para harcamanın itibarsızlaştırılması gerekiyor.

O kadar ki, İslam karşıtlığından, kültürel ve sınıfsal aşağılık komplekslerinden dolayı İsrail'in katliamlarını umursamayıp o kahveciye, hamburgerciye giden kitle bile oraya gidemez hâle gelmeli.

Şu her şeyi devletten bekleyen, inisiyatif almayan, sivil toplum olmanın gereklerini yerine getirmeyen pasifliği bir kenara koymak ve insana yakışır bir tavır almak gerekiyor. Türk devleti zaten gereken tavrı gösteriyor, peki, ya toplum olarak biz o tavrı gösterebiliyor muyuz?

Gerçi bırakın İsrail'i, biz PKK'nın partisine destek verip o argümanları yayan oyuncu, manken, şarkıcı, yazar tayfasını ne kadar itibarsızlaştırabildik? Batı'daki tabirle o etki ajanlarını ne kadar "medeni ölü" hâline getirebildik?

İşte belki şimdi Siyonist firmalara uygulayacağımız boykotla birlikte bunun nasıl yapıldığını, sivil toplum olmanın ne demek olduğunu öğrenebiliriz.

İşte bu her bir birey için bir insanlık imtihanı. Bakalım bu imtihandan kaçımız geçebileceğiz?

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı