• $32,5208
  • €35,0055
  • 2433.64
  • 10471.3
13 Mart 2023 Pazartesi

En kritik ve en büyük seçmen grubu: Milliyetçiler

Genelde her seçim öncesi bir "kritik seçmen grubu kim?" tartışması yapılır. Bu tartışmayı yapanların birçoğu bilimsel bir yöntemle anket bile yapamayan bazı kamuoyu araştırmacıları (işini düzgün yapan istisnalar hariç) ve yine kerametleri kendilerinden menkul "liberal" gazetecilerden oluşur. Genelde "en kritik seçmen" grubunun kim olduğunu bu yorumcular kendi menfaatlerine ve siyasal ajandalarına göre belirler. Mesela söz konusu yorumcuların çoğu PKK'ya taviz verilmesinin kamuoyunu oluşturmak amacıyla bu soruya birkaç ezber cümleyle cevap verir.

Bunlara kulak verdiğimizde genelde "en kritik seçmen grubu Kürt seçmenler" ezberini duyar peşine de "AK Parti'nin milliyetçi, devletçi, güvenlikçi politikalar izlemesi ve MHP ile ittifakı Kürtleri AK Parti'den uzaklaştırıyor" sözlerine maruz kalırız. Peki, gerçekten böyle mi? Geçmiş seçimler tersini söylüyor:

Mesela bu önermelerin tersine, çözüm sürecinin devam ettiği 7 Haziran 2015 Seçimleri'nde AK Parti Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da tarihindeki açık ara en düşük oyu almıştı. Üstelik Türkiye'nin geri kalanındaki milliyetçi–muhafazakâr seçmende de büyük kan kaybı yaşamıştı. Ama terörle mücadelenin etkili bir şekilde başladığı 1 Kasım 2015 Seçimleri'nde hem kaybettiği milliyetçi oyları geri almış hem de Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki oylarını tekrar yükseltmişti. Dahası mücadelenin sürdüğü ve üzerine de MHP ile Cumhur İttifakı'nın kurulduğu 2018 Seçimleri'nde Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki oyları daha da artmıştı.

Cumhur İttifakı 2019 Yerel Seçimleri'nde ise batıdaki pek çok büyükşehri kaybetmesine rağmen Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki oylarını daha da artırmış; pek çok belediye de almıştı. MHP de Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki oylarını neredeyse 2 katına çıkarmıştı. Nitekim ittifakın Türkiye geneli oy oranı yine %52 seviyesindeydi.

Yani AK Parti ile MHP ittifak yaptığında da PKK ile mücadele devam ettiğinde de bazılarının iddia ettiğinin tam tersine Kürt kökenli kardeşlerimizin oyu Cumhur İttifakı'na daha fazla yöneliyor. Çünkü Kürt kardeşlerimizin önemli kısmı kendisini Türk milletinin parçası olarak görüyor ve dolayısıyla milliyetçi bir hassasiyetle mağduru oldukları PKK'nın güçlenmesini istemiyorlar. En önemlisi de artık HDP ile AK Parti arasında da yüksek seviyede bir oy geçişkenliği yok, bunun Türkiye genelinde en fazla %1 civarında kaldığı yine birkaç seçim sonucunda görünen başka bir durum.

Ayrıca Türkiye'yi etnik kompartımanlardan oluşan bir ülkeymiş gibi varsayan; etnisite veya kavmiyet merkezli anlayan bakış açısı hakikati ortaya koyamadığı kadar da geri ve oryantalist. Türkiye öyle sömürgecilerinin fantezilerindeki gibi bir etnisiteler toplamı falan değil. Burası Suriye veya Irak da değil. İmparatorluk merkezi.

Peki, en kritik seçmen grubu kim mi? En kritik ve dahası en büyük seçmen grubu bütün kamuoyu araştırmalarında da seçim sonuçlarında da görüldüğü üzere milliyetçiler. Kendisini doğrudan Türk milliyetçisi veya ülkücü olarak tanımlayan kesimlerin oranı %35'e yaklaşırken, başka siyasal kimliklerle kendini tanımlayan toplum kesimlerinde de milliyetçilik önemli bir dinamik.

Bilhassa son süreçte Kılıçdaroğlu'nun aday olmasına karşı çıktığı için Altılı Masa'dan kalkan İyi Parti'nin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına razı edilerek masaya oturtulmasının; bu süreçteki kavgalarda kusulan milliyetçilik düşmanlığının ve HDP'nin apaçık bir şekilde ittifak denkleminin parçası olmasının İyi Parti tabanında büyük tepki yarattığı görülüyor. Bu tepkinin sandığa yansıyacağı da görülüyor.

İşte İyi Parti tabanının Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ve HDP'li denkleme destek vermekte isteksiz olacağı düşünüldüğünde milliyetçi oyların geçişkenliği de kritikliği de daha da artıyor.

Bu nedenle seçim sürecinde hem bu milliyetçi kesimlerin oylarını hem de milliyetçi-muhafazakâr ana omurgayı konsolide edecek; bu kesimlerde en ufak bir tereddüde yer bırakmayacak bir stratejiyle Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan avantajlı olacaktır.

Neticede Türk Devletler Teşkilatı'nı kurmuş, Karabağ'ı işgalden kurtarmış, 100 yıldan sonra Suriye ve Trablusgarp'a asker çıkarmış, Doğu Akdeniz'de yedi düvelin desteklediği Yunanistan'a pabuç bırakmamış, içeride PKK'yı temizlemiş dışarıda da Amerikan vesayetini yıkarak Türkiye'yi bağımsız, büyük devlet kapasitesine ve özgüvenine tekrar kavuşturmuş bir liderin, MHP ile yapılan ittifakın da etkisiyle milliyetçi kesimlerin desteğini alacağını tahmin etmek zor değil.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!