• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
28 Eylül 2023 Perşembe

Büyük Karabağ Zaferi'nin kilometre taşları

Sovyetler Birliği Türk Dünyası'nın üzerine kâbus gibi çökmüş, Türk halkları esaret altına alınmıştı. Başta Kazakistan, Ahıska ve Kırım olmak üzere Türk halklarına soykırımlar yaşatılmıştı. Dahası millî şuuru yok etmek ve Türkleri asimile etmek için tüm Türk halklarının kültürel elitleri yok edilmek istendi. "Çırpınırdı Karadeniz" şiirinin yazarı Ahmed Cevad'dan "Uzaktaki Kardeşime" şiirinin yazarı Mağcan Cumabay'a kadar milliyetçi aydınlar katledildi.

Tüm bu karanlık dönemde Türk halklarını birbirinden ayrıştıracak bir kimlik inşası yapılmaya çalışıldı. Dahası Türk kökenliler ordudan, bürokrasiden büyük oranda uzak tutuldu. Türk ülkelerine de endüstriyel yatırımlar yapılması özellikle engellendi.

Neticede 'milletler hapishanesi' Sovyetler Birliği çöktü ve Türk halklarının çoğu bağımsızlıklarına kavuştu.

Ama Sovyet döneminde öyle bir demografi ve sınır tasarımı yapıldı ki, bağımsızlıklarını kazansalar bile Türk cumhuriyetlerinin başından belanın eksik olmayacağı ve neticede her türlü krizde Rusya'nın "büyük ağabey" gibi müdahale edeceği bir uzun vadeli istikrarsızlık inşa edilmişti.

Bu tasarım örneklerinin başında da önce Çarlık döneminde Ermenistan diye bir ülke icat etmek, sonrasında da Sovyet döneminde Zengezur'u Azerbaycan'dan alıp Ermenistan'a bağlayarak Türkiye ile Türk dünyasının arasına Hıristiyan bir proje devlet kurmak geliyordu. Bırakın Karabağ'ı, bugünkü Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bile bir asır öncesine kadar Türkler çoğunluktayken büyük katliamlar, sürgünler ve yapay sınırlarla bugünkü Ermenistan bir asır önce icat edildi. Yetmedi, Sovyet döneminde de Karabağ'a Ermeni nüfus yerleştirilerek tuhaf bir özerklik statüsü ile Azerbaycan'dan koparılmasının hedeflendiği bir süreç başlatıldı.

Bağımsızlık sonrası da Rusların silahlarına, tanklarına, subaylarına sahip Ermeniler daha ordusunu bile kuramamış, ağır silahı bile bulunmayan Azerbaycan'ın zayıflığından faydalanarak Karabağ'ı ve birçok başka Azerbaycan vilayetini işgal ediyordu.

Azerbaycan zayıf olduğu gibi onun dünyadaki tek destekçisi olan, kardeş Türkiye de güçlü değildi. Askerî darbelerle, siyasi istikrarsızlıklarla, terörizmle kendi iç meseleleri ile uğraştırılan, Batı vesayetine bağlanmış bir Türkiye'nin Azerbaycan'ın yardımına koşacak çok da gücü yoktu. Buna rağmen bir şeyler de yapılmaya çalışıldı ama yeterli olmadı.

Hocalı'da yüzlerce Azerbaycan Türkü katledildi. 1 milyon civarında kişi evlerinden oldu ve çok zor şartlarda senelerce yaşamak durumunda kaldı.

30 yıl beklendi... Uzaktaki bir hayal olarak beklendi. Ermenistan "geçilmez" denilen mevzileri işgal bölgelerinin sınır hattında Rusların desteğiyle oluşturdu. Dünyada pek kimse artık o toprakların Azerbaycan tarafından geri alınabileceğini düşünmüyordu.

Ama ümidini kaybetmeyenler de vardı. Hep o büyük günü bekleyenler. Bu zaman zarfında da Azerbaycan hep hazırlandı. Azerbaycan Ordusu Türkiye'nin desteğiyle gelişti, subay eğitimleri verildi. Türkiye'nin savunma sanayiinin ürettiği en ileri silahlar Azerbaycan'a verildi.

Bundan üç sene önce Ermenistan'ın Tovuz'a yaptığı saldırı sonrası o büyük günün geldiğini düşünen iki kişi vardı: Aliyev ve Erdoğan. Ermenistan arkasında ABD'nin, Rusya'nın, İran'ın, Fransa'nın ve tüm dünya sisteminin olduğunu düşünüyor, Azerbaycan'ın kendisine karşı bir harekâta girişeceğine ihtimal vermiyordu. Netice geçilmez olan mevziler geçildi, yenilmez denilen Ermeniler yenildi ve Azerbaycan Türkiye'nin desteğiyle sadece 44 günde işgal altındaki topraklarının büyük bir kısmını kurtardı.

Bu büyük zafer ve neticesinde imzalanan ateşkes antlaşması ile Karabağ'da kurtarılamayan birkaç yer kalmış, o bölgelere Rus barış gücü askerleri yerleştirilmişti.

Artık bu durumun da uzun süreli bir statükoya verileceği zannediliyordu. Lâkin öyle olmadı. Paşinyan'ın Rusya'yı kızdıran Batı yanlısı siyaseti ve Ukrayna Savaşı'nda Rusya'nın bataklığa gömülmesi Azerbaycan için uygun bir konjonktür ortaya çıkardı.

İşte hem bu konjonktür hem de Zengezur Koridoru'nun açılması ve Karabağ'daki Ermeni terör unsurlarının tasfiye edilmesi sözlerinin tutulmaması nedeniyle Azerbaycan bozulmaz denilen statükoyu bozdu ve sadece 23 saatte Karabağ'ı Ermeni teröristlerden temizleyerek özgürleştirdi.

Bu büyük zafere giden yolda şehitler de verildi.

Allah şehitlerimize rahmet eylesin.

Bu büyük zaferi konuşmaya devam edeceğiz.

Karabağ Zaferimiz kutlu olsun.

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor