• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
17 Haziran 2012 Pazar

Yeni trend: Kendinle flört

İnsanların kendilerine hayran olup başkalarına tahammülsüzlüğüne yeni ve eğlenceli bir başkaldırı çeşidi... ABD'de bir grup insan photoshop yardımıyla kendi kendileriyle romantik fotoğraf kareleri yaratıp bir internet sitesinde paylaşıyor.

BABAM hayatta olsaydı da, mümkün değil ama oldu ki Twitter'a girseydi, kendi kendilerine yapılan övgüleri retweet yoluyla izleyicileriyle paylaşan insanları, hele de 'büyük adam' takılıp da bunu yapanları görseydi muhtemelen 'Ayıptır yahu' derdi.
Sanırım bir önceki nesil övünmeyi daha az severdi.
Şimdi ise malum 'ben çağı'; Cem Mumcu'nun deyimiyle 'kendine düşmüş, kendiyle boğulmuş'ların zamanı. Daha benciliz bu bir, başkalarına çok daha az tahammüllüyüz bu iki.

"es.20120616205600.jpg"
Sosyal medya mimarları da insanların sınırsız 'beğenilme' ihtiyacını keşfetti. Paylaşıldıkça çoğalıyor, 'like' aldıkça (bilimsel olarak) mutluluk hormonu salgılıyor, kendimize daha çok hayran oluyoruz.
Şimdi ABD'de bir grup, biraz bu eğilimlerle dalga geçmek, biraz da eğlenmek amacıyla yeni bir hareket başlattı: Kendimle Flört Ediyorum      (I am Dating Myself). Harekete dahil olmak isteyenler; birileriyle çekilmiş romantik fotoğraflarında karşı cinsin başına da kendi profillerini oturtup bunu http://imdatingmyself.com/ adresli blog'da paylaşıyor; fotoğrafların altına da kendilerinin isimlerini yazıyorlar.
Bir göz atın; 'Bunu yapanlar deli olmalı' diyerek sitedeki fotoğraflara  bakarken bazı photoshop'ların sonucunda kimin erkek, kimin kadın olduğunu ayırt edemeyince şaşıracak, çok da güleceksiniz!
Egolar o kadar tavanda ki zaten bilinçaltında hemen hemen herkes 'kendiyle flört' ediyor; bunu görsel olarak taçlandırmak da hiç fena fikir değil hani!

Otomobil paylaşım sistemi diye bir şey de var!
SON zamanlarda sıkça olmaya başladı; bambaşka yerlerde elimize bir broşür tutuşturuluyor, bakıyoruz, farklı farklı kampanya isimleri aynı şeyi söylüyor:
Car sharing-Otomobil paylaşım sistemiyle kısa süreli araç kiralayın.
Biz de biraz araştırdık; 70'lerden bu yana Avrupa'da gerek bisiklet gerekse otomobille uygulanan bu sistemi Türkiye'ye ilk getiren, güvenilir şirketlerden biri olan 'Yoyo'yu denedik. Baştan sonucu söyleyeyim: Gayet keyifli, ekonomik, çevreci, trafik ve park sorununa çözüm niteliğinde!

"oto.jpg"
SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Sistemi de şöyle anlatmak mümkün (ben Yoyo örneği üzerinden gideceğim):
1 İnternetten ya da merkezlerinden form doldurup üye oluyorsunuz (www.driveyoyo.com) Siz bunu yaptığınızda adınıza bir 'Yoyo kartı' hazırlanıyor; kredi kartı gibi bir şey.
2 İstediğiniz zaman dilimi için, istediğiniz model aracı rezerve ediyorsunuz. Bu birkaç saatliğine de olabilir, günlük de...
3 Sonra araç teslim noktasına gidiyorsunuz (Bu, bir üniversite kampusu da olabiliyor, Kanyon gibi bir alışveriş merkezi de), kimseyi görmenize vs. gerek yok. Kartınızı cama tuttuğunuzda araç sizin için kilitlerini açıyor; anahtar kontakta. Olay bu kadar!
× Üyelik için gerekli şeyler: Türkiye'de yaşamak, kredi kartı ve ehliyet sahibi olmak.

AVANTAJI:
1
Otomobil sahibi olma dertlerinden kurtarıyor insanı! Otopark, vergi vs. gibi şeylerle de uğraşmıyorsun!
2 Fiyatlar: Saati 10 TL'den başlıyor; kilometre başına da 0,50 lira fazladan ödüyorsunuz. Günlük kiralama 90 TL gibi ücretlere; araca göre değişiyor.
3 Lüks (BMW, Mini, Range Rover ve Aston Martin) ve benim için daha önemlisi 'sevimli' otomobiller kullanıyorsun. Mesela Yoyo ile çok çeşitli renk ve modelde, Mini Cooper'lar kiralanabiliyor.

Yoyo onlara isimler de vermiş; biz nispeten ucuz olan Han Solo ile yolculuk ettik; Yoda (tahmin edilebileceği gibi yeşil!) var, Darth Vader var; Star Wars hayranları için ekstra çekici yani.
42-3 saatliğine bir araca ihtiyacı olanlar için süper bir yöntem! Taksi şoförlerinin yol bilgisi ve kibarlık ortalaması, yazın klima açmamaları, arabaların kokusu, temizlik şartları vs. de göz önüne alınınca...
5Benzini de Yoyo ödüyor; benzin bitince Shell istasyonuna gidiyorsunuz, ücretsiz dolduruluyor.
61.000 TL'ye kadar sigortalanıyorsunuz; sigorta için ekstra ücret ödemeniz en azından Yoyo için gerekmiyor.
ŞU AN İÇİN EKSİĞİ:
× Aracı ben kullanmadığım için, sorunu da ben yaşamadım ama sanırım otomobili aldığın yere bırakmak dert!
Tabii alınan yerler üniversite kampusları ve metro ile ulaşılan alışveriş merkezleri olduğu için -bence- nispeten rahat.

'21. YÜZYILIN OTOSTOPU'!
OTOMOBİL paylaşım sistemini araştırırken karşımıza çıkan bir başka 'trafiğe çözüm sistemi'; kendini '21. yüzyılın otostopu' olarak adlandıran OrtakAraba.com sitesi! Türkiye'nin dört bir yanında aynı yöne giden insanları buluşturup ortak araç kullanmalarını sağlıyor. Konsere, maça, okula, işe giderken 'birlik' oluyor masrafları paylaşıyorsunuz; AyniYolunYolcusuyuz.com da bu tip bir site.
Yurtdışında 'carpool' adı verilen sistem ilk bakışta pek güvenli görünmese de site kurucuları pek çok ayrıntıyı düşünmüş; küresel ısınmayı, trafik sıkışıklıklarını, masrafları dert edenler için derman olabilir.

KELİME
Apagavelas       
(Karayip İspanyolca'sı): Partiyi en son terk eden kişi.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''