• $16,3776
  • €17,4712
  • 973.237
  • 2413.5
29 Nisan 2012 Pazar

Müzenin masumiyetini 'korsan'la bozan olur mu?

Masumiyet Müzesi'nde fiyatlar açıklandı; Giriş: 10 ve 15 TL, turistlere 'Entrance': 25 TL! Tabii bir de kitabın arkasındaki kuponla giriş mümkün, ama her şeye rağmen kitabın korsanı yapıldı, onda da kupon vardı!

KİTAP
Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi adlı kitabı 2008'de çıktı; 'Müzesi 2010'da açılacak' dendi ancak, 2012'ye gelindi; dolayısıyla bu kadar zaman içinde unutmuştum: Kitabın içinde bir bilet vardı! Sonra 2008'de Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir yazımı buldum, şöyle diyordu:

"muze.jpg"
'Köşe yazarlarının 'Bende imzalısı var' demek için yarıştığı 'Masumiyet Müzesi'nin 'korsanının basılabileceği' ihtimali, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirmiş! Özel önlemler alınacakmış.
Belli ki Emniyet'in haberi yok, 'ihbarım geldi', yapayım: 24 YTL'den satılan kitap 28 Ağustos Perşembe (yıl 2008) günü çıktı, 1 Eylül Pazartesi günü pek çok yerde       10 YTL'ye korsanı vardı. Hem de 574'üncü sayfada yer alan 'Müzeye giriş mührünün basılacağı bölümle' birlikte!
Aman dikkat; müze açıldığında girişteki görevlinin bir işi de korsan baskıyı kollamak olacak.'
Pamuk, girişte sıra olmasını önlemek amacıyla ziyaretçilere bileti internetten almalarını öneriyor ancak kitabına mühür bastıran da müzeyi gezebiliyor. Bilet fiyatları 15, öğrencilere 10 TL; Orhan Pamuk'tan yabancı ziyaretçilere bunu yapmasını beklemezdim ama turistler için giriş fiyatı farklı: 25 TL.
BİLGİSAYAR OYUNU ÇIKSA...
Bu arada pek çok yabancı gazetenin 'Kitabı müze kafasıyla yapmak ve sonunda müzeyi açmak harika fikir' temalı yorumlarına katılıyor, Orhan Pamuk'tan bir de F. Scott Fitzgerald'ın efsanevi romanı Muhteşem Gatsby'ninkine (The Great Gatsby) benzer bilgisayar oyunları tasarlatmasını bekliyorum.
Bilgisayar oyununun, 'nostaljik' efektler veren bir instagram sayfası ve iPhone uygulamasının, müzede açılacak herhangi bir hediyelik eşya standından daha ilginç olacağından eminim.

SANAT
'Sılsel' nedir bilmezdim

Kuaförde saçınız yıkanırken ve siz tavana bakar, kulağınıza su kaçmasın diye dua ederken, 'Keşke tavanda bir resim olsa' diye düşündünüz mü, hiç? Ben çok düşünürüm ve bunu da her kuaföre öneririm: 'Şuraya bir resim, poster assanız güzel olmaz mı?' Hatta reklam alsalar tavana, o bile olur!
Oysa tavandan alınacak bir 'nefese' çok daha fazla ihtiyacı olanlar var; varmış...
Rivayete göre bir dönem Mardin'de sokağa çıkmaya korkan Süryaniler, gökyüzü özlemlerini bir nebze olsun giderebilmek için evlerinin tavanlarına motifler çizip içlerini turkuvaz renkte boyarlarmış.

"silsel.jpg"
Mardin'in eski Süryani evlerinin tavanlarına yapılmış bu gökyüzü tasvirine 'Sılsel' adı verilirmiş. 'Sılsel' ayrıca Aramice'de kanat çırpması anlamına da gelirmiş.
TÜRKİYE'YE GÖKYÜZÜ YAPMAK
Sanatçı Kutluğ Ataman'a, Mardin ziyareti sırasında, Süryani mahallesinde yaşayan Nasıra Hanım'ın anlattığı bu hikaye, 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, 12-30 Mayıs tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yapılacak 'Sılsel' projesinin de çıkış noktası olmuş.
Doğrusu ben birkaç gün boyunca içinde 'Sılsel' olan bir Mardin evinin fotoğrafını aradım, çok görmek istedim ama bulamadım.
Aramalarım sürüyor, umarım bulurum.
Şimdi Ataman, Nasıra Hanım'ın ördüğü bir parçayla başlayacak performansı için herkesten destek bekliyor. Performansa katılmak isteyenler, eni 45 santimetre olmak şartıyla, istediği uzunluk ve renkteki, örgü ya da dokunmuş bir kumaş parçasını, üzerinde istediği dilde, resim, yazı ya da işleme yer alacak şekilde, dilek, mesaj ya da eleştirilerini yazarak bu ortak gökyüzüne katkıda bulunabilecek. Projenin alt başlığı da,  'Türkiye'ye yazılmış mektuplar'.

TREND
Parti için ev kiralama modası tam gaz

İlk, Mor ve Ötesi'nin 'Masumiyetin Ziyan Olmaz' adlı albümünü dinlemek üzere Beyoğlu-Tünel'de bir evde toplandığımızda görmüştüm parti için ev kiralama sistemini. "ev.jpg"
Salon, açık mutfak ve banyodan oluşan, yatak odasız, sadece bu tür organizasyonlar için var edilmiş bir evde toplanmıştık çünkü.
Şimdi en az 2 ayda bir kiralık evlerde partilere gider oldum. İsviçre'de yetişmiş, kısa süre önce de İstanbul'da yaşamaya başlayan Metin İlktekin ile Raphael Faeh'in Beyoğlu'ndaki Rumeli Han'da kiraladıkları dev daire de buna güzel bir örnek... İçinde partiler yapıyor, burada sanat, çekim ya da parti yapmak isteyenlere kiralıyorlar.
İki 'yabancı menşeili genç adam bunu nasıl telaffuz ediyorlar bilmiyorum ama' mekana isim olarak da 'geçici' anlamına gelen Muvakkat'ı seçmişler...  

FİKİR
Her partiye yakışacak buluş!

ÖNCE, bilmeyenlere özet; Instagram, iPhone üzerinden işleyen bir fotoğraf uygulaması. Fotoğrafı telefonla çekiyor, var olan filtrelerden birini uyguluyorsunuz. 'Tamamdır' manasına gelen tuşa bastığınız anda fotoğraf bir sanal ortama taşınıyor ve sizi takip eden, etmeyen onlarca insan da fotoğrafınızı 'beğenebiliyor'. Fotoğrafınıza, içeriğine göre 'etiket'-hashtag (#) koymanız halinde de o etiket başlığı altında fotoğraf bakan milyonlar sizin çektiklerinizi görebiliyor.

"foto.20120428203528.jpg"
Benim ilgimi çeken ise Grizine adlı internet sitesinin partisinde keşfettiğim bir buluş-uygulama.
Üç Türk genci, belki de bu fikri 'ithal ettiler' bilemiyorum; partiye polaroid bir fotoğraf makinesi koymuşlar. Partide çektiğiniz fotoğrafı instagramda partinin adıyla etiketlediğiniz an, fotoğrafınızın çıkışı o makineden geliyor. Parti sosyal ortama da yüklenmiş oluyor. Büyük firmalara, organizatörlere, particilere duyurulur! Sistemin adı: Eventsgram, sitesi de bu: http://eventsgram.com/

KELİME
Lingo lingo şişeler derken...

GECE saat 1.30; yazar Hande Altaylı 'Lingo lingo şişelerdeki 'lingo' nedir?' gibi bir tweet attı ve benim gibi, çok kullanıp da anlamına hiç dikkat etmediğimiz kelimelere takık birinin belası oldu 'lingo'.
Argo sözlükleri mi taramadım gece gece; Back-up'a mı sormadım, internette mi araştırmadım! Pek çok girişimde bulundum, yok! Bir takım anlamlar çıkıyor ama şarkıya uygun değil; 'Lingo lingo şişeler rakı da mı içtin sen bensiz' sözleri içine yerleştirdiğinizde olmuyor. Öğrenme rahatlaması ise 2.5 ay sonra geldi;  başka bir şeyden konuşurken bir arkadaşım 'Lingo lingo, sıra sıra demek' dedi; 'Hangi dilde' diye sordum, 'Trakyaca!' yanıtını verdi! Ve bir bilinmez daha anlamını buldu.

"sise.jpg"

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu