• $16,719
  • €17,709
  • 986.597
  • 2525.05
8 Temmuz 2012 Pazar

Absürt yerler atlası!

Kâğıttan evler, tuhaf barlar, garip koleksiyonlar, su altı şehirleri, kemikten kilise, garip ormanlar, insan derisinden kitaplar… Dünyada sayıları hiç de azımsanmayacak bir grup insan artık yeni yerler keşfetmek, çok farklı mekânlar görmek istiyor! The Atlas Obscura da buna rehberlik ediyor.

YİNE yurtdışından gelecek ama hiç tanımadığım iki kişiye hamilik edeceğim, yazışıyoruz... Tam da bu tür durumlar için sakladığım ‘İstanbul’un gezilecek yerleri’ konulu listemi onlarla paylaşacakken; onlardan bir liste geldi.

Türkiye’de görmek istedikleri yerler arasında Mersin’deki Kızkalesi de vardı; Nevşehir’den Avanos Saç Müzesi de... Uzun yazışmaların ardından ilginç bir gezi anlayışı, enteresan bir de internet sitesi ortaya çıktı.

Sergio ile Rachel, dergi ve gazeteler için illüstrasyonlar yapan, gezerek ‘beslenen’ iki sanatçı. Ancak onlar 5 gün, 4 gece turlara ya da lüks tatil beldelerine hiç ilgi duymuyorlar; onların merakı pek çok kişinin görmediği ilginç yerler, evler, müzeler, ormanlar. Ve bu ilgilerine uygun bir oluşum bulmuşlar: ‘The Atlas Obscura’.

2009’da Joshua Foer ve Dylan Thuras tarafından kurulan Atlas Obscura’nın, aynı adı taşıyan (http://atlasobscura.com) ve içeriğiyle insanın aklını alan bir de internet sitesi var.

Kâğıttan evler, kemikten yapılmış kiliseler; garip coğrafi yerler ya da insan derisinden yapılmış bir kitap görmek istiyorsanız bu site tam size göre. Tabii işin ilginç tarafı tatile giderken kendilerine buradan liste yapan, oraya yazmak için gezen insanlar olması.

Siteye çeşitli ‘açılardan’ bakabiliyorsunuz. İlginç yerleri kıta ve ona bağlı ülke isimlerinden de araştırabilirsiniz; kategoriler bölümünden başlıklar altında da inceleyebilirsiniz. Kategori başlıklarından birkaçını vermek zihin açıcı olabilir sanırım:

TÜRKİYE’DEN NERELER VAR?
Su Harikaları, Alevli Harikalar, İlginç Müzeler, Devasa Budalar, Eşsiz Koleksiyonlar, Sokak Sanatı, Ölü Kâşifler, Egzantrik Restoranlar, Tuhaf Barlar, Yeraltı Şehirleri, Bilgi Ambarları, Labirentler, İnanılmaz Harabeler, Minyatür Yapılar, Savaş Kalıntıları, Akıldışı Evler,

Anormal Adalar, Jeolojik Tuhaflıklar, Kayıp Aşiretler, Gizemli Yapılar, İlgi Çekici Mezarlıklar, Sıra Dışı Floralar, İnanılmaz Faunalar, Tuz Harikaları, İlginç Mağaralar, Şaşırtıcı Zaman Kırıntıları, Hayalet Kasabalar, Felaket Bölgeleri, Garip Hava Fenomenleri.

İnsanın gözünü verip beynini kaptıracağı siteye siz de katılımcı olabiliyorsunuz. Gördüğünüz-gezdiğiniz sıra dışı, az görülen mekân ya da coğrafi yerleri fotoğraflayıp bilgilerini site editörleriyle paylaşmanız sizi de bir katılımcı yapıyor. Pek çok insanın seyahat planlarını şekillendiren, bazılarınınsa bir ülkeye ona göz atmadan gitmediği sitede Türkiye’den nereler var? İşte sorunun yanıtı, dolayısıyla yeni arkadaşlarım Sergio ile Rachel’in Türkiye’deki rotaları:

1- Kızkalesi / MERSİN
2- Kapadokya / NEVŞEHİR
3- Avanos Saç Müzesi / NEVŞEHİR
4- Manazan Mağaraları / KARAMAN 
5- Gamirasu Cave Hotel / ÜRGÜP
6- Safranobolu Evleri / KARABÜK
7- Sülüklü Göl / SAKARYA
8- Pamukkale Travertenleri / DENİZLİ
9- Miniatürk, İSTANBUL
10- Göbeklitepe Höyüğü / ŞANLIURFA
11- -Bir zamanlar orada olan- İnsanlık Anıtı (Ucube denilen) /  KARS
12- Topkapı Sarayı’ndaki Piri Reis Haritası / İSTANBUL
13- Sümela Manastırı / TRABZON
14- Kayaköy / FETHİYE
15- Balıklı Göl / URFA
16- Yerebatan Sarnıcı / İSTANBUL

Yakında milyonlar HypeMarks’ta olacak
"hypemarks.jpg"Adı HypeMarks. Daha çok yeni. Bu yüzden sen, ben, bizim oğlan (Lady Gaga, Anthony Bourdain, Barack Obama, Bill Gates, Donald Trump gibi isimler) kullanıyoruz! Ama iddia ediyorum; çok yakında milyonlarca fanatik izleyicisi olacak.

Sitenin amacı, ilginizi çeken insanların, dikkatini çeken internet sitelerini görebilmek.

www.hypemarks.com, Pinterest, Facebook, Twitter ve Instagram’ın karışımı gibi. Ama görünüm olarak daha çok Pinterest’e benziyor.

Mantık şu; siteye giriyor, beğendiğiniz internet sitelerini paşlaşıyorsunuz. Facebook ya da Twitter üzerinden bağlanırsanız sistem size o güne kadar bu hesaplardan paylaştığınız tüm internet sitelerini gösteriyor; siz de istediklerinizi çıkarıp, istediklerinizi paylaşıyorsunuz.

Yani sonuçta bir hesabınız, beğenip önerdiğiniz, paylaştığınız internet siteleri, sizin izleyenler ve izlenenler var. Müzik, yemek, teknoloji, politika, moda gibi alanlardaki popüler isimleri görüp izleyebiliyorsunuz. Kendinize -Twitter gibi- bir izleme listesi yapıp onların paylaştığı tüm site ve videoları izleyebiliyorsunuz. Sistemin kurucusu 21 yaşındaki Tim Sae Koo. Tavsiye edilir!

"instagramklip.jpg"Instagram’dan klip
Bozcaada'nın bir tepesinde kulağımda rüzgâr sesi, bağlara, yollara, koylara, denize bakarken insanların klip çekmek için niye yurtdışına çıktıklarını düşündüm; olduğum yer gayet bir Depeche Mode - Enjoy The Silence klibiydı mesela...

Son dönemde duyduğum en yalın, yenilikçi, basit ve güzel video klip fikri ise Boğaz Köprüsü’ne ‘çok gay’ demişliğiyle bilinen Rufus Wainwright’tan geldi. Wainwright, yeni single’ı Out of the Game’in klibini tamamen hayranlarının Instagram fotoğraflarıyla çekti.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''