• $15,581
  • €16,3443
  • 912.935
  • 2390.79
26 Haziran 2013 Çarşamba

Deprem sonrası nerede toplanıyoruz?

Gezi Parkı direnişinin çıkış noktası olan Taksim’in ortasına AVM yapılması ve başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde bir AVM çılgınlığının yaşanmasının direkt olarak insan hayatına yapacağı etkiyi, Alman yer bilimcilerin İstanbul depremi ile ilgili yaptığı araştırmadan anlıyoruz. 
Son yapılan ve özellikle İstanbul’u etkileyecek depremin ne kadar yaklaştığını anlatan araştırmada çok detaylı ve korkutucu bilgiler var. 
Uzun zamandır gerçekleşen birikimin beklenen depremin eli kulağında olduğunu işaret ettiğini söyleyen uzmanların bazı tespitleri şöyle; 
“Burada söz konusu olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, çok uzun bir hat. Yaklaşık 1400 kilometre. Van Gölü’nden Ege Denizi’ne doğru uzanıyor. Bu hatta Anadolu Plakası ile Avrasya Plakası hareket ediyor. 1930’lu yıllardan bu yana hatta sürekli kırılmalar yaşandı. Son olarak 1999 yılındaki İzmit ve Düzce depremleri oldu. Bu hatta kırılmanın olmadığı tek bölüm ise Marmara Denizi’nden, İstanbul’un önünden geçen bölüm. Bu noktada kaydedilen son büyük deprem 1766 yılında olmuş. 
İstatistiki olarak her 200 ila 250 yılda bir ağır şiddette bir deprem oluyor. İstanbul Depremi’nin bir deyişle eli kulağında olduğu söylenebilir. Bu yüzden İstanbul’un güneyindeki Adalar’a Alman ve Türk deprembilimciler bir ölçüm mekanizması yerleştirdiler ve hareketliliği ölçüyorlar. Ve bu verilere göre, şehrin sadece birkaç kilometre ilerisinin olası bir İstanbul depremi için çıkış noktası olabileceği sonucuna vardılar.” 
Şimdi konunun AVM’lerle ne ilgisi var diyebilirsiniz. 
1999 depreminin ardından İstanbul’un deprem sonrası toplanma alanı olarak belirlenen arazilerinin çoğu bugün artık AVM veya rezidans. 
Şüphesiz bu değişiklikler halka sorulmadı. 
Bundan sonra da sorulmayacak belli. Kadir Topbaş’ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalardan bunu anlıyoruz. 
Otobüsün rengi, vapurun şekli halka sorulabilir. Ama deprem sonrası insanların sığınabileceği alanların imara açılıp açılmaması halka sorulamaz. 
Bu mantıkla ilerledikçe yaklaşan depremin ve sonrasında yaşanacak olanların büyük bir felaket olacağını anlamak zor değil.  

“Yok artık” dedirten sözler... 
- Türk Polisi yaşanan olaylarda adeta bir kahramanlık destanı yazmıştır. Başbakan Erdoğan 
- Merkel dikkatli olsun. Ortağı Sarkozy gibi balığa çıkmak zorunda kalabilir. 
AB Bakanı Egemen Bağış 
- Önce haddini bileceksin yahu. Sen kalkıp da yok bilmem ne platformuymuş, ne platformu olursan ol yahu. Ayaklar ne zamandan beri baş olmaya başladı. 
Başbakan Erdoğan 
- TOMA’ların suyuna katılan kesinlikle bir kimyasal madde değil. İlaçtır o katılan. 
İstanbul Valisi  
- Ethem Sarısülük provokatörlerin kafasına attığı taş sonucu vefat etti. Ethem Sarısülük’ün polis kurşunuyla öldüğü iddiaları provokasyondur. Polis kurşunu ile vurulmadı. Melih Gökçek

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı