• $ 7,211
  • € 8,5259
  • 475.695
  • 1029.32
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Alkol yasakları nelere sebep olacak?

Paldır küldür çıkarılan ve “Amacımız gençleri korumak” denilen alkol yasaklarıyla ilgili konunun en uzman isminin bir yazısını okudum.
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek ömrünü bağımlılık tedavisine adamış bir isim.
AMATEM’in kurucularından.
Dolayısıyla alkol tüketimi, bağımlılık durumu ve Türkiye’de alkolizm konusuna en hakim isimlerden.
Yerim dar olduğu için kendi internet sitesinde yazdığı yazının bir kısmını yayınlıyorum. Okuyun ve yakın zamanda neler yaşayacağımızı bir bilenden öğrenin;

***
“Bu yazıyı 35 yıllık meslek hayatında alkol ve uyuşturucu ile sorunu olan on binlerce  insanımıza yardımcı olmaya çalışan bir hekim olarak kaleme alıyorum. Alkol kullanan insanları tanıyorum. Neden kullandıklarını, nasıl kullandıklarını, ne zamandır kullandıklarını, yaşadıkları sorunları çok iyi biliyorum.
Son günlerde Meclis’ten geçen yasayla alkol kullanımı yine gündemin başına oturdu. Alkolün bundan daha iyi reklamı olamazdı. Yıllardır okullarda ve değişik toplantılarda alkol ve diğer bağımlılıklar hakkında konferanslar veriyorum (500’ün üzerinde). Özellikle gençlerin bilinçlenmesi ve korunmaları için elimden geleni yapmaya çalıştım ve çalışıyorum. Halen Ulusal Alkol Kontrol Program ve Eylem Planı’nı oluşturacak bilimsel komisyonda görevliyim. Kılı kırk yaran bir titizlikle çalışmalar devam ederken, Meclis’ten geçirilen yasa beni hem şaşırttı hem üzdü hem de endişelendirdi.
Meclis’ten geçen yasa kanunlaşırsa korumaya çalıştığımız gençler arasında alkol tüketimi artacaktır. Dışarıda, partilerde, törenlerde alkol almayan gençler kendi düzenledikleri kapalı partilerde alacaklar ve alkolün zararıyla daha erken tanışacaklar.
Dışarıda alkol almaya sınırlandırma getirilmesi evlerde alkollü sohbetlerin artmasına dolayısıyla çoluk çocuğun önünde daha çok içki içilmesine yol açacaktır. Bu da öğrenilmiş davranış olarak daha küçük yaşlarda alkolle tanışılmasına yol açacaktır.
Yıllık alkol tüketimimiz 1,5 litre civarındayken bu miktar hızla daha yukarılara çıkacaktır.
Alkol kullanımına bağlı olarak her türlü sosyal, psikolojik, bedensel sorunlarla ilgili zaten yasalar ve tedavi kurumları var. Tedavi kurumları demişken sayın bakanımız Fatma Şahin AMATEM’lere gidilip durumun vahametinin gözlenmesini istemiş. AMATEM’ler alkole bağlı rahatsızlıkları olan kişilerin tedavi edildikleri yerler. Milyonlarca kişinin kullandığı ve kullanıcıya göre çok az bir yüzdesinin rahatsızlandığı durum örnek verilemez. Aile’den sorumlu bakanımızın aile içi şiddet ve ensest olaylarını örneklemesini isterdim. Kaç ailede şiddet ve ensest var? Bütün aileler göz önüne alınırsa % kaç olur ? Futbolda şiddetin önlenmesine yönelik ne zaman bir düzenleme yapılacak olsa hemen sitemde bir yazı yazarım “Eyvah Futbolda Şiddet Artacak” diye çünkü alınan önlemlerin hemen hepsi futbolun olmazsa olmazı seyirciye yönelik yaptırımlarıdır.
Futbolda şiddet denince öncelikle yöneticilere, futbol yorumcularına, medyaya, hakem eskilerine yönelik yaptırımlar olmadıkça futbolda şiddet azalmaz artar.
Şimdi de alkol kullanımı ve satışı ile ilgili yasa ve yönetmelikler zaten mevcutken, tüketiciye yönelik kısıtlayıcı önlemlerin artırılması alkol tüketimini artırmanın yanında, üretim ve tüketimi kapalı kapılar arkasına çekecek, kaçakçılık hortlayacaktır.  İddia ediyorum.”

Nihat Sırdar Diğer Yazıları

Bu memlekette...

22.05.2013

19 Mayıs

19.05.2013

Reyhanlı

15.05.2013

Satranç devrimi

12.05.2013

Sosyal mesafeli kına halayı

Sosyal mesafeli kına halayı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i �

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kıldı

8 Ağustos 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumları

8 Ağustos 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumları nasıl?