• $18,1105
  • €18,2235
  • 1018.99
  • 3021.43
29 Mayıs 2013 Çarşamba

Alkol yasakları nelere sebep olacak?

Paldır küldür çıkarılan ve “Amacımız gençleri korumak” denilen alkol yasaklarıyla ilgili konunun en uzman isminin bir yazısını okudum.
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek ömrünü bağımlılık tedavisine adamış bir isim.
AMATEM’in kurucularından.
Dolayısıyla alkol tüketimi, bağımlılık durumu ve Türkiye’de alkolizm konusuna en hakim isimlerden.
Yerim dar olduğu için kendi internet sitesinde yazdığı yazının bir kısmını yayınlıyorum. Okuyun ve yakın zamanda neler yaşayacağımızı bir bilenden öğrenin;

***
“Bu yazıyı 35 yıllık meslek hayatında alkol ve uyuşturucu ile sorunu olan on binlerce  insanımıza yardımcı olmaya çalışan bir hekim olarak kaleme alıyorum. Alkol kullanan insanları tanıyorum. Neden kullandıklarını, nasıl kullandıklarını, ne zamandır kullandıklarını, yaşadıkları sorunları çok iyi biliyorum.
Son günlerde Meclis’ten geçen yasayla alkol kullanımı yine gündemin başına oturdu. Alkolün bundan daha iyi reklamı olamazdı. Yıllardır okullarda ve değişik toplantılarda alkol ve diğer bağımlılıklar hakkında konferanslar veriyorum (500’ün üzerinde). Özellikle gençlerin bilinçlenmesi ve korunmaları için elimden geleni yapmaya çalıştım ve çalışıyorum. Halen Ulusal Alkol Kontrol Program ve Eylem Planı’nı oluşturacak bilimsel komisyonda görevliyim. Kılı kırk yaran bir titizlikle çalışmalar devam ederken, Meclis’ten geçirilen yasa beni hem şaşırttı hem üzdü hem de endişelendirdi.
Meclis’ten geçen yasa kanunlaşırsa korumaya çalıştığımız gençler arasında alkol tüketimi artacaktır. Dışarıda, partilerde, törenlerde alkol almayan gençler kendi düzenledikleri kapalı partilerde alacaklar ve alkolün zararıyla daha erken tanışacaklar.
Dışarıda alkol almaya sınırlandırma getirilmesi evlerde alkollü sohbetlerin artmasına dolayısıyla çoluk çocuğun önünde daha çok içki içilmesine yol açacaktır. Bu da öğrenilmiş davranış olarak daha küçük yaşlarda alkolle tanışılmasına yol açacaktır.
Yıllık alkol tüketimimiz 1,5 litre civarındayken bu miktar hızla daha yukarılara çıkacaktır.
Alkol kullanımına bağlı olarak her türlü sosyal, psikolojik, bedensel sorunlarla ilgili zaten yasalar ve tedavi kurumları var. Tedavi kurumları demişken sayın bakanımız Fatma Şahin AMATEM’lere gidilip durumun vahametinin gözlenmesini istemiş. AMATEM’ler alkole bağlı rahatsızlıkları olan kişilerin tedavi edildikleri yerler. Milyonlarca kişinin kullandığı ve kullanıcıya göre çok az bir yüzdesinin rahatsızlandığı durum örnek verilemez. Aile’den sorumlu bakanımızın aile içi şiddet ve ensest olaylarını örneklemesini isterdim. Kaç ailede şiddet ve ensest var? Bütün aileler göz önüne alınırsa % kaç olur ? Futbolda şiddetin önlenmesine yönelik ne zaman bir düzenleme yapılacak olsa hemen sitemde bir yazı yazarım “Eyvah Futbolda Şiddet Artacak” diye çünkü alınan önlemlerin hemen hepsi futbolun olmazsa olmazı seyirciye yönelik yaptırımlarıdır.
Futbolda şiddet denince öncelikle yöneticilere, futbol yorumcularına, medyaya, hakem eskilerine yönelik yaptırımlar olmadıkça futbolda şiddet azalmaz artar.
Şimdi de alkol kullanımı ve satışı ile ilgili yasa ve yönetmelikler zaten mevcutken, tüketiciye yönelik kısıtlayıcı önlemlerin artırılması alkol tüketimini artırmanın yanında, üretim ve tüketimi kapalı kapılar arkasına çekecek, kaçakçılık hortlayacaktır.  İddia ediyorum.”

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi