• $7,3662
  • €8,9592
  • 437.3
  • 1536.11
29 Eylül 2011 Perşembe

Kentleri sel, dereleri rant yatağı yaparken

Doğa aklını küçümseyen mühendislik cambazlığının kıyıya paralel set halinde uzattığı Karadeniz Sahil Yolu, kaçınılmaz olarak bu defa Rize'yi balçık gölüne dönüştürdü. 
Fizik ve doğa bilgisini hafife alan yatırımcı iftihar projelerimizden, kıyılara dolgu yaparak Karadeniz'i baştanbaşa asfaltlayan 70 santim yüksekliğindeki 'Karadeniz Sahil Yolu' 400 bin metreküp sel suyunu Rize'nin içine hapsetmişti.
Ayrıca ilköğretim okulu, fen lisesi ve rehabilitasyon merkezi gibi kamu binalarının dere yataklarını doldurduğu Rize'deki sel felaketi Orman ve Su işleri Bakanı tarafından '500 yılın yağışı' diye açıklanmış.
Ve sel felaketlerini önlemek için HES yapmanın birebir faydaları da sıralanmıştı...
Oysa 84 tane HES projesiyle Karadeniz'in Trabzon'dan sonra HES istila merkezi olan Rize'de, denize dik 23 dereden 4'ü üzerleri betonla kaplandığı için 'tıkalı' dere yatakları yağışla taşınca, karayolu da bariyer gibi gelen seli bütün gücüyle tutmuştu.
Böylece her yoğun yağışın afete dönüştüğü 'yapılaşmış Doğu Karadeniz'in yazgısı' yinelenmişti.
Yani denizi doldurup, yükseltip, üzerinden karayolu geçirip, dağdaki dere ve vadilerin de çimentolanmasıyla 'Doğu Karadeniz sel suyuyla dolan beton çanağa' dönüşmüştü.
Karadeniz Sahil Yolu yapımına karşı çıkan ve bu projenin tehlikelerine dikkat çekenleri 'yatırım düşmanı' diye niteleyenler, bakalım bu balçık manzarayı, evini, işyerini ve canını kaybeden vatandaşlara nasıl açıklayacaklar?
Doğanın milyonlarca yıllık 'su akış' bilgisini inkar edip güzergah üzerini 'çimentolu-asfaltla kaplamanın' bedelini bugün Rize, geçen yıl Giresun öderken yarın hangi yerleşim merkezini sel alacak kimse tahmin edemiyor.
PİYASALARA MUVAKEMET SUÇU; HES KARŞITLIĞI
Katrilyonluk bütçelere mal olan, cafcaflı temel atmalar ve açılışlarla 'PR gösterisine' dönen 'kalkınma projelerini' devreye sokarken doğayı hafife almanın pişkinliği devam ediyor...
Yurt sathında iki binden fazla HES inşaat çıkartması bilimsel değerlendirme, yerel halk onayı dinlemeden önde güvenlik güçleri arkada iş makineleri derelere yöneliyor...
Derelerimiz yeni 'tüketilecek' mali kaynaklar olarak şirketlere tahsis edilirken, iş makinelerinin girmesini engelleyen yöre halkı yaka paça ya gözaltına alınıyor ya da tutuklanıyor.
Yine Tortum Bağbaşı'nda HES inşaatına karşı iş makinelerinin önüne oturarak engelleyen yöre halkı direnince çevik kuvvet bibergazı sıktı, arbede çıktı.
Trabzon'da Solaklı Deresi'ne yapılacak HES'leri istemeyen Köknar ve Karaçam köylüleri ve jandarma arasındaki gerilimin sonunda gözaltına alınan 6 köylü savcılığa sevk edildi...
Halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getiren HES projelerinin hepsinin üreteceği elektrik tüketimimizin yüzde 10'unu bile sağlayamayacak.
Ne var ki dağ başında sessiz sakin yaşayan insanların yaşam alanlarına iş makineleriyle girip onları 'piyasacılığa mukavemet suçundan' tartaklamak da 'kalkınmamıza' dahil.

<p>Yozgat'ta aydınlatma direğindeki Türk bayrağının katlanmış olduğunu gören yaşlı bir vatandaşın, ş

Yozgat'ta vatandaşın 'bayrak' hassasiyeti kameraya yansıdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor