• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
26 Mart 2011 Cumartesi

İthal öğretmenle İngilizce öğretilir: MEB

Küresel işgücü piyasalarına destek veren MEB, 40 bin yabancı öğretmen getirterek kendi yetiştirdiği yüz binlerce işsiz 'öğretmene' müstemleke vatandaş muamelesi yapıyor.
İthalata dayalı ekonomimizin dizginsizce şişinen ithalat kalemleri arasına 'ithal öğretmen' eklemek fantezisi 'Herkes İngilizce konuşacak' ulusal hedefimiz için gerçekleştiriliyor...
MEB, yer gök İngilizce tabela, logo, markayla dayalı döşeli Türkiye'de 'İngilizce öğrenme engelini' 'yabancı öğretmen'le çözmeyi akletmiş.
Tarihinde bir tek öğrenciye doğru düzgün 'yabancı dil' öğretememiş MEB, kendi garabet müfredatına ve sistemine aldırış etmeden anadili İngilizce olan yabancı öğretmenleri istihdam edecek.
Bir şehir nüfusuna yakın işsiz genç öğretmeni sokaklarda yıllardır oyalayan MEB, ivedilikle 'Yabancı dil öğretme eylem planına' girişmiş.
5 yıl süreli 40 bin yabancı öğretmenli 1.5 milyar TL'lik projede, okullarda 'English cafeler' açılarak ve bol bol 'İngilizce etkinlikler' düzenlenerek ülkemizde yakın gelecekte herkes sözüm ona çatır çatır İngilizce konuşacak.
Öte yandan atanmayı bekleyen 350 bin öğretmene, hala açılmaya devam eden eğitim fakülteleri mezunlarına, kopyacı KPSS sınavının önünde on yıllarını yediği gençlere arkasını dönen MEB hala 30 bin öğretmen atamasını bir türlü gerçekleştirmiyor...
Ve yabancı dil öğretmenlerimizin adeta eğitimde 'yetkin' olmadığını ilan ederek ithal öğretmenler vasıtasıyla yerli öğretmenleri de sözde eğitime alıyor.
Yaşları 20-30 arası yüz binlerce öğretmen adayına illa 'sizi gözden çıkarttık' diyen işletmeci yaklaşımın 40 bin yabancı öğretmeni 600-700 TL ile işe alması tabii ki düşünülemez.
Aylık 2 bin dolardan aşağı çalıştıramayacağı yabancı öğretmene bütçe ayıran MEB, 200 bin öğretmen açığı için yıllardır yaptığı 'ödeneğimiz yok' ısrarında direniyor.
Bu arada yüksek öğrenimle 'mesleki icraata yetkindir' diploması almanın yeri geldiğinde hiçbir hükmünün kalmadığı bugün öğretmenlere yarın başka mesleklere uygulanacağı da ortaya çıktı.
Kimsenin çocuğunu 'meslek sahibi' oldu ya da 'diplomasını aldı' diye ne güvenceli ne de tekin bir gelecek bekliyor aksine vasıfsızlaştırılan ve boyun eğdirilen genç işsiz deposu şimdi ithal işgücüyle bezdirilecek.      
Ayrıca sınav sektörüne endekslenen milli eğitim sistemimizin Türkçe'yi bile öğretemediği aşikarken, sınav sorusu çözme teknik ve hızı dışında öğrencilere yaşama dair hiçbir bilgi aktaramazken acaba Türkçe'yi konuşamayan çocuklar için ne yapmayı düşünüyor.
Sadece sınav soru kalıplarını ezberleyecek kadar bilgi ve dil birikimiyle sınırlı milli müfredatımızın nasıl aşılamaz bir 'öğrenme engeli' oluşturduğu niçin tartışılmıyor.
Kendi dil duygusu sınav anksiyeteli eğitimle iğdiş edilmiş çocuklara ek olarak anasından öğrendiği ve çocuk rüyalarının dili Kürtçe'yi unutturduğumuz çocuklarımızı şimdi telaşla 'ulusal yabancı dil öğretme seferberliğine' katarak 'dil mi' öğreneceğini sanıyoruz.

<p>Belarus'ta askeri darbe planladığı iddia edilen kişilerin videosu ortaya çıktı. Belarus'ta gizli

Belarus'ta gizli kamera ile kayda alındı: 1 numaralı görevin onu ortadan kaldırmak

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı