• $8,0743
  • €9,7228
  • 464.235
  • 1396.32
31 Mart 2011 Perşembe

İfade özgürlüğünün sahipleri

Düşünce ve ifade özgürlüğü denilince kafası hayli karışarak medeniyet krizi geçiren ülkemizin uluslararası demokrasi standartlarında baş aşağı çakılışı sürüyor.
Terör eksenli, güvenlik endeksli, muhalif odaklı ayarlanabilen düşünce ve ifade özgürlüğünün çapı artık kestirilemez vaziyette.
Ama bu arada Türkiye'nin kendine özgü geliştirdiği yeni standartlarında ifade özgürlüğü misallerini her geçen gün 'tecrübe ediyoruz'. 
Mesela Prof. Orhan Çeker'in 'Dekolte giyinirsen tecavüze uğrarsın' sözleri YÖK tarafından akademik ifade özgürlüğü kapsamına alındı.
Prof. Çeker bu açıklamasını 'cinsel saldırı suçuyla çocuklara ve reşit olmayanlara tecavüzden yargılananların hadım edilmesini' öngören yasaya ilişkin yapmıştı...  
Çeker'in 'Kardeşim sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz değildir, tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir' ifadeleri 'akademik içerikle' uyumsuz bulunmamıştı.   
Ne de olsa pedofilisi, barbarizmi azan, tecavüz ve şiddete uğrayan çocuk toplu mezarlarının açıldığı ülkemizde kapitalist hırsın erittiği ahlaki değerlerin boşluğunu, 'dekolte tahrikiyle' doldurmak bilimsel dil sürçmesi sayılmazdı.
Kadına ve çocuğa en yakın çevresinden gelen 'yıkıcı şiddetin', karlılık değerlerinin yönettiği piyasalaşmış hayatın içine biriktirilen öfke ve kin olarak patladığını kimse görmek istemiyordu. Bir diğer alicenap 'ifade özgürlüğü' kararı da geçen ay Rize'den gelmişti.
İktidar partisinin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın Kürt sorununun çözümü için geliştirdiği kalbi 'Kürt kuma' önerisi, Rize Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'ifade özgürlüğünün' bir parçası olarak değerlendirilmişti.
Belediye Başkanı'nın savaşan kabile toplumlarının barışını çağrıştıran çözümü 'Karadenizli erkeklerin ikinci eşlerini doğudan almasıyla hasımlığın hısımlığa' dönüşmesiydi.
Bakırcı hayıflanarak 'ikinci eş almaya kanunlar müsait değil ama ülkemizin bir gerçeği, bu gerçeği kabullenelim' diyordu.
Irkçı, cinsiyetçi, kadını aşağılayıcı beyanatlar 'ifade özgürlüğünün' kanatları altına alınırken, ayrımcılık yasalarını AB'ye uyum diye şeklen ve kerhen alımlayan yargımız, bu yasaları dokunmadan muhafaza etmeyi sürdürüyordu.
İşin asıl ilginç yanı ise Belediye Başkanı'nın sözlerini Rize'de yayınlanan Vira gazetesinde eleştiren yazar Ahmet Topçu'nun, yazdığı yazısı nedeniyle açılan davada 11 ay hapis cezası almasıydı.Topçu, belediye başkanını Türkiye'nin en çok yağış alan ili Rize'nin su sorununu çözeceği yerde, Kürt sorununa abuk sabuk çözümler aramakla eleştirmişti.
Mahkeme, gazeteci Topçu'nun 'düşünce ve ifade özgürlüğünü' kullandığına ikna olmamış, 11 ay hapis cezası vermişti.
Kısaca ifade özgürlüğünden yararlananların başında statükonun, otoritenin, ataerkilliğin, ahlakçılığın, ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerin sahipleri geliyordu. Gemi azıya alan kadını hakir gösteren cinsiyetçi söylemlere en son örnek oldukça şaibeli ve karanlık 'kadın intiharlarıyla' ilgili geldi, kadınların ilgi çekmek için intihar ettikleri söylendi.
Sahiden de bu pervasız konuşmaların tırmanmasını hala 'ifade özgürlüğü' kapsamında görüp yalandan bir 'özürle' geçiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız Muğla'da toplu tecavüze uğrayan kadın kurbanın ikinci duruşmasına göz atın.
Ve sanık avukatlarının tecavüze uğrayan 'kadının zaten parçalanmış aile yapısına sahip olması nedeniyle tecavüz olayını kurguladığını' savunmayı ıskalamayın!
Ayrıca sanıkların kadının sadece psikiyatrik bir rahatsızlığı olmadığı, hem sosyalist hem PKK'lı hem de kadın örgütleriyle ilişkisi olan bir feminist olduğu iddialarını öğrenin...
Ve 'tecavüz suçuna' bu kimliklerle nasıl meşruiyet kazandırılmaya çalışıldığını da...

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs

Polisi görünce tuvalet kağıdını maske yaptı